• (bkz: dilde seksizm)

yargıç kelimesi, cinsiyetlerden bağımsız* olduğu için daha tercih edilir bir kelimedir. *
  • bütün ünvanlari esasen erkeklere ait sayan, bu yüzden de söz konusu bir kadin olduğunda ne yapacağini şaşiran kişilerin bulduğu yanliş çare neticesi kullanima girmiş hitap sözü.
  • kadın olup hakimlik mesleğini yürüten kişilere verilen unvan. kimisi metrobüste gördüğünüz güne giden teyzelere benzer, kimisi konuşmasıyla adamı karşısında el pençe divan durdurtur, kimisi dünya tatlısıdır.

bir tane de fıkra gibi bir olayını anlattı bir avukat arkadaşım bu sıfatı haiz kadının biriyle ilgili:

günlerden bir gün, bir hakime yazın kreşler kapandığından evladını adliyeye getirir. çocuk devamlı ortalıkta koşturur. tanıklar cümbür cemaat dinlenir, mübaşir bağırır çağırır, kâtip diğer bir yandan devamlı bir şey yazar, bu veled-i hakim de bir onun bir bunun yanında biter, darma duman eder her yeri.

neyse çocuk en son gider annesinin yanına, bir koku alır ve garipser. ardından da düşündüğünü bağıra çağıra bir anda patlatır:

"anneeeeee, osurdun muuuuu???"

duruşma salonu buz keser, avukatlar hakime hanımın yüzüne bakamayacak kıvama gelir, duruşma salonu içindeki bu kadar insan ne yapacaklarını şaşırır.

egoları bu kadar şişirilmiş bir zümrenin üyesinin, tamamen kendi kendilerine yarattıkları o ego daha fena indirilemez...
  • türkiye'de ilk defa 1930 yılında göreve başlamış yargı mensuplarıdır.

1930'da tüm türkiye'de bir avuç hakime varken, bugün van adliyesi'nde görev yapan 42 hakimden, 20'si kadın hakim olmuş vaziyette. cumhuriyet sağolsun.
  • bazılarındaki o sert imaj bir anda dağılabiliyor.

delil tespiti için ilçenin birine gitmiştim. müvekkilin ürettiği bazı ürünler taklit ediliyormuş. hakimi, bilirkişiyi vs. oraya götürüp bu durumu tespit ettirmem gerekiyor. adli tatilin ilk günleri. yani personele iş yaptırmak mesele. hakimin odasına girdim. ilginç bir hakime hanım. mahkeme duvarı gibi bir yüz, kaşlar çatık, duruş sert, niye geldin kardeşim gibilerinden bakıyor. olayı anlatmaya başladım. hakime hanım negatifliğini hiç bozmuyor. biraz anlattıktan sonra "orijinal ürünler de bunlar" dedim ve ürün örneklerini çantamdan çıkarıp masaya koydum.

ara not: taklit edilen ürün "cam mozaik". yaldızlı, bayağı şık bir şey. şuna benziyor:

http://img840.imageshack.us/f/83487756.jpg/

ürünleri görür görmez "aaa bunlar çok güzelmiiiiiiş" dedi ve gülümsedi. "ilk defa görüyorum böyle bişey, bakar mısın şunaaa". bu tür tepkiler eşliğinde ürünleri incelemeye başladı. fiyatını falan sordu. gülümsüyor da bir yandan. asık surattan eser yok. iletişim bile kurabildik. bu pozitiflik sayesinde işler de rahatça halloldu.

yani diyeceğim, o sert hakime hanım imajı estetik bir ürün sayesinde yerle bir oldu. "hakime"si gitti, hanımı kaldı.

bu kadar yoğun olmasa da, hakim beylerde de aynı etkiyi takım formaları yapıyor. maç muhabbeti yapabilecek hale gelebiliyorlar. "bizim küçüğe de bundan bi tane ayarlasalar ya" diyen bile oluyor.
  • oturduğu makamı egosunun ve kıçının doldurduğu bir kesim . bugün birisinin pek kötü hallerinden bayılacak haldeydim. kendisi asliye ticaret mahkemesi başkanıdır, duruşmaya girdiğim gibi tüm avukatları bakışlarıyla dünyaya geldiğine pişman edecek bir hali vardır. gariban zabıt katibi her cümleden sonra yapılan müdahalelerden sonra el imdat diye bağıracak diye telaşlandım. sen yazamıyorsan ben yazayım diyerek kadını bir de rezil etti. allah akıl fikir versin. böyleleri o ego ve kıçla ancak hakim olur. yere batasıcılar.
  • inşaatla alakalı bir mahkeme için keşfe gelen kadın hakim, ortama hakim olmak için alakasız kişilere, alakasız azarlamalarda bulunarak beni çileden çıkartmıştır. terbiyesizce ve azarlar şekilde konuşması, davalı ve davacı avukatlara çıkışması, bunların götünün kalkıklığının nedenini sorgulamama neden olmuştur. yargı alanının geneli böyleyse, çökmeyen yargının da, sizi oraya getirenlerin de...
  • genel yargı olarak suratsız oldukları düşünülür. bu nedenle asık suratlı kız bebeklere de hakime hanım denildiği görülmüştür:

adam: ne oldu hakime hanım suratsızsınız yine?? ne çatıyosun kaşlarınııııı!!??
    bebek: ...ühüeü......ühü...
    adam: hakime hanıııım!!! acıyın lütfen bu kadına!!!! bakın bir çocuğu var!!!
    bebek: ühühüüüüüüüveeeeeehehehüüüüüü!!!!!!!!!
    adam: ahahah necla yedin müebbeti, hadi allah kurtasın.. eki eki...
    kadın: allah belanı versin ağlatmasana çocuğu offff!!
    bebek: üüüüüüüeeeeeeeeheeeeeeeeee!!
  • tdk sozluklerinde bulunmayan, bu yuzden de kullaniminin dogru olup olmadigi kusku uyandiran kelime.
  • şair şaire diye bir ayrım olmadığı gibi hakim hakime de olmaz ,peki kadın öğretmene de öğretmene mi kadın pilota da pilote mı denir
hesabın var mı? giriş yap