• is makinesi operatoruyum santiyede. yanima yaklasani 9 metre derine gomerim dedim. o gunden beri yaklasan yok... yemegimi cayimi termosta evden getiriyorum. ama tabiiki yusuf yusuf halindeyim.
  • 79. günde, geriye dönüp baktığımda üç kez dışarı çıktığımı fark ettim. dışarı çıkmak dediğim de market alışverişi ihtiyacını gidermeye yönelik. ve bunun neticesinde koronavirüse karşı elimdeki en büyük kozumu kullanmış oldum.

(bkz: yakalanmamak)
  • eylül ortası gibi yurt dışından 12 saat uçak yolculuğu yaparak türkiye’ye geldim, bir sürü insanla iç içe olmama rağmen covid19’a yakalanmadım. (henüz)

meslek sırlarımı paylaşıyorum:
    - n95 maske (uçak, otobüs gibi ortamlarda)

- ev dışında sürekli maske takmak (bir maskenin ömrü 4 saat olduğu için, dışarıda uzun kalacaksam, yanımda mutlaka yedek maske taşıyorum)

- telefonu her eve girişimde kolonyalamak ya da alkollemek

- eve girer girmez hiçbir şeye dokunmadan, el sabunlamak, ilaç ile gargara yapmak

- kalabalıktaysam yarım saatte bir el dezenfektanı ile elleri temizlemek

- lens yerine sürekli gözlük takmak

- ellerimi sabun bulduğum her an yıkamak

- elimi, asla ve asla yüzüme, gözüme götürmemek

- hapşıran, öksüren gördüğüm an ortamdan koşar adımlarla uzaklaşmak

- dışarıda yemek yiyeceğim zaman maskeyi, her yere değen koluma orama burama takmamak

- her gün mutlaka ama mutlaka banyo (bunu yapmayanlar var, gördüm, biliyorum)

en kısa zamanda, sağlık ve huzur dolu güzel günlere erişmek dileğiyle :)
  • maske, sık el yıkamak, arabaya binerken arabadaki dezenfektanı kullanmak, asla elini ağzına yüzüne götürmemek, insanlarla gereksiz temaslarda bulunmamak.
    diş hekimi olmama ve riskli bir şehirde olmama rağmen bu yöntemleri uygulayarak şimdiye kadar kapmadım. inşallah böyle devam eder. kargo, market poşeti falan bunlar biraz hikaye.
  • 80 milyonluk ülkede, verilere göre, 150 bin kişi dışındakilerdir. bir de "coronavirüs kapmayan kalmadı" denmiş. post-truth bu işte.
  • aylardır hastenede pandemi bölümünde çalışan ve son aylarda ameliyatlara giren bir sağlık çalışanı olarak bana bulaşmadı.

hatta bir keresinde yoğun bakımda solunum devresini çıkarıp ucunu yanlışlıkla yüzüme tutup tüm covid li hava yüzüme fışkırmasına rağmen yine yakalanmadım.

meslek sırlarımdan bahsedeyim;

yoğun bakımda çalışırken beyaz tulum,çift eldiven, n95 maske,tulum içine önlük,bone ve yüz siperliği taktım.

geçen haftalarda acil ameliyata aldığımız kişi de sonradan farkedildi ki hasta covid 19 taşıyor.yine yakalanmadım çünkü ben zaten hasta covidliymiş gibi yaklaştım ve ameliyat sonrası duşumu aldım.

hastane içinde ya da dışarıda asla maskemi çıkarmadım.

aylarca hiçbir sosyal ortama karışmadım.arkadaş görüşmelerimi açık alanda ve maske sosyal mesafe kuralına uygun yaptım.

kapıda sigara içtikten sonra bile eve girince ellerimi yıkadım.

hastaneye genelde arabayla gittim.birkaç kez metrobüs kullandım.

"tatile gitmedim!"

"restoran ve kapalı mekanlarda bulunmadım! "

"akraba ziyaretleri yapmadım!"

"düğünlere gitmedim ve gitmeyeceğim.alınan alınsın umurumda değil!"

"avmlere gitmiyorum!"

kısacası sosyal hayatımı yüzde 90 azalattım.böyle olunca evet sıkıcı ve kız işleri de olmuyor kabul ediyorum.ondan dolayı monster laptop aldım kitaplar aldım vakit geçiriyorum izindeyken.hastene odasında yatmaktansa evimde gta 5 oynarım daha iyi.

okulların açılmasını isteyenler bence bu düşüncelerinden vazgeçsinler.bu yıl okul falan yok tahminimce.
  • sıksık şehiriçi toplu taşıma kullanmış, şehirlerarası uçağa binmiş olarak diyebilirim ki;

ev dışında her zaman maske takmak

ellerinin her zaman kirli olduğunu kabul etmek

insanları izleyip hasta gibi gözükenlerden uzak durmak

ve şans.
  • cahille muhabbeti kestim
  • neredeyse hiç dikkat etmemek.
  • kesinlikle çevremdekilerin de benimle aynı dikkati gösteriyor olmasına bağlıyorum. çevrenizde sığırlar varsa üzgünüm tehlikedesiniz.
hesabın var mı? giriş yap