• müslüman kardeslerin babasi.
  • "biz vatanimizin hudutlarini inanc ve iman ile cizeriz" demis bir zattir. muslumanim diyenin vatan siniri olmamali. ondan bir adim oteye gidip "vatan, insanim diyen herkesin yasadigi tek dunyadir" diyene daha rastlamadim.
  • ihvan denilen selefiliğin yolunu açan, çağdaş dünya düşmanı.
  • harika başlık. sözlükteki has yobazları engellemem için mükemmel bir kaynak.
  • "aranızda kardeşlik bağını koruyun; çünkü sizin silah ve mühimmatınız budur."

ömrünü islam için mücadeleye adayan, müslümanların kenetlenmesi için davasından vazgeçmeyen mısırlı şehit alim
    hasan el benna’ya rahmet olsun.
  • müslüman kardeşler'in lideri olan hasan el-benna'nın 1936 yılında müslüman liderlere ama özellikle de mısır kralı 1. faruk'a gönderdiği "ışığa doğru" başlıklı uzun bir mektup var (ilkin 1947'de kitap olarak basılmıştır). bu mektup müslüman kardeşler'in farklı konulardaki görüşlerini özetler ve temel felsefesini ortaya koyar. mektubun pdf versiyonuna şuradan erişebilirsiniz:
    http://www.kalamullah.com/…ks/towards the light.pdf

@corrigendum: af buyrun bamya kadar olan bluetooth'lu bir klavyeyle yazdım ya, şuncacık paragrafta bin tane hata yapmışım. düzelttim.

@addendum:

jimmy gurulé'nin "unfunding terror: the legal response to the financing of global terrorism" başlıklı eserinde şöyle bir özetini görebilirsiniz el-benna'nın ve müslüman kardeşler'in fikrî özetinin:
    http://books.google.com.tr/…id=tyhi5qbam7mc&pg=pa56
  • 1928 yılında ismailiye'deki ingiliz askeri kampında bir grup işçi benna'yı ziyaretlerinde şöyle demişler
    " arapların ve müslümanların hiçbir statü ve saygınlığının olmadığını görüyoruz. yabancıların uşaklarından başka bir şey değiller" ve benna'ya islam'ın askeri olma sözü vermişler. hasan el benna'da kendilerine "müslüman kardeşler" adını vermiş.
    müslüman kardeşlerin hükümetten ilk talepleri alkollü içeceklerin yasaklanması olmuş.

kıpti(kopt) politikacı william makram ebeid, müslüman kardeşler örgütü ile ortak bir zemin bulmaya çalıştı. mısır hükümeti örgüt'ü 1948'de yasakladığında protesto etti, ve banna hükümet tarafından öldürüldüğünde (üyeleri başbakan'ı öldürmekle suçlanıyordu) cenazesine katılan tek politikacı oldu.

" ..1940'lı yıllarda islamcı konuşmalar kiliselerin yakılmasına, papazların dövülmesine, kopt törenlerinin saldırıya uğramasına neden oldu. bu arada el-benna'nın yabancı hristiyanlara karşı verilmesi gereken mücadeleye verdiği vurgu, kardeşler'in genel olarak hristiyanlıkla ilgili algılarını kaçınılmaz (bence geri dönülmez de denebilir) biçimde değiştirdi. kardeşler, ismail'in bütün vatandaşlarının eşit şartlarda yaşayacağı bir ülke arzusu paylaşmıyordu... bu hareket koptlara barışçı bir aşağı konum sunmuştu; bazı seküler ulusalcıların sunduğu gibi bir eşitlik değil"
    kaynak : heirs to forgotton kingdoms. gerard russell.
  • duygusal bakış açılarını elediğimizde tablo şöyle hemen hemen:

bugün olduğu gibi o gün de kendi kendinin ipini çektirmiş ihvanlar.
    öldürülüşü, kendi teşkilatının başbakan nukraşi'yi öldürmesinden sonra gerçekleşmiştir.

sıralama:
    - müslüman kardeşler muhalefette güçleniyor diye baskılanır.
    - ihvan üyesi bir öğrenci başbakanı öldürür.
    - devlet el-bennayı öldürür.
  • "siz evlerinizde islam devleti kurun ki allah sokaklarınızı islamlaştırsın."
hesabın var mı? giriş yap