• aynı zamanda, kendi insanlığınızı da beslemektir.
  • anne ve babamın, üniversite dahil, 3 sene öncesine kadar yaptığı şey..
    şimdi hayvansever bir hatun bulmaya geldi vakit sözlük.
  • şehirde yaşayan, maddi ve fiziki gücü yeten her insanın yapması gereken şeydir. tabi bunu sadece kedi ve köpek olarak sınırlıyorum. egzotik ve vahşi hayvan besleyenlere çok fena kılım. hatta balık beslenmesi bile bana yanlış geliyor. doğası olan hayvanı doğasında bırakın. iguana, piton, kaplumbağa vb. nayvanları evde beslemek sadece işkencedir. buarada barınaklarda çok güzel köpekler, kediler var. ben kedi/köpek beslemek istiyorum diyenler pet shop'tan önce oralara bir uğrayın lütfen.
  • yıllardan sonra ilk defa yalnız olmadığımı bana hissettiren şeydir. artık resmi olarak bir kedim var. resmi olarak dememin sebebi kendisiyle 4 aydır zaten beraberiz ama şu noktadan sonra hep beraber olacağız.. ve işte bu bilgi ışında bütün hayatımın değiştiğini hissediyorum şu anda. artık bu hayatta yalnız değilim. ileride kendimi gördüğüm o bomboş evin içinde artık beni bekleyen biri olacak. belki de birinin bana ihtiyacı olduğunu, benim sevgimi istediğini bilmenin verdiği bir his bu. o kadar uzun zamandır yalnızım ki galiba unuttuğum birçok şeyi canlandırdı bu durum.. uzun süredir kendime sorduğum niye yaşıyorum, her gün niye uyanıyorum'a cevap belki de. çünkü o beni bekliyor, belki sadece yemek vereyim diye, ama yine de bir cevap olarak düşünülebilir.. tutunacak bir dal belki..
  • hayvan yememe konusunda atılacak adımlara öncülük edebilecek bir şeydir.
  • bencilliğin en üst seviyesidir. sırf vicdanı rahatlatmak için ya da yalnız kalmamak için bir hayvanı hapsetmek, olacak şey değil.
  • sözlük sayesinde kedi ve köpekleri ormanda yaşıyor sanan, doğal ortamları olduğu sanan, beslemekle hapsetmeyi aynı kefeye koyan mallar olduğunu öğrendiğimiz olay. etinden, sütünden götünden muhabbeti yapmazlar mı bir de? insanoğlunun bencilliğini illa göstereceksiniz. hayvanı da karşılık için besleme mantığı. senin nerenden faydalanacağız ya?
  • evde (dairede) pek mümkün değil. temizliğini bırakın etrafa verdiği rahatsızlık bile tüm o şirin canlılar için koskocaman bir engel...

ayrıca şu dileğe de kulak kabartılmalı;

(bkz: hayvan besleyeceğine bir garibanı doyur)
  • evime alıp 2 beslesem sesini çıkarmayacak angutların neden beni değil başkasını besliyor diye kıskandıkları yaşam biçimidir.hayvan beslemek karşılıksız sevgiyi yaşamak demektir.yaptığı her şeyi bir fayda sağlamak amacıyla yapan , karşılıksız bir şey yapmayı kerizlik olarak düşünen insancıkların yapmaması gereken bir şeydir.
  • oncelikle kopeklerin insanlar tarafindan evcillestirilmis bir irk oldugunu dusunursek, sokaga atip "kendi basinin caresine bakar" demek zaten bastan olacak is degil. ha gonul ister ki, "eve hapsetmek" zorunda kalmayalim, disarida can tehlikeleri olmasin, insanlar kacirmak icin yavru kedilerin uzerine kizgin yag dokmesin mesela ya da kopek havliyor diye kafasindan vurulmasin (bu ornekler gercektir yasanmistir cok daha fenalari vardir hatta). ama malesef durum boyle degil, su an turkiye'nin cogu bolgesinde sokaklardaki hayvanlar resmen eziyet cekiyor, olume terk edilmis durumda ve saglikli ve mutlu bir sekilde yasayacaklari bir ev vermek bu acidan kesinlikle bencillik olarak kabul edilmemeli. hatta ozellikle istanbul icin, bir kopegi sokaktan kurtarmak onu muhtemelen hasta/yeni ameliyat edilmis/vs halde ormana/barinaga/oldurup cope (oluyor bu hakkaten) atacak olan belediye'lerin elinden kurtarmak oldugundan cok da iyi bir seydir.
hesabın var mı? giriş yap