• 'e herılding yaniii' versiyonu doğrudan doğruya insanı yere sermek, çökertmek için çıkartılmıştır. en son 1996 senesinde duymuştum. fenalaşmışım.
  • dergi* ekinde çıkartma olarak verilmişliği vardır bu özlü sözün.
  • çocukken, arkadaşlar arasında simülasyonu gerçekleştirilen evet hayır yarışmasında, evet dememek için kullanılan kaçış cümlesiydi. sarfedildikten sonra, kurallara uygun mu değil mi tartışması çıkardı üzerine.
  • 21 senelik yaşamım boyunca hep kullandım, ama orijini nedir halen tam olarak öğrenebilmiş değilim. o zamanların bir şarkısında mı geçiyordu, bir film repliği miydi, anlamı "herhalde"ye mi, yoksa ecnebice bir isme mi denk düşer bilmedim, bilemedim.
    fekat dün gece park ormanda nostaljik bir parti düzenlendi bu isimle. katılan konuk sanatçılar kendilerine playback yaptılar. mehmet teoman o senelerin atmosferini çok süper yakalamış. bonus olarak da aynalı sütunlar, sigaracı, çiçekçi kızlar, sahne kenarı ponponlu perdeler vs.. var imiş.
  • lolita filmini dublajlı olarak izlerken bu lafı duydum!!
    bir anda irkildim,
    sonra beynimde bu herıld yani den sonra gelen kelimelerle repliği tekrarladım;

(lolitanın annesi konuşmaktaydı)
    -herıld yani eski kocam...

ohh dedim kendi kendime.
  • kayolan bir degerimiz.. ben 11 subat 2007 itibari ile herild yaniyi diriltmeye gonul veriyorum..
  • bunun bir de "e herıldınız yani" versiyonu kullanılmaktaydı ki, velet dönemlerimizde bunu ingilizce sanır, kendimizi bir bok sanar idik.
    (bkz: 80lerde çocuk olmak)
  • kullanan hiçkimseyi ciks, amerikan uşağı, özenti gibi yaftalara maruz bırakmayan şu anda da olumlu bir nostaljiden başka etkisi olmayan söz öbeği.
    yani en azından leydiiz en centilminidan daha hoş gelmektedir kulağa.
  • yanlış hatırlamıyorsam 1991-92 sıraları. ortaokulda iken arkadaşlar ile bu lafı çok kullanırdık. ortaokulda türkçe öğretmeninin kulağına gitmiş olmali ki, bir gün bizleri toplayıp türkçemizi güzel kullanmamız hakkında bayağı nasihat etmişti. en sonunda da "kullandığımız kelimelere dikkat edelim okey mi çocuklar?" demişti. bu nasıl bir paradokstur hala anlayabilmiş değilim.
hesabın var mı? giriş yap