şükela:  tümü | bugün
 • 1. eski yunan'da tanrilarin habercisi ve gezginler ile hirsizlarin tanrisi.
  2. unlu fransiz modaevi. kravatlari ve esarplari ile unludur. (bkz: carre de hermes)
 • oğduğu gün kundaklanır, beşiğe yatırılır. aynı gece kundağını çözerek beşikten kaçar ve apollon'un inek sürüsünden 50 hayvan çalar. ama hırsızlığı belli olmasın diye inekleri gerisin geriye götürür. dönüş yolunda ihtiyar battos'a rastlar, ona gördüklerini kimseye söylememesi için yemin ettirir ve karşılığında ineklerden birkaçını verir. kutsal inekleri mağaralarına kapattıktan sonra tekrar beşiğine döner. sabah apollon sürüsünün eksildiğinin farkına varır, battos'u sorguya çeker ve gerçeği öğrenir. hermes'i beşiğinde bulur ve inekleri geri vermezse onu tartaros'a atmakla tehdit eder, kolundan tutup çekiştirir ve hermes birden osurur. buna çok gülen apollon, hermes'i affeder.
 • hermes, zeus ve maia'nın oğludur...ve ayni zamanda pederi zeus'un cuzz-i bir meblag karsılıgında haberciligini yapan hayirli evlatdir... tanrilarin en hizlisidir soytarinin onde gidenidir... kanatlı sandaletleri ve şapkası vardır; bir de büyülü değnek taşır... hırsızların ve ticaretin tanrısıdır...hortumculugun o devşrde ortaya cıktıgıda sanilmaktadir.. yeraltı dünyasına ölüleri o götürür... liri, kavalı, notaları, astronomiyi, ölçü birimlerini ve sporu icat etmi$tir...
 • kutsal kitaplarda adı geçen idris peygamber ile hermes'in aynı kişi olduğu düşünülmektedir.
 • terzi hermes, evrensel düşünü şöyle kuruyor. kocaman boşluğun en altında ölümlülük yeri dünya var, en üstünde de ölümsüzlük yeri zuhal yıldızı… zuhal yıldızı, evrensel aklın bütün esrarını taşımaktadır, yedinci ve son kattır, ölümsüzlüğe orada erişilir. zuhal, parlak bir ışık içindedir. ruhlar oradan koparak, dünyaya doğru düşmeye başlarlar. bu düşüş bir sınavdır. düşüş, büyük ışıktan, inildikçe yavaş yavaş koyulaşan karanlığa doğrudur. işık ruh, karanlık maddedir. ruh kısa bir sınama için yeryüzüne inip maddeyle birleşecek, ama maddeye boyun eğmeyecektir. ruhun maddeye boyun eğmesi, ona yenilmesi demek, sonsuz olarak yok olması demektir. inan ruhu, tümel ruhun (tanrı’nın) çocuğudur. sınavı kazanamazsa, o ruhta bulunan tümel ışık (tanrısal nur) sönecek, ışık yalnız başına çıktığı yere dönerek ruhu karanlıkta bırakacaktır. ruh da, ışıksız kalınca, karanlığın içinde eriyip tükenecektir.büyük boşluk, inen çıkan ve arada eriyip tükenen sayısız ruhların kasırgasıyla kavrulmaktadır. sınavı kazanan ruhlar, yedi kat göğe başarıyla yükselip ölümsüzlüğe kavuşurlar. salt gerçeği (mutlak hakikat) öğrenirler. maddeye boyun eğmeyen başarılı ruh, yeryüzündeki kısa sınavını verdikten sonra, ilk basamak olarak ay’a yükselir. ay, düşünce dehasıdır, elinde gümüş bir orak tutar, doğumları ve ölümleri düzenler. ruhları cesetlerden kurtararak sınavını başarıyla vermiş ve birici katlta cesetlerinden ayrılmış ruhlara çıkacakları yolu gösterir. bu kata çıkan ruhlar, soyluluklarını (asaletlerini) tanıtlamış ruhlardır. üçüncü katı zühre yıldızı yönetmektedir. zühre, aşk, gök, güneşin egemenliği altındadır. güneş, güzellik dehasıdır, başarı ışıkları saçmaktadır, pırıl pırıldır. başarılı ruhlar ölümsüzlüğe yükselebilmek için böyle bir tüm güzellikten geçerler. güneş, onları tatlı ışıklarıyla okşayarak ölümsüzlüğe hazırlar. beşinci katı merih yıldızı yönetir. merih, tüzenin (adaletin) dehasıdır, elinde tüzenin keskin kılıcını tutmaktadır. altıncı katı yöneten müşteri yıldızıdır. müşteri, bilimin dehasıdır, elinde büyük gücün asasını tutmaktadır. yedinci ev son katsa, ölümsüzüğe kavuşulan büyük aydınlık, tümel aklın tüm sırrını saklayan zuhal yıldızının katıdır. (orhan hançerlioğlu'nun kitabından alıntıdır)
 • araştırmalara göre birkin çantaları son zamanların en sağlam yatırım aracıymış. altından ve borsadan daha güvenilir yani. birkin modelinin ilk çıktığı günden bugüne * değeri %500 artmış. çantaların kalitesine ve klasına söyleyecek lafımız olmasa da bu çantaların en büyük olayı arz-talep dengesini altüst etmesidir herhalde. uğruna kitap yazılan tek çantadır, michael tonello'nun yazdığı bringing home the birkin kitabını bütün moda takipçilerine tavsiye ederim. hermes 400 euroya eşarp da satıyor ama bu çantanın değeri müzayedelerde 200.000 dolara kadar çıkıyor.

  http://www.hurriyet.com.tr/…1-sehir-dolasti-9125159

  birkin olmadı kelly oldu o da olumlu?? :( evelyne denen kepazelik bana uzak allah'a yakın olsun da.
 • müthiş tasarimlariyla zarafet sembolu olmasini, birkin bag fenomenini filan gecip, 2016 yılı %13'lük karlılık oranini bu yil kat be kat aşacak olmasıyla iş dünyasında konuşulan marka. bu gelişme ile luks tuketim pazarindaki diger iki onemli grup lvmh ve kering 'in eline vermistir ( pardon my french ) .

  http://www.reuters.com/…-intl-results-iduskbn16t0m4

  ha bizde de hala beymen'nin sitesindeki 4 bin liralik cuzdan üzerinden komiklik yapılıyor, espri üzerine espri patlatılıyor. tersi olsa yani surdurulebilirlik mevhumuna inanilsa, içine doğduğumuz kulturel degerlere sahip çıkılsa, özgün olmaktan korkulmasa, lüks anlayışı sadece "logolu marka" damgalı inek görüntüsü üzerinden yapılmasa, özgüven nepotizmden değil de kişinin içinden gelse ama her şeyden önce çok çalışmaya inanılsa zaten belki bu coğrafyadan hermes, bottega veneta, rolex vb gibi tasarım moda markaları çıkardı. ama olsun nolcak, bizde de cemil ipekçi var, bitmeyen macera mavi jeans var, bu devirde kürk peşinde koşan koton var hatta yaptığı rezil elektronik aletleri zorla aldırtmaya çalışan vestel var. günün sonunda hepsinin dukkani istiklal'de gözlemeci ana'nin yanında sıralanıyorlar; müthiş vizyon müthiş sonuç.
 • yunan mitolojisinde adı çok geçen ama söylencelerin çoğunda baş rol almamış, ortamların en hızlı tanrısıdır.
  genelde hırsızların tanrısı ya da haberci tanrı olarak bilinir ama çok fazla ilgi alanı olduğu için bir çok şeyin tanrısıdır ve kendisine tapan da epey vardı.

  atribütleri sonsuz işaretini andıran çift kafalı (kafalar bir birine bakıyor) yılanlı bir değneği (kerykeion), gezginlerin şapkası (petasos), kanatlı ayakkabı (talaria) ve sağından solundan çıkan kurdelalardır (adını hatırlamıyorum). genelde orta yaşlı (bazen kirli sakallı), atletik vucutlu, yakışıklı ve çıplak tasvir edilir.

  zeus ve maia'nın çocuğudur. doğduğu yer olarak arkadia kabul edilir ama homeros'dan önce bir anlatıda atlantis'de doğduğu da söylenmiştir (kaynak hatırlamıyorum). yine de arkadia'da ilk tapınağı yapılmış sonradan yunana gelmiştir.

  afacan olacağı daha doğduğu gün beşikten kaçıp apollon'un ineklerini çalarak belli etmiştir. bu hikaye biraz uzun ve tanrılarla anlaşma yaparsanız boku yerseniz temalıdır, fakat hikayenin sonunda. apollon olayı anlar. hermes ineklerin hayatta olanlarını apollon'a geri verir ve üstüne kaplumbağadan yaptığı bir lir'i (ilk lir diyenler var, o lir değil başka bir müzik aleti diyenler var) hediye olarak verir ve bu ikili ilerde sıkı dost olur.
  bu inekleri çalmasından dolayı hırsızlar kendilerine tanrı olarak seçerler. kablumbağadan da yaratıcılık kastığı için tospişler kutsal hayvanları arasında yer alır (aynı şekilde yaban tavşanları da).

  kurban edilmesi için yetiştirilen tüm hayvanların koruyuculuğunu yaptığına inanılır, bu yüzden çobanların da tanrısı olmuştur.

  zarı icat ettiği için kumarbazların da tanrısı olmuştur. çok gezdiği için de gezginler de tapar. sadece zeus'un haberciliğini yapmaz. bir çok tanrı arasında sözcülük yapar, bu yüzden uluslar arası sınırların, uluslar arası politik görüşme yapacak olan diplomatların da tanrısıdır, ha diplomat esasen başka tanrıya meğilli olsa bile, bu tarz görüşmelerden önce hermes'e bir sunu falan yaparlardı.

  gezginler de tapardı hatta şehirler arası yollarda insanlar kaybolmasın diye yol gösteren taşlar ismini hermes'den almıştır (bkz: herme) (hermes hermesi).

  haliyle ticaretin ve tüccarların da tanrısı.

  herif hem hızlı hem çıplak, e gymnasium (cıbıl heriflerin eğitim aldığı spor salonu) da eğitim alan sporcuların da tanrısı tabi. hatta olypiatlar dahil tüm spor oyunlarının da koruyucu tanrısı kabul edilir.

  tanrılık konusunda aklıma gelenler bunlar ama atladığım bir iki şey daha vardır.

  aşk hayatı da hızlıdır. apollon ile beraber aynı kadına aşık olurlar ve aynı gün içinde kadınla ilişkiye girerler. kadın ikiz doğurur. apollon'dan olan çocuk çok ünlü bir müzisyen olurken, hermes'den olma olan çocuk tahmin edeceğiniz üzere üç kağıtçı bir hırsız olur.

  afrodite ile de ilişkiye girer ve ondan da doğan çocuk, adını anne ve babadan alarak tıp literatürüne de geçer, hermafrodite (bkz: hermafrodit).

  dünyayı taşıyan titan atlas'ın kızı olan nymphe (adını unuttum) ile birlikteliğinden yarı keçi yarı insan minik bir çocuğu olur. korkunca çok pis bağıran bu canlının adı da tıp literatürüne ilham olacaktır (pan - panik).

  bir kaç aşk olayı daha var ama en önemli olanları bunlar. diğerlerinden bir cacık olmuyor.

  ayrıca persephone ile birlikte hadesin diyarına rahat rahat girip çıkabilen bir tanrıdır ki ölüleri de bu diyara kendisi taşır.

  bunun haricinde bir çok olayda başrol oynamasada başroldekilerin en sıkıştığı anlarda yardımcısı olmuştur. odyseus reyizi calypso'nun verdiği sonsuz rahatlıktan kurtarmıştır. perseus'a kanatları ayakkabılarını vermiş, medusayı öldürmesi için yardım etmiştir. io'yu 100 gözlü argustan kurtarmıştır (biz bunları byzantion/@kumdan kale yazısında hep anlattık ). orpheus sevdiceğine tekrar kavuşsun diye, orpheus'u hadese götürmüş, kadını çıkarmaya ikna etmiştır (spoiler-orpehus'un mallığı yüzünden bu iş olmamıştır-spoiler).

  daha bir çok olayda çok önemli rolleri vardır. aslında elemanın olayı o kadar çok ki hepsini akılda tutmak zor (hah aklıma geldi, yazıyı da o keşfetmiş ve insanlara öğretmiştir).

  neyse, kapanışa gelelim. kişisel tahminimce seveni (tapanı) en çok olan tanrılardan biridir.

  peşin not: çok sıkıcı bir tez ile uğraştığımdan kafa dağıtmaya yazdım bunu. bir çok detayı atlamışımdır. aklıma geldikçe buraya eklerim.

  edit: de'ler da'lar hep bombok olmuş.

  eksikleri tamamlıyoruz editi: evenzoharditit'ten geliyor: "hermes ayni zamanda çevirmenlerin de tanrısı olarak bilinir. mesajcı ve arabulucu olması, tanrılar arasında anlaşmayı sağlaması, gezginlere yol göstermesi de onunla alakalı. antik yunan'da çevirmenlere "hermeneus" denirdi. hatta yorumlama metodolojisi anlamındaki hermenötik (hermeneutic) sözcüğü de hermes'ten geliyor."
 • sınırlar tanrısıdır.
  'asla' dediginizi duyarsa, gelir ve o aslaların hepsini teker teker size yaptırır.