şükela:  tümü | bugün
 • toplumda birtakım ahlakçı öğretiler nedeniyle genel kabul gör(e)memiş cinsel yönelimlere sahip kişilerin(gay,lezbiyen vs.) yeri ve zamanı geldiğinde ne kadar da ayrımcı ve ifade özgürlüğü karşıtı olduklarını belirtmek için kullanılan kavram.

  en son örneği de twitter'da #homofobiklikyasaklansin hashtagıyla tezahür etmiştir. homofobik biri olmamama rağmen homofobik olmanın neye göre belirleneceğini icabında herkese birer homofobimetre mi takılacağını ben de herkes gibi merak ediyorum.

  dört bir yani ayrı bir güzel cennet vatanımız gibi muhafazakar ülkelerde pek yaygın olan homofobikliği bu gibi soyut ve belirli bir sınırı olmayan olgularla yasaklamaya çalışmak(dikkat ederseniz sınırlamak veya eğitim yoluyla azaltmak demiyorum) en alasından şu anda lgbtt bireylere yapılan haksızlıklar ve ayrımcılıklar kadar aşağılıkçadır benim nezdimde.
 • russell'ın çaydanlığı aşkına bi gugıllayın şu kelimeyi. noolur! ne çıktı? daha çok muhafazakarların ve hristiyan fundamentalistlerin homofobiye meşruiyet sağlama amacıyla uydurdukları şey olduğu o kadar apaçık ki. peki, bizim çakma liberallerimiz ne yapıyor? "#homofobiklikyasaklansin" diye twitter'dan başka kullanım alanı bulamamış kampanyadan "nazizm" çıkartıyor.

  bi kere, nefret söylemlerini ve aşağılamaları birtakım hukuki mevzuatlar ile engellemeye çalışmak gayet liberal söylemdir. toplumun dezavantajlı kesimlerinin korumaya alınması talebi de geliştirmek de öyle. peki, heteroseksüellik ve homoseksüellik eşit şartlar altındaymış gibi "faşist" damgası yapıştırmak etik olmasa gerek.

  kaldı ki, "ucu açık yasakların" yaraya derman olmayacağı ve hatta daha da derinleştirilebileceği söylenebilir. hatta ve hatta mevzubahis varsayımsal yasakların yeterli gelmeyeceği de söylenebilir. hah, işte liberal'in aslına döndüğü bam teli de burası: lgbt hareketi, içinde barındırdığı sosyalist, muhafazakar, milliyetçi, anarşist, nihilist vs. vs. politikalarla dahi sadece özel haklarla ve negatif haklarla sınırlanmayacağını, özerk bi hatta geliştiğini ve dolayısıyla liberalizm'in tahakkümüne giremeyeceğini gösterdi. bu yüzden, tahakküm kuramadığı alanlara en çiğ ve en kof ve hatta en "dini" argümanlar ile saldırılmasına şaşırmamak gerek. bu yüzden feminazi ya da homonazi gibi neolojist söylemlere sarılması doğaldır (bkz: feminazi/@asc).

  diğer doğal ve sonuç olan şudur ki, çoğunlukla homofobiklerin abuklamasıdır.
 • (bkz: veganazi)