• korku filmi değil onunla başlayayım, gerilim ve ucundan aksiyon içeriyor desek yeridir.

bir kere film baştan sona kötü, vakit geçirmenin ötesine geçmediği gibi yer yer sıkıyor da. gereğinden fazla uzatılmış sahneler, ve işin kötüsü 30 saniyeden sonra fazladan bir duygu veremeyen sahneler mevcut. gerçekçi olmak lazım, bu filmi izleyenlerin %99'u tecavüze uğramamış insanlardır. tecavüz nedir bilseler de o duyguyu tam olarak anlayamazlar. "yaşayan bilir" derler, bu filmden benim beklentim de o duyguyu bana vermesi, o çaresizliği bana hissettirmesiydi. ama ne oldu, klişeleşmiş bir sahneyi müzik olmadan çorap söküğü gibi uzattıklarında film güzel olmuş oldu. yok öyle dünya. iyi film yapmak demek sıkıcı olmak demek değildir, konu başlı başına ilgi çekici, şiddet de koyduk daya gitsinle olmuyor bu işler.

digiturk reklamları vardı bir ara, her konunun uç örneklerini izlemiş bir nesil yetişiyor artık, öyle elinde bıçaklı mızıka çalan tiplemeler germiyor malesef. eskisi var da ondan konuya sadık kalınmış lafları da kabul edilemez, günümüze ithafen çekilen bir film günün şartlarını da yerine getirmek zorunda. zamanının kült korku filmlerinden suspiria nasıl bugün scary movie tadında izleniyorsa bu film de tamamen boş, çerezlik denmeyi bile hak etmeyen bir şey olmuş. mantık hatalarına falan hiç girmiyorum zaten, o hataların konuşulması için filmin genelinin bir tat vermesi lazım ki biz de e film güzeldi ama o kadın da robin hood mübarek diyelim.

böylesine doldurulabilecek bir konunun bu kadar sığ işlenmiş olması büyük hayal kırıklığı. muadili demek ne kadar doğru olur bilemem ama aynı sene çekilen, neredeyse aynı konuyu işleyen ve yarım saat daha uzun olan akmareul boattda benim gözümde bir başyapıt olurken bu film sıkıcı ve vasatın oldukça altında. 5/10 diyorum, bu puanı da sırf oyunculuklara armağan ediyorum.
  • 2010 versiyonunu izlediğim film. yani limitless filmindeki tefeci şantajcı herifi şerif rolüyle görünce son sürüm olduğu kanısına vardım. eski versiyonunu bilmiyorum. tamam mükemmel bir film değil belki ama zaman kaybı da değil. bana göre vasatın çok çok üstündeydi. bekleneni verecek kadar da rahatsız ediciydi.

--- spoiler ---

evet yani düşününce; tek başına kadının kuytu bir ormanda tek başına bir evde kalması anlamsız. ama batının modernliğine sığınıp böyle bir hata yapmış işte. film bu mnakoyim, birileri bunu yapacak ki biz de bunları izleyeceğiz. hem nereden bilsin orospu çocuklarının böyle zincirini koparmış gibi acımasızca saldıracağını, sığındığı şerifin götün önde gideni olduğunu.

intikam sahnelerinden acayip etkilendim. odamda tek başıma 'ananı sikiym, ananı sikiym' diye diye izledim. bi ara harbiden ayaklarımın boşaldığını hissettim. göz kapağından iğneleme, asitten yanan yüz, penseyle çekilen dişler, zart diye kesilen çük, götte patlayan pompalı.

yazar kızın bir canavara dönüşmesi şaşırtmadı. zaten evi adamlar tarafından basıldığında klasik kadınlar gibi fenalıklar, baygınlıklar geçirmedi. o durumda bile olabileceği kadar soğukkanlıydı. o hırsla spider-man gibi ağ fırlatıp, o gökdelenden bu gökdelene fırlasa şaşırmazdım.

esas kadının, heriflerin kadına saldırdıkları sırada her söylediği cümleyi unutmadan intikam sahnelerinde kendilerine hatırlatması da sıkı bir olaydı.

--- spoiler ---

izleyin derim.
  • filmdeki bazı kısımlar saçma gelse de (kızın tek başına cesurca yapabildiği şeyler gibi) film çok etkileyici sahnelere sahip.

film güzel bir gerilim psikoloji filmi. bir yerlere taşıyıp orada bırakmıyor sonunu getiriyor. izlemeye değer.
  • giriş ve atmosfer yaratma 5 dakika, tecavüz sahnesi 15 dakika, intikam sahneleri 20 dakika desek, toplamda 40 dakikalık bir filmdir. geri kalan 1 saat boyunca oluşan boşluk, gerilim efektleri ve eblek gibi yavaş hareket eden tipik gerilim filmi karakterleriyle, yastığa pamuk tıkıştırır gibi doldurulmuş. bence artık her fikrin uzun metraj olarak filme çekilme zorunluluğu bitsin, sinema sektörü kısa filmi teşvik etsin. bir hava alalım! şu dandik sıkıcı gerilim filmleriyle harcadığım zamanı hayırlı bir iş için ayırsam kesin dünyaya daha faydalı bir insan olurdum lan. yetti artık..
  • remake 13 nisanda ülkemizde gösterime girecekmiş. bu ne hız demek istiyorum.
  • tarantino'nun kısmen etkilendiğini düşündüğüm filmlerden biri.
  • uzun zamandır övgüsünü duyuyordum insanlardan, çok fazla değildi sayıları tabi abartılmasın, dün sıkıldım açayım da izleyeyim dedim. iş yerinde olmasam yarısında çıkacaktım ama madem çıkamıyorum bari izleyeyim dedim. -evet 1 mayıs falan yok mal gibi çalışıyoruz 7 gün.- hiç uzatmıyorum bir boka benzemiyor film. adı bile iğrenç zaten. pislikler.
  • izlenmese de olur tarzında bir film. ayrıca filmin sonunda önemli bir nokta açıklığa kavuşturulmuyor.

--- spoiler ---

kız suya atladıktan sonra kimse görmeden nasıl kurtuldu?

--- spoiler ---
  • bi şekilde filmi bitirdikten sonra insana bi el arabası dolusu soru işareti bırakıyor.

--- spoiler ---
    o kadar ceset ne oldu?
    "paşa paşa girer yatarım ne sakliicam ceset meset" mi dedi kız?
    kız suya atladıktan sonra su üstüne çıkmadan ilerde bi yerde karaya çıktı hadi.eve gidip elbiselerini mi aldı?elemanlar tüm eşyalarını yakmadan önce hani.
    bi gidip geri mi geldi tekrar kasabaya?
    o kapanı o herifin ayağını atacağı yere nasıl ayarladı?
    şerifin evine öğretmen numarasıyla hemencek nası girebiliyor?önce kızın güvenini kazanmak için çalışma yaptı mı?
    vs. vs.
    --- spoiler ---

havada kalan daha bisürü şey.
    bir de filmin yarısında "bu ne yhaa" deyip çıkıp giden kezbanlar; yemin ediyorum bambaşkasınız.+18 bilem yazıyodu halbuse orda.ne beklediydiniz ki?
  • --- spoiler ---

insan sadizmini gerçekten yansıtabilmiş bir film. özellikle filmin ilk bölümlerinde kadına yapılanlar gerçek bir şiddet örneği. öyle kanın işkencenin olduğu uyduruk bir şiddet değil yani. böyle insanın kanını donduran tipten. son sahnelerde kızın yaptığı işkenceler için bu söylenemez tabi.

filmin ilerleyen dakikalarda kızın intikam için geri dönüşü şahsımca biraz hayal ürünü abartı olmuş. sanki şiddete maruz kalmış bir insanın hayal dünyasından bir kesit gibiydi. bunun yerine zaten biraz bozuk psikolojili matthew kafayı yeyip kızın hayaletini falan görmeye başlasa sonra bir şekilde ondan emir alarak diğerlerini öldürse falan daha mantıklı olur gibi geliyordu. yine de izlenilesi bir film.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap