şükela:  tümü | bugün
 • machine learning camiasındaki en değerli genç bilim insanlarından biri. şu aralar deep learning alanındaki en sıcak araştırma konusu olan generative adversarial networks mevzusunun da mucidi ve şu kitabın yazarı aynı zamanda.
 • silicon vadisinde kartların yeniden dağıtılmasına sebep olan çocuk.

  apple'ın special projects division'ının başına geçmiş, maaşı yedi haneli diyolla.
 • 2014'de arkadaşları ile yayınladığı generative adversarial networks makalesi ile barış özcan'ın şu videoda tanıttığı nvidia'nın geliştirdiği bir program ile görüntü üretimi teknolojisinin arkasındaki esas isim.

  bu da obama, trump ve putin ile ilgili yapay konuşma görüntüsü üretimi örnekleri ile ilgili bloomberg videosu, yine arkasında generative adversarial networks teknolojisi var.
 • apple için iyi ve zorunlu bir tercihti.

  önde gelen yapay zeka araştırıcılarından birilerini şirkete getirmek şirketin üstüne kurulu olduğu, ve yavaş yavaş hızını kaybettiği yenilikçilik alanında varlığını sürdürmesi için şarttı. özellikle google'ın bu insanların önemli bir kısmına ev sahipliği yaptığı ortamda en genç ve en üretken araştırmacılardan birini bünyesine katmak büyük hamledir.

  bunu park edelim. onun dışında kendi yaptıklarını bırakalım kendisi anlatsın. linkedin profilinde montreal'da 2010-2014 arasındaki doktora eğitimini şöyle özetliyor:

  "i invented maxout networks, generative adversarial networks, multi-prediction deep-boltzmann machines, and a new fast inference algorithm for spike-and-slab sparse coding. i led the development and popularization of pylearn2. i won a transfer learning contest and was on the winning team of another transfer learning contest. i contributed to theano."
 • yoshua bengio ile beraber yazdığı deep learning kitabı alanında çok iyi kitaplardan biridir. machine learning - deep learning alanlarına yönelmek isteyen kişilerin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. şu an apple şirketinde machine learing director olarak çalışmaktadır. bu tempoda giderse "alan turing" ödülünü 10-15 sene içerisinde alabilir.
 • 1985 doğumludur (yani şu an 36 yaşında) ve şimdilik yayınlarına toplam 143,895 atıfı vardır. h-indexi de şimdilik 71. tabi bu sayılar günbegün artmakta. elma ile armut olacak ama karşılaştırma için 66 yaşındaki celal şengör'ün toplam atıfı 36,309 ve h-indexi 72

  2019'da girdiği fortune 40 under 40 profili şöyle:

  as one of the youngest and most respected a.ı. researchers in the world, ıan goodfellow has kept busy pushing the frontiers of deep learning. having studied under some of the leading deep-learning practitioners like yoshua bengio and andrew ng, goodfellow’s expertise involves neural networks, the a.ı. software responsible for breakthroughs in computers learning how to recognize objects in photos and understanding language. goodfellow’s creation of so-called generative adversarial networks (gans) has enabled researchers to create realistic-looking but entirely computer-generated photos of people’s faces. although his techniques have allowed the creation of controversial “deepfake” videos, they’ve also paved the way for advanced a.ı. that can create more realistic sounding audio voices, among other tasks. apple recently took notice of goodfellow’s work and hired him to be the iphone maker’s director of machine learning in the company’s special projects group. he was previously a star senior staff research scientist at google and researcher at the high-profile nonprofit openaı.
 • gun itibariyle atif sayisi 180 binin uzerinde olan; ofise donus politikasi sebebiyle yapay zeka direktoru olarak calistigi apple'dan ayrilmaya karar vermis arastirmaci. kaynak

  apple icin cok cok buyuk kayip. sonraki hamlesi icin ufak da olsa "tesla?" sorusu kafamda donuyordu; fakat tesla'nin yapay zeka direktoru andrej karpathy'nin su tepkisinden de anlasilabilecegi uzere boyle bir sey ihtimal dahilinde pek gorunmuyor.

  bazi insanlara ego gercekten yakisiyor. ian abimiz de tam oyle bir car. linkedin profilindeki hakkinda kismina bayiliyorum: “i'm an industry leader in machine learning.”

  ekleme: deepmind'a katildi.
 • nips 2016'daki gans sunumunun orta yerinde zortlayan jürgen schmidhuber düellosuna şuradan ulaşılabilir
hesabın var mı? giriş yap