• 27.08.2017 tarihli speaking soruları aşağıdaki gibidir.
    https://hizliresim.com/mvnm9q
  • gectigimiz ay girip abuk notlar aldigim uzun sinav.

sinava cok yogun olmasa da iki hafta kadar calisabildim. reading ve writing'den eksigim oldugunu dusundugumden onlara bakip sinav formatina alismaya calistim, deneme cozdum. herkes cambridge'leri onermis, gercekten guzel kaynak. online olarak da benim favorim ieltsliz sitesi. kadin ayakli ıelts resmen. writing icin eski proficiency notlarima baktim. speaking icin de son gunler youtube'dan pratik yaptim.

listening: (8,5) cambridge'dekilerle hemen hemen ayni. girdigim salondaki sistem guzeldi. ben en ondeydim ama arkadan da gayet duyuluyor gibiydi.

reading: (8,5) cambridge'deki reading'ler sinavdaki reading'den bi uc dort kat daha zordu. normalde reading calismayi planlamiyordum ama denemelerden 6,5 falan alinca calisayim dedim. keske calismasaydim, sinavin en kolay bolumuydu.

writing: (6,5) sinav yaklasik yetmisdort saat surdugu icin writing'de sikintidan bayilmak uzereydim. normalde en az 7'lik essay'ler patlatirdim, uste de 10 dakikam kalirdi ama gercek sinav oyle olmadi. sikintidan bi 5-10 dakika boyunca mal mal bakindim. sonra da dandik bir seyler yazdim.

speaking: (6,5) asil sinavdan bir gun once girdim. elizabeth diye tonton bir teyzeyle konustum. basta iyiydi falan da, mulakatin sonlarina dogru ben durduk yere hizli konusmaya basladim. hizli konustukca da cumlelerin sonunu istedigim gibi getiremedim. bir daha girsem yavas yavas konusarak daha yuksek alabilecegimi dusunyorum.

overall: (7,5) yanarim yanarim da dort bolumun herhangi birinden 0,5 puan yuksek alamayip, 8.0'e yuvarlatamamaktan yanarim. neyse, yine toefl'dan iyidir.
  • ankara idp için sınav bir otelde yapılır. otelin ses sistemi sik gibidir. kafadan listening'in gg olması demektir.

bilmiyorum şimdi çok küfür etmeyeyim neyse.

edit: duyduğuma göre ses sorununu çözmek için kulaklık dağıtılıyormuş artık. duydular galiba sesimi fakat iş işten geçti.
  • calismadan 8 aldigim sinav. toefl'daki speaking sinavi gibi mikrofona konusulmaz. telesekretere konusamayanlardan oldugum icin toefl'in speaking'inde cuvallamistim. ne diyecegimi bilemeyip fuck falan demistim arada. ielts'te ise cok guzel british accent konusan bir teyzeyle bas basa speaking sinavina girmistim. espriler havada ucusmustu. bu da boyle bir anim.
  • 4 senedir öğrencilerimi hazırladığım oldukça rahat bir sınavdır fakat çalışmanız gereken yerleri iyi bilmeniz lazım.

okuma kısmında doğru, yanlış ve böyle bir bilgi yok kısımları vardır. bu ve diğer soru tiplerinde öğrencilerin ciddi olarak sözcüklerin eş veya yakın anlamlılarını kestirebilmeleri gerekmektedir. soru kökünde yalnızca, hepsi gibi ifadeler varsa teyit etmeleri gerekmektedir. bir bilginin net olarak aksi iddia edilemiyorsa ve bilgiye dair delil yoksa böyle bir bilgi yok denmelidir.

listening kısmında ilk section kolaydır. burada ilginç bir şekilde çoktan seçmeli kısım zordur. çünkü fake atıyorlar. önce doğru gibi duyup işaretleyebileceğiniz bir bilgi geçer sonra o bilgi çürütülür. buna dikkat etmek gerekir.

writing iki aşamalıdır. birinde o her yerde öğretilen 5 paragraflık kompozisyon formatı işinize yarar, ama şart da değildir eğer organizasyonunuz kontekst ile uygun ise.

diğer writing ise data yorumlama, grafik analizi ise tek tek orada yer alan bilgileri referans alarak açıklamanızı gerektirir. sonunda genel bir artış, yönelim vb. bir yoruma açık bir nokta varsa onu da yazarsınız. örnekleri çok, formatı öğrenilince göründüğü gibi zor değildir. uzun bir yazıya da gerek yoktur.

şimdi aslında bence en çok üstünde durulması gereken kısım speaking kısmıdır. sorular kendini tekrar edebilir. özellikle 1. kısmında. iyi hazırlanıldığında kestirilebilir.
    ikinci kısımda konuşmacıya süre verilip bir konu hakkında 1-2 dakika konuşması beklenir. son kısım ise biraz daha karşılıklı tartışma şeklindedir bir konu üzerine.

bence ingilizceye bir yere kadar hakimseniz en çok üstüne düşmeniz gereken kısımlar speaking ve writing kısımlarıdır çünkü bunlar üretimsel becerilerdir ve pratik gerekir.

arkadaşlar ayrıca youtube'a inanın. bol bol ielts konuşma sınav örnekleri ve reading, writing stratejileri için videolar mevcuttur.

bu sınavı severim aga. herkese kolay gelsin.
  • işime yarayan ancak kişisel olarak tatmin etmeyen sonuçları aldığım sınav. umarım herkes istediği puanları alır.
  • 19 ağustos akademik modülünden şöyle puanlar aldım.

listening: 6.5
    reading: 7.0
    writing: 5.5
    speaking: 6.5

overall: 6.5

taktik: yok
    kurs: yok
    özel ders:yok
    self study: var

oldukça gerçekçi, güzel bir sınav. iyi bir çalışmayla gerçek potansiyelinizin yarım puan üstünü, hiç çalışmayarak da yarım puan altını alabilmeniz mümkün. girmeden önce mutlaka 10 adet reading ve listening denemesi yapın.

baktığım tek kaynak: http://ieltsonlinetests.com/
  • 9 eylül tarihli sınavı pek de kolay olmayan sınav. özellikle reading kısmı soruların zaman tüketici olmasından ötürü nispeten daha kötüydü. şayet çalışıyorsanız kesinlikle bir answer sheet edinin ve sınav süresine dahil edin. kuvvetle muhtemel yeniden gireceğimi belirterek beklentilerim şu şekildedir:

listening: 7
    reading: 5.5-6
    writing: 6
    speaking: 6.5

overall: 6.5
    sonuçlar gelince editlenmek üzere...
  • 9 eylül 2017 izmir sınavına girdim, listening ve reading'te iyi performans sergiledim ancak writing'te task 1'i yetiştiremedim. ileride benzer durumda olacaklara aldığım puanı buraya editleyeceğim.

beklenti:
    l:7.5
    r:7.5
    w:4.0
    s: 6.5 veya 7 gelebilir diye tahmin ediyorum.

edit:
    l:6.5
    r:8.0
    w:5.5
    s: 8.0

sınav sonrasında araştırma yapan arkadaşlara yardımcı olması amacıyla; writing task 1'de iki paragraf yazabildim, bildiğiniz yarım kaldı. task 2 'de ise çok dandik ve 250 kelime altında kalan bir şeyler karaladım, nihayetinde 5.5 geldi. umarım herkesin işini gören bir sonuç olur.
  • 9 eylül sınavına mercure bosphorus otelinde girdim.

ilk kez girdiğimden bilmiyordum listening evde hazırlandığım konforda değildi kesinlikle, uzun dikdörtgen bir odanın bir kısmını kapsayan 4 hoperlör vardı ben ve arkada olan 8-10 kişi sesleri çok da iyi duyamadık. kendime güvenip ses etmedim ama sınavın bir bölümünü bu yüzden kaçırdım yakalayamadım.

reading daha önce çözdüğüm birkaç denemedeki gibiydi sondan başladım dikkatimi uzun textli kısma daha çok verebildim.

writingde de task 2'den başlayarak yazınca time management daha rahat oldu konular rahattı.

speakingden az önce çıktım muhtemelen puanımı düşürecek kısım burası olacak ne gevelediğimi hatırlamıyorum bile ama sorular aşırı saçmaydı. ingilizce konuşmak için konuşmaktan oldum olası nefret ettiğimden saçma yanıtlar verdim.

genel olarak çok da basit bir sınav değil kesinlikle öncesinde çalışma gerektiriyor. min. 8-10 deneme bitirmek ve bunu da mümkünse çıkmış sorulardan yapmak gerekiyor yoksa benim gibi apışıp kalırsınız sınavı küçümsemeyin kesinlikle. not: evde 7.5-8 bandında sonuçlar alıp sınavda şu an 7'ye razı birisi olarak konuşuyorum.
hesabın var mı? giriş yap