• süper tavsiyeler. iki üç versenize amüya goduklarım 45 dakikada ikisini zar zor taktım biri de tam olmadı 3 saat yanık gözle gezdim amk.
  • lensi taktıktan sonra çıkaramayınca ağlamayın daha da kayganlaşıyor.

ne günlerdi beee..
  • lensleri insan gibi kullanın. bazılarımızın yaptığı gibi bi taktığınız zaman üç ay gözünüzden çıkarmazlık etmeyin. ilk 6 sene kusursuz gidebilirsiniz bu şekilde. fakat göz inanın sonradan lenslere tepki verecek. kendiniz tecrübe ederek de öğrenebilirsiniz. ancak böyle bir tecrübeye hiç ihtiyacınız yok. bana güvenin.

gözünüzü, göz kapağınızdan değil; alt kirpik ve üst kirpik hizasından tutarsanız, gözünüz kapanmak istese dahi kapanamayacaktır. pıt diye oturtabilirsiniz lensi. bu işin sırrı budur.
  • zamanında işe gitmek için yarım saat erken kalkan ve hatalar yapan biri olarak nacizane tavsiyelerim.

hangi gözünüze lensi takacaksanız o elinizi kullanın. benim sağım iyidir diyip sol gözünüze sağ elinizle lens takmaya çalışmayın.

diyelim sağ gözünüze mi lens takacaksınız, aşağıdaki adımları izleyin.

aynanın karşısına geçin ve sağ işaret parmak ucunuzun içine lensi yerleştirin.

sağ orta parmağınızla sağ gözünüzün alt kısmını aşağı iterken sol elinizle de sağ gözünüzün kapağını yukarı doğru itin.

gözünüz iyice açılmışken aynada lensi hizalayıp gözünüzle aşağı doğru bakın ki lensi takarken göz bebeğinizi otomatik kaçırmayın.

lensi yerleştirin ve hemen yukarı bakın ki göz bebeğinizin oynamasıyla lens de iyice göze yerleşsin.

diyelim ki yamuk yerleştirdiniz ve lens katlandı gözünüzde, sakin olun. gözünüzü iyice açarak sağa sola hareket ettirerek lensin hangi kenarda sıkıştığını bulun ve işaret parmağınızla sadece iterek veya dokunarak ortaya getirmeye çalışın, gözünüz zaten otomatikman lensi dışarı çıkartacaktır.

çıkarırken de yine aynı şekilde sağ el orta parmakla gözünüzün altını, sol elle de üstünü zorlayarak açın.

sağ el işaret ve orta parmağınızı da paralel gözünüzün içine sokarak pıt diye lense baskı kurun ve iki parmağınızla lensi çıkarmış olursunuz.

olmadıysa bir bideo falan izleyin ya da bilen birisi size yardım etsin

yazarak ancak böyle :))))
  • direkt gözün renkli kısmına değil de beyaz kısmından başlayarak doğru takın, bu şekilde gözünüzü de kırpmayabiliyorsunuz.

lensin tersi düzü var, ona dikkat edin. tersi pistir, acayip batma yapar.

bir de aynaya bakmadan takın mümkünse, sonuçta gözünüzün yerini biliyorsunuz, direkt lense bakarak takmak daha kolay oluyor.

mümkün mertebe nemlendiricili lensleri tercih edin.

bio true diye bi solüsyon çıkmış, içinde gözyaşına benzer, fazla kimyasal olmayan katkılar varmış, bana iyi geldi, denemekte fayda var.

son tavsiye: ne marka lens takarsanız takın gözde kuruma oluyor. refresh tears diye bir göz damlası var, katkısız ve tek kullanımlık paketlerde bunu mutlaka kullanın.
  • -ellerinizi yıkayın.

-çokönemli- lensi işaret parmağınızın ucuna aldığınızda o parmak, üzerinden sular solüsyonlar akacak kadar ıslan nemli olmasın. ama lens ıslak olacak alabildiğine. amaç lensin kendisini parmağınıza bırakmasın.

-maharetli olan elinizin işaret parmağını kullanmanız yeterlidir. ben şahsen solağım sol elimin işaret, orta hatta yüzük parmağı ile bile takabilecek kıvamdayım. hakim olduğunuz elinizi kullanın mutlaka.

-ben gözümün altını açmayı tercih ediyorum takarken. üst kapağı tutmak pratik gelmiyor bana maalesef. hatta birkaç ay içinde aynı elin yüzük parmağı ile gözün altını açarken işaret parmağı ile takıyor olabilirsiniz. evet böyle artistliklerim oluyor soranlara karşı.

-ayna kullanın. elinizdeki lense odaklanırsanız takamazsınız. ayda gözün kendi görüntüsüne odaklanın. lens bir anda gelsin onun üzerine konuversin. ama söyleyeyim, bunu ilk başta yapmanız im-kan-sız. birazcık batmasını göze alın ve gözün beyazından sokun. yavaş yavaş o yerini bulur zaten. bir lens göz içinde ne kadar çok oynarsa o kadar çok batma yapar, göz bebeğine ne kadar yakından bırakırsanız o kadar az batma yapar.

- ilk seferlerinizde denerken lensin kuruduğunu gözlerseniz, lensi ıslatıp denemelerinize öyle devam edin.

- tırnaklarınıza özen gösterin, yırtabiliyor lensi.
  • takmayın çok fena mikrop kaparsa %15 görme problemiyle kalırsınız
  • göz kapaklarınızı tuttuğunuz orta parmaklarınızın kuru olmasına dikkat edin. yoksa refleks olarak kırpışmak için bulduğu her fırsatı değerlendiren göz kapağınız kayar durur, lens de göze değil kirpiğe yapışarak orada kendine bir salıncak kurabilir.
  • sarhoşken çıkartılmaya çalışılmaması gereken zamazingo.
    evet böyle bir deneyimim oldu
hesabın var mı? giriş yap