şükela:  tümü | bugün
 • feyerabendin kankası, popperın öğrencisi. hard core, protective belt, positive heuristic ve negative heuristic kavramları ile bilimin rasyonel ilerlediğini göstermeye bir nevi popper-kuhn sentezi yapmaya çalışmış kanımca başarılı olamamış bir bilim felsefecisi. fazla iyimser. matematik felsefesi üzerine de yapıtları vardır. özgün fikirleri yüzünden reaksiyoner diye suçlanarak bir kaç senesini hapiste geçirmek zorunda kalmış bir macardır kendisi. alfred renyi'nin de yardımcısı olmuş bir zamanlar..
 • odtu mimarlik fakultesinde yüksek lisansta metod dersi veren hanfendi*nin dilinden düşürmediği mitdeki hocasi. yüksek lisans serüvenimizin muhteremin metinleri ile renklendirilmiş olmasından gurur duyar, gelecek nesillere imre lakatoş adını miras bırakmayı bu topraklarda yetişmiş bir türk genci olarak boç biliriz.
 • hard core, protective belt ve benzeri lakatosyen kavramlarin pornografik cagrisimlar yapmasi bosuna degildir.. zira, ozenle secilmislerdir ve orada bir yerde ihtiyar bir profesor kis kis gulmektedir bunlarin her kullanilisinda.
 • popperın savunduğu, yanlışlama yoluyla teorinin reddedilip yenisinin kabul edileceği düşüncesini eleştiren düşünür. buna göre her teori, açıklayamadığı anomalilerle karşı karşıyadır. bunlar yüzünden teoriyi geçersiz sayamayız, çünkü teori ad hoc varsayımlarla bunları açıklamaya çalışır. teorinin ne zaman gerçekten yanlışlandığını saptamak güçtür. haliyle yanlışlama yetersiz bir ölçüttür.

  bir kuramı reddedebilmek için; yeni kuramın, eskisinin açıkladığı her şeyi ve daha fazlasını açıklaması gerektiğini söyler.. a teorisi b'den fazla bilgi açıklıyorsa, b teorisi kabul edilmeye başlanır. buna göre kuramlar arasında bir süreklilik vardır. birbirleriyle çelişmezler. birbirlerini içerirler.
  ancak bunun mümkün olabilmesi için bilimsel gözlemin nesnel olarak (ampirist bilgi kuramında olduğu gibi) yapılması gereklidir.

  ancak kuhn'un da dediği gibi, gözlem yapabilmek için önce bir kavramsal sistemin benimsenmesi gerektiğinden, ve bakış açısı değiştikçe fark edilen hatalar ve uyumsuzluklar da değişeceği için, kuramların birikerek gelişmesi mümkün değildir.
 • "paradigma* diye birsey yoktur, arastirma programlari vardir.her bilimde bir sert çekirdek vardir, sert çekirdek degistirilemez, sadece koruyucu kusakta degisikler olur" diyerek bir çesit anti-kuhn sentezi yaratmaya çalismistir.

  buna göre (iktisadi açidan);

  klasikler
  çekirdek : tam istihdam
  koruyucu kusak : ücret, fiyat, faiz (esnek)
  (beklenti yok)

  neo-klasikler
  çekirdek: tam istihdam
  koruyucu kusak : ücret, fiyat, faiz (tam esnek)
  (rasyonel beklenti)

  keynes
  çekirdek : eksik istihdam
  koruyucu kusak : ücret, fiyat, faiz (esnek degil)

  yeni keynesyenler
  çekirdek : eksik istihdam
  koruyucu kusak : ücret, fiyat, faiz (yapiskan)

  benim açımdan ise iktisat paradigma batağına batmıştır o ayrı tabi
 • lakatos bilgi kuramını "aktivist" ve "pasifist" olarak ikiye ayırır.pasifist kuramlar gerçekliğin,gerçeği algılayan kişinin özellikleri,ahlaki ve kuramsal eğilimlerinden bağımsız olarak nesnel ölçütler temelinde algılanıp aktarılmasına dayanan kuramlar.aktivist kuramlar ise nesnel gerçekliğin olduğu gibi yansıtılmasının imkansız olduğunu öne süren kuramdır.
 • feyerabende anarşist lakabını takan, araştırma programları nın yaratıcısı düşünür.
 • "virtue lies not in caution in avoiding errors but in ruthlessness in eliminating them."

  iyi guzel fakat, ad hoc varsayimlarla yapilan elimination ne kadar virtuous bilemedim.
 • bilimsel araştırma programlarının metodolojisi kitabı alfa tarafından çevrilmiştir, lakatos kant'ın sözünü değiştirerek "bilim tarihi olmadan yapılan bilim felsefesi boştur, bilim felsefesi olmadan yapılan bilim tarihi ise kör.". okunması ve tartışılması gereken en temel bilim felsefesi eserlerinden birisidir, pek çok bilim felsefecisi gibi sınır koyma sorununa odaklanmıştır.