• feda edilen her şeyden kâr beklemek.
    karşılık beklemeyeceğiniz ölçüde fedakarlık yapın ki ilişkileriniz daha sağlıklı olsun.
  • ilk olarak şunu söylemek lazım, doğada arkadaşlık diye bir şey yoktur. aşk veya yöneten-yönetilen ilişkisi vardır. o yüzden, insanlar için, bunların dışındaki ilişkiler yapaydır ve sürdürülmesi oldukça zordur. aşk ve yöneten-yönetilen ilişkisi ise kısa ömre sahiptir.

bence insanların en sık yaptığı hata ilişkide alış-veriş dengesini kuramamaktır. ikili ilişkilerde hep yardım eden olursanız, karşınızdakini ezersiniz. yardım gören karşılığını vermediği için, bu ezilme zamanla öfke olarak döner. hep yardım alan olursanız, karşınızdaki kendini salak yerine konmuş gibi hisseder ve bu durum da öfke olarak ortaya çıkar. o yüzden pragmatik olmak gerekiyor. hem yardımcı olabileceğimiz hem de yardım alabileceğimiz kişilerle ilişki kurmamız gerekiyor. aksi halde fazla zaman kaybı olacaktır.

dürüstlük veya aşırı güven gibi diğer unsurların zaten bilindiği var sayımı altında bu yazı yazılmıştır.
  • hata demeyelim de koşulsuz sevdiğini hissettiği an değerin düşüyor değersiz hissetmek kadar koyan bişey yok maalesef sen maddi manevi herşeyini ortaya koyarsın o ise konuşacağı kelimeyi dahi düşünmez hayat acı dostum
  • sensiz yapamam algısı oluşturmak
  • adamına göre muamele yapmamaktır.bir mağazada aldığın bir ürünle ilgili sorun yaşarsın,tipinden melanetlik akan görevliye sıkıntını kibar bir dille anlatırsın sallamaz,saçma sapan cevaplar verir.bir anda bağırıp çağırarak hak ettiği konuşmayı yaparsın ve anında yumuşayıp yardımcı olmaya çalışır.halbuki baştan hak ettiği gibi kaba bir dille konuşsan hiç keyfin kaçmayacaktır.
  • karşınızdakine fazla güvenmek ve empati beklemek.
  • hayatının merkezine kendini yerleştirmenin bencillik olduğunu sanarak davranış sergilemek
  • ınsanlari cok da siklememek gerektigini ogretir hepsi. ne kadar cok hata, o kadar cok umursamama hali. ne kadar az beklenti, o kadar cok mutluluk.
  • çıkar ilişkisi gütmek,toplum içinde yapılan rencide edici espiriler,konuşulan konuyu başkasına anlatmak(dedikodu),herkezi kendiniz gibi görmek...vs. yapılan sık hatalardandır
  • birine o ortamda yokmuş hissine kapılmasına neden olan her türlü söz ve davranış. hep aynı kişilere bakma ve onlara konuşma ... bunu yapanlara ne kadar kızıyorum ve sonra diyorum ki hah!!! işte sen de onun gibisin bu kez sen yargılıyorsun.
hesabın var mı? giriş yap