• iticilik bakımından iran terliğiyle yarışabilecek nesne. tunus hurması gibi bir güzellik varken buna hurma bile dememek lazım gelir.
  • yediklerim arasında en çok hoşuma giden hurma. hem içi yumuşacık ve lezzetli hem de ucuz. elime 1 kilo bundan versinler, sabahtan akşama kadar leblebi gibi yerim.

http://s10.postimg.org/…/dev_iran_hurmasi_650gr.jpg
  • taze olan iran hurmasi hurmalarin en güzelidir ve kahvenin yaninda cok iyi gidendir.
  • türkiye'de bulabileceğimiz hurmalardan daha koyu renkli ve leziz hurma. israil hurmasından daha ufaktır. nefasette yarışırlar.

hangisinin daha güzel olduğuna karar vermeye çalışmanın geriliminden ve bu güzelliklere şu an ulaşamayacak olmanın umutsuzluğundan kuru erik yiyorum. mürdüm eriğinin kurusu müthiş bir lezzet. atlanmasın.
  • şimdi sayın arkadaşlar, bu hurma daha yumuşak, daha tatlı, çok şukela bir hurma ama gidiyorsun kuruyemişçiye, diğer hurmaların kilosu 25 tl'den başlarken bu 7 tl. insan ister istemez kıllanıyor, ben kuruyemişçiyi biraz sıkıştırdım, ne oluyor bu gdo'lu mu, yoksa glikoz şurubu mu basıyorlar içine, nedir diye, yemin billah etti yok o öyle bir şey, üretimi çok, şu bu diye. demem o ki, gıda güvenliği ve uluslararası gıda ticareti konusunda uzman sözlük yazarları bizi aydınlatabilirlerse çok iyi olur, bu hurma neden bu kadar ucuz diye, yoksa ben de iran komplosu, acemuşakları vb. teorilere başlayacağım walla.
  • "mozafati hurması" olarak bilinir. en iyisinin bam şehrinde yetiştiği söylenir, nitekim kısaca "bam hurması "da denir. pek lezzetlidir.

rengi ve kıvamı itibariyle, kurutulmaktan ziyade fermente edilmiş gibi durur.

iran'dan hediye olarak çay ve safranıın yanısıra en çok bu hurma getirilip, eşe dosta dağıtılır.

alırken, paketi mutlaka açıp kontrol etmekte yarar var. esnaf zaten kendisi yapar bunu: marifetli biçimde paketi ters çevirip, hurmaların alt kısmına da bakar. anladığım kadarıyla, şekerini salmamış ve kuru olması lazımdır.
  • üç dört ay önce tanıştığım hurma. hurma detoksunu öğrendikten sonra arayıp buldum bu hurmayı. satıcı tunus vb. hurmaların glikozlu olduğunu bunun doğal olduğunu söyleyince açıktan bir miktar aldım. evde tattık ve beğendik detoks için kullanılabileceğine kanaat getirdik. ertesi hafta aynı yere gittim, bu sefer kutu halinde verdi satıcı ve ağır kutuları seçti. kırmızı olanlarından. bunları daha da beğendik. bir sonraki hafta altı kutu alarak ramazana da hazırlık yapmış oldum. eşe dosta da yedirdim,onlar da aynı detoksu yaparak acıkmadan severek tamamladılar.

ramazanın son haftası hurma bitince pazardan "ballı hurma" olarak satılan yine kırmızı bir kutu aldım.

bu kutular 4 lira olarak satılıyor. ağırlığı +- 750 gram. yeşil kutular da var onlar da beş liradan satılıyor, gramajları daha yüksek sanırım onların da.

neden ucuzdur bilmiyorum ama piyasadaki birçok hurmaya göre etli ve tatlı. o yüzden candır iran hurması.
  • favori hurma modelim. istesem bir oturuşta yarım kiloya giderim.
    lokum kıvamında ve leziz. mevsiminde tüketiniz.
    8-12 lira arası paketi.
  • hayatımda yediğim ilk hurma iran hurmasıydı, anlaşılan o ki zirveden başlamışım.
  • diğer adı mozafati hurması olan şekerli hurma. fiyatı diğer hurmalardan ucuz olsada tadı çoğundan iyidir. detoks için, kahvenin yanında ağzı tatlandırmak için, yoğurt diyeti için kullanılır. hurma dondurması bu hurmalardan yapılır.
hesabın var mı? giriş yap