• tembel olmak. tembellikte kendini ispatladıktan sonra yavşaklık aşamasına geçmek. bunlar tamamsa kadro bile alırsınız.
  • kimseye güvenmemek
  • önce kendini düşün, yoksa sikerler seni. kimseye de güvenme.
  • çalışmayın lan. oğlum valla çalışmayın, gidin parayı başka yerden bulmaya çalışın.
  • çalışmak eşittir para kazanmak yanılgısında olmayın. çalısmak baska para kazanmak başka şey. çalışarak ancak hayatınızı idame ettirirsiz oda şanslıysanız.
  • sadece sistemli olmak. gerisi teferruat zaten.
  • her daim çok yoğunum diye ağlanacaksın. çevreni geniş tutacaksın bir grup insan harcanmak için bir grup insan yaranmak için etrafında hep var olacak. her dedikodudan haberdar olacaksın. seninle aynı statüdeki insanları ezeceksin üstüne ise kendini ezdireceksin. orospu çocukluğuyla ilgili kitaplar okuyun.

en önemlisini unuttum; tuvalet dahi temizliyor olsan bunu yaparken dünyayı kurtarıyormuş havasına bürüneceksin o tuvaleti temizlemek her kula nasip olmaz edası olacak ancak ben yapabilirim
  • karaktersizliğin, riyakarlığın bir parçası olmak. bir çok sektörde çalıştım. hepsinde üç aşağı beş yukarı dinamikler aynıdır fakat bir kriter var ki değişmez, değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez. o da, mesai arkadaşlarının kuyusunu kazmaktır.

hiç; ben yapmam, ben öyle bir insan değilim, bana ters falan demeyin. yaptırıyorlar kardeşim. sende o düzenin bir parçası, o çarkın bir dişlisi oluverip çıkıyorsun.
  • ibne gibin puşt gibi bişey olmak. asla doğruyu söylemeyin asla hata yaptım demeyin bir hata varsa bile çamur atın başkası yapmış olsun hatayı, yapmamış olsa bile hatta gerekirse işten atılmasını sağlayın , hiçbir zaman adalet diye bir kavramı aklınıza getirmeyin unutun adil olmayı, unutun hakkı hukuku, her daim üstlerinize , patronunuza karşı yalama olun , astlarınızı devamlı azarlayın hatta hata yapmamış olsalar bile osuruktan sebeplerle azarlayın, iş bilmenize de gerek yok bu dediklerimi yapın başarı kendiliğinden gelecektir zaten
  • olanla olunmaz.
hesabın var mı? giriş yap