şükela:  tümü | bugün
 • fotonlarin hareket ettigi hiz.. yakla$ik 300.000 km/sn.
 • saniyede 299.792.458 metre
  i$ik hizina ula$abilmi$ bir madde artik madde olmaktan çikar, madde özellikleri göstermez ve maddelerle ili$ki içinde olmaz
  (bkz: einstein)
 • (bkz: isik yili)
 • doğada var olan en büyük hız. pratik olarak ispatlanamamış da olsa doğada, ışığın kendisi de dahil olmak üzere hiçbirşeyin, ışık hızından daha hızlı hareket edemeyeceği kabul gören teoridir.

  normalde hız göreli bir kavramdır, yani bir nesnenin hızından bahsederken aslında sabit kabul edilen bir mesnede göre olan hızından bahsedilmektedir (ki bu genellikle dünyadır). yani saatte 100km/h ile giden bir otobüste öne doğru 10km/h hızla koşarsanız müavin size höyt der ama bunun yanında sabit kabul edilen dünyaya göre hızınız 110km/h'dir. ama elinizde koştuğunuz yöne doğru tuttuğunuz bir el feneri varsa "fotonların hızı"="koşma hızınız"+"ışık hızı" değildir. fotonlar, sabit kabul edilen objeden ve ışık kaynağının hızından bağımsız olmak üzre, ışık hızı ile hareket ederler. misal, ışık hızında koşabilirseniz eğer fenerden fotonların uzaklaşamadığını görürsünüz. nası görürürüm fotonları tek tek demeyin. ışık hızında koşabiliyorsanız, fotonları haydi haydi görürsünüz bence.

  yıllar sonra gelen edit: o zamandan bu zamana bi dünya şey bulundu, bağlı olarak bu 2001'de yazdığım şey neredeyse tamamen güncelliğini kaybetti. sağda solda buna güvenip millete artistik yapmayın. 2012 bilgileri ile gelir birisi, yamulursunuz.
 • ışık hızının mutlaklıı gerçekte tam olarak varolan bi kavram diildir, bööle bi kavramın ortaa çıkma nedeni michaelson morley deneyinden ileri gelir bi de bizim bulunduumuz evrensel ölçekten ışıktan hızlı gidebilicek bişiler çıkabilir bu hiç şaşırtıcı olmaz ama olan einstein a olur yazık olur
 • yaklaşılması ve geçilmesi zor ama imkan dahilinde olan hız. ışık hızına yakın hızlarda önüne çıkacak cisimlerin görüntüleri de ışık hızından hızlı varamayacağı için bir asteroid ya da başka gök cismine çarpmak işten bile değildir.
 • maddenin ust siniri, bu hiza ulastiginda madde enerjiye donusur.
 • m0, e0 manyetik ve elektrik sabiti olmak üzere sqrt(1/m0*e0). ayrica (bkz: isik hizini asmak)
 • bu hizda cisimlerin pozitif ivmeye karsi direncleri sonsuz, hareket yonundeki boylari sifir, kutleleri ise sonsuz olur, zaman durur.
 • deniyor ki ışık hızında hareket eden bir teorik gemi bilinen evreni gemi içinde hissedilebilecek 56 yıl içinde dolaşır da döner. döner de döndüğü yerde ortamlar bıraktığı gibi midir? değildir.

  ışığın sabitliği dogmalar üzerinde sanırım evrim teorisinden daha fazla yıkıcı olmuştur. zamanının okunun ışığa endeksli olduğu bilinen evrende hangi zamandan, hangi tarihden söz edilebilir ki?

hesabın var mı? giriş yap