şükela:  tümü | bugün
 • türk mantelitesi ile "bir icad olsa da şu trafik olayını çözsek" dedirten bilim kurgumsu özelliğinden yavaş ama kararlı bir şekilde sıyrılan olay.!
 • (bkz: iki kisa bir uzun) bulup okuyunuz ve dumura ugrayiniz.
 • vesikaya da bedenin falan atom seli ve anında görüntü yöntemi ile konmak istediği ilgili tanımlanmış alanlara zerki..
  (bkz: ciuv cuf bam)
 • aslında teoride çokça tepki çekmesi gereken lakin bana kalırsa insanlar kendilerine çok daha rahat bir yaşam vaadeden teknolojinin büyüsüne kapıldıkları için tepki almamış, aksine fikren ve fiilen beğenilmiş, kolayca kabullenilmiş bir ulaşım biçimidir ışınlanma.

  şöyle bir durum var aslında ışınlama hadisesinde; insan yapısı bir aparat, bir insanı, anlamlı en küçük parçalarına kadar inceleyip, incelemesi sonucunda oluşan bilgiyi o insandan bir kopya daha yapılması için başka bir yere gönderiyor. benim kısıtlı kavrayış gücüm diyor ki böyle bir şeyin gerçek olabilmesi için insan dediğin meredin sadece maddeden ibaret olması, bu maddenin yine kul yapısı bir alet tarafından en ince ayrıntısına kadar çözümlenebilmesi ve benzer bir alet tarafından da noktası virgülü değişmeden yeniden yapılabilmesi gerekir. ışınlanma fikrini ortaya atan kimse şüphesiz sıkı bir determinist ve - haliyle de - materyalist olmalı.

  insan, dünya üzerinde üç milyar yıl boyunca evrilerek oluştu diyen darwin'in ya da kök hücrelerinden organ yapmaya çalışan bilim insanlarının aldıkları tepkileri düşünürseniz, bu gayet materyalist ve indirgemeci yaklaşımın kitleleri sokağa dökeceği, infial yaratıp halkı galeyana getireceğini zannedebilirsiniz. oysa ne olmuş, insanlar bir tür deccal olan scotty'nin repliklerini dillerine dolamış, bir elinde iletişim aparatı ile ortadan kaybolup yakındaki gezegen üzerinde yeniden inşa edilen kaptan kirk imgesine aşina olmuşlar! dini bütün kimseler, gözlerini dahi kırpmadan, "ulan ne demeye getiriyor bu lavuklar" bile demeden 79 bölüm kaptan sulu'yu izlemiş, mr. spock'un akıl dolu tavsiyelerine bıyık altından gülümsemişlerdir.

  heyhat. garip bir gezegende yaşıyoruz.
 • halihazirda photon seviyesinde 2 kere gerceklesen olaydir. electron isinlanmasi ise nature dergisinin bu ayki sayisinda teori bazinda incelenmektedir. photonlain karakterinin korunmasi insanlarin teorik olarak minik parcalar halinde isinlanabilecegi fikrini dogursa da bu kadar minik parcalar halinde transfer isinlanacak kisiyi oldukca yorar.

  - kaptan isinlama ne zaman bitecek?
  - spak kolunu isinladik, sabret biraz.
  - e ama kaptaaaan...
 • teorik olarak mümkün bir atraksiyondur. ancak insanoğlu için şöyle bir kötü durumu vardır. ışınlanma bir yerden bir yere transfer değil kütlenin bir yerden diğer yana kopyalanmasıdır. yani siz ışınlanmıyosunuz öbür tarafta kopyanız beliriyor. sizde uzayda yok oluyosunuz, hem moleküllerinize ayrılmış biçimde.
 • 28 mart 1943'de abd'li bilim adamı dr. morris jessup'ın, einstein'ın birleşik alanlar kuramına dayanarak bir "ışınlama" deneyi yaptığı iddia edilmiş. "philadelphia deneyi" adıyla bilinen ve askeri gizlilik içersinde gerçekleştirilen olayda, 104 mürettebatlı "uss eldridge" adlı askeri gemi, tanıkların iddialarına göre philadelphia deniz üssünde, yeşil bir sise bürünerek yavaş yavaş "kaybolmuş" ve kısa bir süre sonra 640 km. ötedeki norfolk deniz üssünde ortaya çıkmış.
  kaynak:http://www.kronoloji.gen.tr/…yfa=8&kategori=icatlar
 • kadim zamanlardan öğretilerle günümüz teknolojisi harmanlanınca kaçınılmaz gerçektir en sonunda. bir başlangıcı beraberinde getirir.
 • (bkz: scotty)
 • - küçüğüm.. senle aramızda bi elektrik var..
  - mustafa abidir.