• duygusuzluğun fotoğrafıdır. bir de rahatsız olup mal mal bakıyorlar.
  • lan yavrum ne kasıyorsunuz bu kadar!? bizden bir cacık olmazzzzz. ortadoğulu primatlarız hepimiz. ölmemeye dikkat ederek, yaşayıp gidin işte...
  • bu saygisizlik degil kötüluktur. kotuyuz biz. tezer ozlu'nun de dedigi gibi "burasi bizi öldurmek isteyenlerin ulkesi"
  • siradan fotograf. neyi akilalmaz amk.

iki aydir bacagim kirik, en son hastanede, asansorde cikarken itelemelerinden dusuyordum amk...

al eline iki degnek, herhangi bir hastaneye, postaneye git, ayni seyi yasarsin zaten.
  • köylüleri şehirlere doldurmanın sonucudur.

o fotoğraftakiler oturdukları apartmanlarda son model süpürgeleri ve elektrik olmasına rağmen hala halılarını, kilimlerini sokaklara ve caddelere silkeleyenler aynı zamanda.
  • hoşgörü, empati, halden anlama durumunun piç edilmiş halinin bir resmî adeta.
  • türkiye'de engelli olmak engelini hiç unutmamak, onunla yaşamayı öğrenememek demektir. öğrenciyken isviçre'ye gitmiştim, sokaklarda gezerken "bu ülkede ne kadar çok engelli varmış" diye düşündüğümü hatırlıyorum. çocuk aklımla anlayamadığım şey, bizim ülkemizde engellilerin olmadığı değil sokaklarda olamadığıydı.
    insanların eğitilmesi gerekiyor evet ama bazen de daha direkt tepkiler vermeliyiz. çünkü eğitim uzun ve zor bir süreç.
    üniversitedeyken almanya'da katıldığım bir workshopta, engelli olmayan mimar ve şehir bölge planlamacılardan oluşan bir gruptan bir tam gün tekerlekli sandalye ile yaşamalarını istemişlerdi. sadece bir güncük bunu deneyimlemek yıllarca alınacak eğitimden çok daha etkiliydi bence.

günlük hayatımızda bizim için hiçbir önemi olmayan küçücük şeylerin engelli insanlar için ne kadar zorlayıcı olduğunu bilmelisiniz. ama bunu bilmek yetmiyor, bu fotoğraftaki insanlara tepki verebilmelisiniz. haklı olduğunuzda sesinizi yükseltmekten korkmayın.
    birçok defa yaptım bunu, bir kere bir kadın orospu dedi bana, bir kere de bir adam omuz attı. çok büyütülecek olaylar olmadı ama bence bir ders aldılar. toplum içinde yaptıklarının yüzüne vurulup, rezil edilmek pek hoşlarına gitmedi.
    engelli otoparklarına veya yürüme yolunu bloklayacak şekilde park eden insanların araçlarını çektiririm. bir keresinde genç bir kadın koşarak geldi ve çekiciyi ikna etmeye çalıştı. hatta sırıtarak "ya ben de zeka özürlüyüm, ondan yaptım, n'olur bu sefer çekmeyin arabamı" demişti. örneğin o kadının isteği yerine getirilseydi bir kere daha bunu yapacağından eminim. aptal insanlara maddi zarar verdirin. tek öğrendikleri yol bu oluyor çünkü.

aslında kimseye yardım etmek zorunda da değilsiniz. engel olmayın, hak gasbetmeyin, insan olun yeter.
  • bebegi olan bir kadin da var, onun bu asansoru kullanmasi gayet anlasilir. fakat paul pogba niye metrobuse biniyor hic anlamis degilim.
  • bizim toplumun sorunlarından biri de, kuralların ne için ve kim için olduğunu bilmemek. o asansördeki insanlar eminim içinde bulundukları asansörü ilk gelenin bindiği, sonradan gelenin sırada beklediği bir araç olarak biliyordur. engellinin önceliğinin olduğunu bilmiyordur bile.

şayet biliyor da yine de kendileri dışarı çıkıp engelliye yer vermiyorlarsa hepsinin aq.

edit: yazdıktan sonra düşündüm de sonuçta bu sadece bir kare. belki engelliyi gördükten sonra yer vermişlerdir.
  • hadi bu fotoğrafı geçtim.

ya bu engelli arkadaşlarımız metrobüs ulaşımlarını nasıl yapabiliyorlar ?
    ben bile o kalabalık metrobüs duraklarında binme sıramı beklerken ezilme durumunda kalıyorum.
    bindiğimde iki büklüm dururken yolculuğun hemen bitmesini isterken bu arkadaşlar nasıl ulaşımlarını metrobüs ile sağlıyorlar çok merak ediyorum.
    benim kadar merak edenler de var mı mesala ? varsa neden çözümü yok ? bir engelli bireyin metrobüs kullanması imkansıza yakın bir şey,çok zor çünkü beklemesi binmesi ve inmesi.
    ki kaldı ki bazı metrobüs duraklarında engelli asansörleri yok.olsada bazı ayılar bunları kendi rahatları için kullanarak kullanım haklarını ellerinden alıyorlar engelli kişilerin.

engellilerin daha rahat bir metrobüs kullanımı için ek seferlerle desteklenmesi sadece engellilere yönelik olması yönünde çalışmaların yapılması bence gerekli.
hesabın var mı? giriş yap