• tek başınıza (yani tek maaş + tek kişinin uzun süre boyunca yaptığı birikim) ev alacaksanız ve sıfırdan başlıyorsanız istanbulun popüler semtlerinden ev almak çok zordur evet. hatta 10-15 yıl kredi çekmeden 350-400bin liralık ev almak mümkün değildir. herkes güzel semtlerde yaşamak ister ama burda lokasyondan fedakarlık yapmak zorundasınız. onun yerine kentsel dönüşümün olduğu, merkezi sayılabilecek semtlerde 1+1 daireler bulmak mümkün. zaten tek başına yaşayacaksan 2+1 gereksiz masraf. şişli'ye komşu bir semtte 230-250bin liralara sıfır binada böyle daireler bulmak mümkün. evin değerlenince satıp üstüne biraz daha kredi çekip istediğin semtlerde daha güzel evlere geçebilirsin. istanbul'da ev fiyatlarının düştüğünü hiç görmedim. ya deprem olup istanbul'un yarısı yıkılacak ya da ekonomik kriz çıkacak.

(bkz: ben yaptım oldu)
  • ben de yaptım. istanbul'dan ayrıldım. bu kadar basit. çok şükür herhangi bir maddi sorunum da yok, ayrıca kendimi daha güvende hissediyorum. bence siz de deneyin.
  • "istanbulda ev almak istemek" zaten basli basina tartisilmasi gereken bi konu. alinmali mi alinmamali mi bunu orada yasayan daha iyi bilir ama ben istanbula 2 haftadan fazla dayanamayan biri olarak almak istemezdim.

ayni paranin yarisina akdeniz, ege sahil sehirlerinde bir ev alinabilir.
    calisma piyasasi derseniz kücük sehirlerde calismak cogu büyük sehirde bulunan isten daha garantili oluyor genelde.
  • sadece istanbul için geçerli olmayandır.

ortalamanın üstünde kazansanda - bir çok şehirde - anne baba desteği almadan arabaya zor biniyorsun bu ülkede bırak evi
  • düşündükçe çaresizlik anında gelen rahatlama hissini derinden hissettiren realite. bir ev sahibi olmam öylesine imkansız ki gülme geliyor.
  • bir insan niye istanbuldan ev almak ister yahu? diye sorular sorduran olay.

ne bok var bu istanbulda anlamiyorum. markasi var degil mi? ortakoy taksim ohohoo insanlar hep orada. seks hep orada. eglence hep orada. kizlari guzel falan. insanlari cok modern. himps...

alginiza tukureyim. birseyin seckin olmasinin dedikodusuyla hicbir alakasi yok.
    istanbul gercek bir bok cukurudur. esnafi sikmek ister. emlakcisindan tutun tavuk donercisine kadar herseyin, herkesin gozu cuzdaninizda.

ulkeden cikip da ne bileyim bulgaristanda kircaali'den kaba hesap 350000 tl ye villa alabileceginizi biliyor musunuz? ya da varnada iki adet 3 +1 daire? , sofia icin belki 2+1 alirsiniz ama tavan yuksekligi 4 metre olur evin. 10 senelik daire hepsi bunlarin o da maksimum. yunanistan mesela selanikte ev fiyatlari nedir bir arastirin bakalim. kacin gidin oglum.

kacamiyorsaniz da hic olmazsa gidin izmirden ev alin. niye istanbul? sahip olacaginiz evi deri koltuklarla, full hd buyuk buyuk televizyonlarla susleyip, her aksam pikaba koyacaginiz plaklari dinlerken bir kadeh sarap iceceginizi mi saniyorsunuz? hangi para ve hangi enerjiyle diye sordunuz mu hic amk?
  • suriyelilere imkanlıdır.
  • beklenen büyük istanbul depremine rağmen insan neden istanbul'dan ev alır ve neden 30 senelik binaya 10 senesini bağlamanın planını yapar anlamlandıramadığım için bence çok ehemmiyeti olmayan imkansızlık.
  • şahsım için de geçerli olan durumdur. şu an kiracı olarak oturduğum ve ev sahibi olarak oturmak istediğim muhitte ev fiyatları 350-500 bin tl arasında gidip geliyor. (kiralar 1500-2000 civarı) kendi durumuma göre hesap yaptığımda 10 sene için çekebileceğim kredi miktarı 150.000 tl oluyor (yaşam standardımı çok düşürmeden ödeyebileceğim miktar aylık 2500tl ve aylık taksit miktarı 2300-2500 civarı çıkıyor) yani kendi istediğim yerde ev sahibi olabilmem için 200 bin tl civarında bir birikimim olması gerekiyor. bir yandan 1500 civarı bir kira verirken 200 bin tl miktarında bir birikim yapmak için baya bir sene aç gezmem gerekiyor anlayacağınız.

(bkz: sayısal loto)
hesabın var mı? giriş yap