• en iyi kitaplar insana zaten bildiklerini söyleyen kitaplardır.
    1984 - george orwell.
  • "insan olmak kolay değildir, hele 'insanca' yaşanabilecek bir toplum düzeni yoksa!"

fareler ve insanlar, john steinbeck
  • "oyunmuş, kıçımın kenarı. oyun, öyle mi? tüm asların bulunduğu takımdaysan, tamam; kabul ederim. ya öteki takımdaysan, as oyuncu filan yoksa, oyunla ilgisi kalır mı bunun? hiç yani. yok oyun moyun."

(bkz: çavdar tarlasında çocuklar)
  • sevgili bilge
    bana bir mektup yazmış olsaydın, ben de sana cevap vermiş olsaydım. ya da son buluşmamızda büyük bir fırtına kopmuş olsaydı aramızda, ve birçok söz yarım kalsaydı, birçok mesele çözüme bağlanamadan büyük bir öfke ve şiddet içinde ayrılmış olsaydık da yazmak, anlatmak, birbirini seven iki insan olarak konuşmak kaçınılmaz olsaydı. sana, durup dururken yazmak zorunda kalmasaydım. bütün meselelerden kaçtığım gibi uzaklaşmasaydım senden de...
  • "nasıl yaşanacağı, neyle yaşanacağı benim tek derdim oldu.
    dertlerin en temellisi, dertlerin en tedavisizi,
    tedavisi ölüm olanı, çaresi ölüm olanı geldi beni buldu.
    bulduğuna da memnun oldu ki, bir daha hiçbir yere gitmedi.
    ben hiçbir yere onsuz gidemedim.
    nereye doğru hafiften kıpırdasam onu bavuluma serili,
    nereye uzansam onu az evvelden gelip yanı başıma serili buldum.
    cam kenarında iken ben, o koridorda,
    masadayken ben, o çekmecede,
    olur da gülersem ben, o genzimde idi.
    bir şeyi sevecek olsam, o itirazı olandı,
    otursam bahanesi olan, yatsam uykusu kaçandı,
    ben acıkırken o ağzını siliyor olurdu,
    ayakkabımı giyerken çekeceği sallayandı,
    ben başlarken kitabı bitiren, çıkarken inendi.
    nasıl yaşanacak o biliyordu, yaşayamayarak diyecekti, onu da demiyordu."
    (bkz: öyle miymiş)
  • "insanları sınırlayan tanrılar değildir. insanları sınırlayan, insanlardır."

parfümün dansı tom robbins
  • “ dünyadaki hiçbir yetkinin değiştiremeyeceği mutsuzluğunun kaynağının dağılmış kalbin ve karışmış zihnin olduğunun farkında değilsin”
    ( goethe - genç werther’in acıları )
  • "en küçük bir memur olmak için bile sağlık muayenesi şart olduğu halde, bu deliler nasıl oluyor da kaderimize hükmeden yerlerde bulunabiliyorlar?"

"ruhumu okuyor albayım. yüz kırk ikinci sayfaya kadar geldi. yalnız hafızası zayıf olduğu için, baş tarafını unuttu."

oğuz atay - tehlikeli oyunlar
  • insanlar anne karnından,bir ocaktan çıkan erimiş cam gibi çıkarlar ve şaşırtıcı bir oranda şekillendirilebilirler.bu yüzden bu gün çocuklarımızı müslüman veya budist,kapitalist veya sosyalist,barışçıl veya savaşçı yetiştirebiliriz

homo sapiens
  • bazen boktan şeyler olur, bazen de olmaz.

benim düsturum şudur: "boktan olmayanların tadını çıkar, çünkü boktan bir şeyler her an olabilir ve olacaktır da..."

delicesine mutlu

jenny lawson
hesabın var mı? giriş yap