• "nasıl bir ekonomi" gazetesi (eski dünya) çeşitli alanlarda (çeviri, telif, iş dünyası, kurumsal yayın ve gastronomi gibi) 2022'nin en iyilerini belirlemiş.

kitap ekine bakayım deyince kapakta gördüm, jaguar kitap'a "dünya edebiyatının iyi örneklerini özenli çeviriler ve tasarımlarla yayımlamaktaki ısrarları ve bugüne kadar gösterdikleri nitelikli yayıncılık çabaları" nedeniyle yılın yayınevi ödülü verilmiş. jüri üyeleri arasında sırma köksal ve sevengül sönmez gibi şahane insanlar var.

tevafuk bu ya 2023 jaguar kitap'ın 10. yaşını kutladığı yıl, böyle güzel bir ödüle değer görülmesiyle başarıları taçlandırılmış oldu.

nice yıllara jaguar!
  • geçen yıl kocaeli kitap fuarı'nda stantlarını görmeyince ınstagram'da serzenişte bulunduğum ve sonrasında "sırf sizin için bile olsa önümüzdeki yıl fuara geleceğiz," diyen, bu yıl yani 10. kocaeli kitap fuar'ında minicik ve kuytu köşede kalmış bir stantla varlığını gösteren ve stant görevlisi değil bizzat yayınevi çalışanı olduklarına inandığım -hatta üst düzey çalışan bile olabilirler- kişilerce muazzam karşılandığımız yayınevidir. minicik stantlarına sevinçle yaklaşıp istediğimiz kitapları sıraladık arkadaşımla. ve aldığımız kitapların birer tanelerini kenara ayırıp hesap dışında tutarak bize hediye ettiler. "amacımı okuyucularımızı tanımak, bu yüzden geldik bu yıl. seneye daha farklı bir şekilde geleceğiz," diyen dünya tatlısı jaguar çalışanı ile stantta fotoğraf çekilince ve sosyal medya hesaplarını zaten takip ettiğimizi öğrenince adamın gözleri ışıldadı, doldu mutluluktan, ağlayacak sandım. bu kadar seviyor, özeniyor, sahipleniyorlar yayınevini. hem böyle muhteşem yazarların muazzam kitaplarını bu kadar hesaplı fiyatlara satıp hem de bu kadar mütevazı olmak... çok başka yayınevi bu jaguar. seviyoruz.
  • şimdiye dek yeterince yazamadım burda ama bu sene içinde bünyesinden çıkan kitapların bir kısmını yazmak istiyorum. şimdilik kaydıyla:

anız ateşleri : (bkz: #143608617)
    (bkz: cathay /@hanging rock)
    (bkz: ferdydurke /@hanging rock)
    (bkz: jo fortere jeg gar jo mindre er jeg /@hanging rock)
    (bkz: kağıt ev /@hanging rock)
    (bkz: umutsuzluğun doruklarında /@hanging rock)
    (bkz: wildlife /@hanging rock)

sitayiş: dünya edebiyatından ayıklayıp çevirdikleri kitapların tamamına kefilim. okuduğum her kitap ayrı bir edebiyat zevki yaşattı bana. yayın serüveni cathay ile başladı ama poetikanın devamı gelmedi pek. şiir sanatına da zamanla ilgi göstermeleri dileğiyle.
  • bağımsız, bildiği yolda ısrarcı, varlığıyla dahi gurur veren yayınevi.
  • sahibini rüyamda gördüğüm yayınevi. beyefendi "thomas wolfe'un look homeward angel'ını basmayı planlıyoruz ne dersin?" gibi bir soru sordu. ben de "anca rüyamda görürüm herhalde..." şeklinde bir şeyler söyledim. adam gülerek uzaklaştı. o iyi kitaplar seçen beyefendiler, o güzel kitap kapaklarına binip gittiler anlayacağınız.
  • kitap "dış"ları mükemmel, çeviriler özenli. kitap "iç"leri konusuna şüphem yok zaten. ayrıca tom mccarthy basacaklarmış ki, daha da sevdim kendilerini.
  • açık ve net söylüyorum, türkiye'de kitapları okunmaya ve takip edilmeye değer tek yayınevidir. 2014'te de müthiş kitaplarla yoluna devam edecek imiş.
  • wikipedia'ya değil, bu yayınevine bağış yapın.
  • bugün itibarıyla yeni bir kitap daha yayımlayan yayınevi.

nobel ödüllü rus yazar ivan bunin'den güneş çarpması : tema++ görsel

"içimde bunin’le kardeşmişiz gibi bir duygu var. 'güneş çarpması' benim en sevdiğim öyküdür." (andrey tarkovski)

bizde maalesef pek bilinmeyen yazarın öykülerinden bir derleme. ve tabii ki rusça aslından bir çeviriyle. eskiden bilge'den, cem'den ve nobel yayınları'ndan birkaç kitabı çıkmıştı bunin'in. bir de dergilerde birkaç şiiri. şimdi bu öykü toplaması çeviri edebiyatımıza iyi bir katkı olacak haliyle. zira yazarın şu an için hiçbir kitabı satışta değil. nadirkitap'tan bulunabiliyor ancak.
  • çevirileri, çevirmenleri, kitap seçimleri, yazar seçimleri, kitap kapakları; kitap ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü konuda, her işi uzmanlıkla ve özenle yapan yayın evi. yazar çeşitliliğimi sayelerinde arttırıyorum ve bana işleri hep; “zevkine çok güvendiğim arkadaş tavsiyesi” gibi geliyor.
hesabın var mı? giriş yap