• köpekbalıkları suda bulduğu her canlıyı yeme içgüdüsü ile donatılmış ölüm makineleri olmasa da ara sıra neymiş bu bakiim diyerek bulduklarından birer ısırık alır. jaws filmlerinde işler böyle yürümez, insan, köpekbalığının en sevdiği yiyecek haline gelir, ıslanan ölür. tam buna alıştık artık derken jaws the revenge çıtayı bir kademe yukarı taşıyor. bu filmdeki balığın derdi önceki filmlerde üç akrabasının ölümüne neden olan brody ailesinin kökünü kazımak. (bi yerderde "babanın kanını yerde bırakma" diyen bi babaanne köpekbalığının olduğuna eminim) köpekbalığı bu gazla amity'den bahamalara kadar iz sürer. yeri geldiğinde yunus misali kuyruğunun ucuna kadar yükselir ve "sağ yüzgeç havaya, brodyler buraya!" diye bağırır (yok, burayı attım şimdi; ama millete kükrer orası doğru)

3. filmde yaşananları reddeden filmin kadrosunda ilk iki filmden hatırladığımız lorraine gary'nin yanı sıra michael caine de vardır. hatta majesteleri hannah and her sisters filminden kazandığı oscar ödülünü tören sırasında kabul edemeyişini bu filme borçludur. usta aktörün "baba, ne bok yedin?" diyenlere cevabı açıktır: çok kötü olduğu başından beri belli olan bu filmin bitmiş halini görmedim; ama parasıyla yaptırdığım evi gördüm, o cidden harikaydı.

demek ki neymiş? this time... it's personal! (personal what a.k.? personal check? personal bank account?)
  • geçen gün bi cd market’e girdim... deep blue sea ‘nın üzerine “jaws 4” yapıştırıp kondurmuşlardı raflara...
  • bir, iki ve üçüncü filmlerde bıkmadan dönen, ve yine bıkmadan ölen bir büyük beyaz köpekbalığı ve ailesinin göz yaşartıcı dramını konu alan film serisinin en son halkası. sanırım bu filmden sonra peter benchley jawsu yazdığına, steven spelbergte jawsu sinemaya uyarladığına pişman olup tibette arınmaya gitmişlerdir artık.
  • aynı rafta runaway bride ı da, pretty woman 2 olarak lanse etmişler idi.
    akıllıyız, pazarlamacıyız.
  • michael caine'in de arz-ı endam ettiği osuruk ötesi film.
  • an itibariyle atvde yayınlanan film. michael caine de büyük ihtimalle mafyaya olan borcundan dolayı bu filmde oynamıştır. başka bir açıklaması olamaz.
  • şakadan anlamayan balığın intikamı: http://img151.imageshack.us/…51/1733/mpm0001xb0.jpg
  • (bkz: turksun dimi) (bkz: turk zekasi)
  • filmin orjinal ismi jaws the revenge. hatta imdb'de adında sayı numarası geçmeyen tek jaws filmi olduğunu belirtir. eskiden izleyenler için (netflixte yayınlanan halini değil) bir sorum olacak;

--- spoiler ---

ben filmi çok önceden izlediğimde filmin sonunda köpekbalığına aleti takmaya çalışırken(çok kötü bir cümle farkındayım) ölen siyahi arkadaşın köpekbalığı öldükten sonra yaralı ve yüzerek kurtulduğu aklımda kalmış. ama netflixte izlediğimde böyle bitmiyordu sonu. filmin birden fazla sonu mu var diye aklıma takıldı

edit: @gremolata sağolsun, hakkaten farklı sonları varmış filmin:)

--- spoiler ---
  • gerçek hayatta babası tarafından öldürülen judith barsi'nin filmde babasını oynayan lance guest ile şu sahnesi çok güzel değilmi ya 1:15'ten itibaren https://www.youtube.com/…bipqewwhd-k5z&index=2&t=0s benim için bu film bu sahnedir görsel lance guest küçük kızın cenazesinde tabutunu taşımıştır.
hesabın var mı? giriş yap