• freddie mercury öldükten sonra müzik namına yapacağı hiçbir şeyin freddie zamanındakinden daha iyi olamayacagı düşüncesiyle medyatik dünyadan tamamen uzak, ailesiyle sakin bir hayat sürmeye karar veren saygıdeğer insan..
  • bir mucizenin konusu olmadığım sürece, şimdiye kadar olmadığı gibi hayatım boyunca da kendisiyle tanışma fırsatım olmayacak. üzücü, çünkü karşılıklı oturup sohbet etme şansım olsa, freddie mercury ve tabi ki queen'i bir tek ondan dinlemek isterdim ben.

her biri ayrı bir cevher olan queen üyelerinden en çok onu ayrı tutar, en çok ona saygı duyarım. her ne kadar grubun "sonradan geleni" ve genelde en az dikkat çekeni olsa da, tuhaf bir şekilde queen benim için john deacon demek hep. herhangi bir canlı performanslarını izlerken -tabi freddie'nin görkeminden gözümü alabildiğim kadarıyla- ilgi odağım daima odur. queen'e öyle yakışıyor, öyle iyi bir müzisyen ve saygıdeğer bir adam.

mercury sonrası dönemde queen'in geleceğiyle ilgili yaptığı seçim de, onun için en doğrusuydu elbet. ne düşündüğünü, ne hissettiğini çok iyi anlıyorum. roger taylor ve brian may'in de yapması gereken buydu bana göre ama olamadı ne yazık ki. severek izleyemedim, izleyemeyeceğim de. özellikle adam lambert ile çalışmaya karar verirken ne düşünüyorlardı çok merak ediyorum. gereksiz ve zorlama bir işten başka bir şey değil. neyse, en azından birkaç özel durum dışında deacon buna alet olmadı. dahil olduğu o özel durumlarda da kendisini ne derece oraya ait hissetmediği yüzünden okunuyor zaten. o yüzden bu kararı için onun adına mutluyum.

her zaman özel kalacak, her şeyin onun için iyi olmasını istediğim adamdır. misfire, who needs you ve another one bites the dust için de özellikle teşekkür etmek istediğimdir. çok yaşa sen.
  • dünyanın en şanslı bas gitaristi.
    queen'in magic years video serisinde,stüdyoda miks masasın başında yaptığı bir dans vardır ki,daha fazla anlatamıycam...

bi turnede,sokakta bi çocukla konuşuyo bu:
    ---wazoee?
    ---...
    --waz yo neym?
    --cenifır..ühü.
    --wezyomaıa?
    --ühü..ühü
    --wez yo madır??
    ---üüüüüühühühüüüüü
  • o mülayim ciddiyetinden mümkün mertebe ödün vermeyerek queen hayranlarının kalbinde ayrı bir yer edinmiş, görselliğe çok fazla önem verilen o görkemli yıllarda düşük karizmasıyla queen'in kuyruğu gibi gözüse de, yaptığı eşsiz çalışmalarla aslında queen'in kökü olduğunu ispatlamış şahane insan. bir çok şarkı onun parmaklarından başlayarak yükselir. yaşam enerjisi kökten gelir mantığıyla yaklaştığımızda görüyoruz ki queen'in enerjisi de john deacon'dan geliyor. işin ilginç yanı, guruba katılan son eleman olmasına rağmen freddie mercury'nin bile önünde en köklü queen üyesi olmayı başarmıştır. mercury yaşasaydı eğer eminim kendisini parmakla gösterirdi, konserlerde olduğu gibi.. bugün binbir türlü şaklabanlıklarla, albümlerle amerikan müzik piyasasını yalayanların yapmaya çalıştığı şeyi bir şarkıyla yapmak gibi eşsiz başarıları, pain is so close to pleasure gibi dinleyemeye doyulmayan güzel şarkıları vardır. freddie mercury'nin ölümünden ve queen'nin son stüdyo albümünden sonra büyünün bozulmaması adına hiç bir çalışmaya el sürmemek gibi anlamlı rekorları vardır.
  • queen'in geri planda duran üyesi gibi görünse de aslında grubun ticari konularında beyni olan, aynı zamanda birçok hit parçaya imza atmış basçı. freddie mercury dünya üzerinden göçüp gittikten sonra, "artık müzik hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak" görüşüyle müziği bırakmıştır. hatta 2005 yılında brian may ve roger taylor, ünlü vokal paul rodgers ile birlikte "queen + p.rodgers" adında bir oluşum içine girip queen şarkılarını söylerken, o, bu grupta yer almayı ret etmiştir. bu yüzden de queen severler tarafından takdirle karşılanmıştır.
  • queen'de freddie'den sonra en sevdiğim ikinci elemandır. diğerleri de başımızın tacıdır tabii ama john deacon bana nedense çok naif çok vefalı bir insan gibi geliyor. freddie mercury yaşama veda edince o da müziğe veda ettiğinden mi bilmiyorum ama bir başka seviyorum bu sarı şortlu adamı.*
  • i want to break free, spread your wings, back chat, another one bites the dust, friends will be friends gibi eserlere imza atmış adamı, grubun en önemsizi ve yaratıcılıktan uzak olanı diye nitelemek de enteresan bir şey. bu şarkılara benzer sadece bir tane yapabilen birisi olsa şu an, bunun ekmeğini ölene kadar yer. grubun geri kalanı çok iyi diye adamı kötülemenin manası yok.

her şeyden önce freddie'nin beğendiği bir kişidir. bu da onu yeteri kadar önemli hale getirir.

neyse ben kendisinin freddie mercury ile olan bağının çok güçlü olduğunu düşünüyorum. yani ne bileyim tribute konserine bakıyorum yine aynı ciddi john deacon var ama bu sefer suratı hep bir asık. zaten ciddi dururdu ama gitarı eline aldığında müziğinin ritmine kapılırdı. bu konserde onu bile göremedim ben. zaten freddie'nin ölümünden sonra müziği bırakmış. sanki friends will be friends parçasını freddie için yazmış gibi.
  • freddie'nin kimseden enerji almasina gerek yoktu,kendisi enerjinin tanimidir.fakat john deacon ile cok guzel ve degerli iliskisi vardi,john icin freddie bir abi,erken yaslarda kaybettigi baba figuruydu.freddie john'u her zaman yazmak icin yureklendirdi, onu her zaman koruyup, kolladi.utangac biri olan john , bu yureklendirme sayesinde var olan butun cevherlerini daha guzel sergilemeye baslamistir.nitekim freddie'den sonra freddie yoksa devam etmeye gerek yok diyen john gercek bir dostluk ve erdemli davranisinda bulunmustur, para icin veya olgun yas krizinin sebep oldugu dikkat cekme ve un icin kendisini sacma sapan durumlara sokmamistir, ,ozellikle bunun icin ona saygim ve sevgim sonsuz. john deacon ve genelde besteleri icin freddie mercury demis ki : "onun sakin olduguna bakmayin.icinde yanan bir atesi var."

daha guzel tanimlanamazdi.john deacon cok zeki biri oldugu gibi, parlak bir ogrenciymis,queen'in maliye isleriyle ve ekipmanin tum teknik sorunlarindan sorumlu deha kafaydi.cekingen john'a, freddie bu kadar yakin olup ve cevherlerini gordugu ve ortaya cikarmaya hep yureklendirdigi icin ayriyetten minet ve sevgi duyuyorum.
  • adam hayatini yasiyor sacma sapan gazete yazilarina bakmayin. o yazilari da onlari freddie`siz olmaz diyerek , adam gibi bir palyacoyla yola devam etmek istemedigi icin ve sozunde duran adama gibi adam oldugu icin, eskiden soyledigi tum laflari kendi menfaatlari icin tek tek yiyen brian ve roger , tam da filmin ciktigi sirada sensasyonel haber olsun diye cikartmadiysa ne olayim.zaten utanmadan laflar da soluyorlar john`a. zaten brian cok kullanir aleyhine boyle ucuz sensasyonel haberleri , gecen sene kitabini cikaravaginda freddie olmeden evvel , hastaligi yuzunden neredeyse ayaginin buyuk bir kismini kaybettigini aciklamisti ucuz gazetelere, freddienin nasil ozeline sahip ciktigini bile bile. yani kisacasi johna tam bu sirada cikartilan ucuz magazin kokulu haberlere uzulmeyin, adamin keyfi yerinde, huzuru da vicdani da yerinde cok sukur.sen cok yasa john baba.
  • grubun önemsizi falan değildir. ayrica freddie'nin grupta en iyi anlaştığı ve sevdiği üyedir. bunda da ne kadar hakli oldugu öldükten sonra daha net anlaşılmıştır. saçma sapan popülist işlerin icindelerdir diğer ikisi. ben olsam grup adını kullanmalarına bile izin vermezdim. ama john deacon sakince kösesine çekilmeyi tercih etmiştir. ailecek severiz kendisini.
hesabın var mı? giriş yap