• türkçe'nin geçirdiği evrim yüzünden gittikçe silikleşen bir harf. önümüzdeki yıllarda, tiki ve emo popülasyonunun artışıyla, tamamen kaybolmasından korkuyoruz.

örneklerle k'nin ibretlik evrimi:

ekmeki getir - - - k'nın henüz yumuşamamış, alnı ak, başı dik hali.
    ekmegi getir - - - özbek, kırgız, azeri lehçelerinde rastlayabilinecek, biraz daha metroseksüel hali.
    ekmeği getir - - - günümüz türkiye türkçesindeki yumuşak kullanımı.
    ekmeyi getir - - - birçoklarının konuşma dilinde iyice folloş ettiği k telaffuzu.
    .
    .
    eqmei qetr - - - kelime sonundaki k'nin, neslinin tüketilmesi yetmiyormuş gibi, kelime içinde de tecavüze uğrayışı.

(bkz: tehlqenin farqnda mısnz)?
  • kafkavari durumlarda*, havanin durumuna gore belirlenen bir ruh hali icinde yapilabilecek bir kisaltma... ayrinti icin, bay knin karanlik sato maceralarina, ya da ilgisiz bilgi icin don quijotenin yel degirmeni yol gunluklerinin siyah cildine bakilabilir...
  • replayin anasını ağlattıran cigarettes after sex şahanesi. tam gece şarkısı. çok seviyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=l4sbdxr22z4
  • bazi yerlerde 1000 (bkz: kg) bazi yerlerde 1024 (bkz: kb) olabilen harf. dogru kullanimini soylemek gerekirse kucuk k 1000, buyuk k 1024tur.
  • ks. ok
  • philip seymour hoffman'ı truman capote, nicole kidman'ı virginia woolf zanneden güdük dergi. alkım yayınları'ndan bundan sonra beklediğimiz aşama, sinemaya uyarlanmış kitapları raflardan kaldırıp yerlerine dvdlerini koymaları. size yalan söylediler! edebiyat sinema değildir!

edit: bir sonraki kapağına yetkin dikinciler'i bekliyorum nazım hikmet olarak.
  • 1000 anlamındaki kısaltmadır. sanılanın aksine bin yani kilo latince değil, yunanca menşeilidir.
  • bin yazmamak için kullanılan kısaltma. 1000 gr.dan oluşan kilo kelimesi nedeniyle k denmektedir. parasal mevzularda kullanılması tamamen tembellik amacından gelmektedir.
  • yaklasik 4 saattir dinledigim uzucu, bir o kadar da guzel cigarettes after sex sarkisi.
  • ok in kısaltması olarak kullananlara "oha ya okin de kısalması mı olur" dediğim ama benim de kullandığım, akabinde aynanın karşısına geçip "oha ya ok inde kısaltması mı olur" dememe sebebiyet veren kısaltma, aynı zamanda harf.
hesabın var mı? giriş yap