• hayko cepkin'in yeni albümü.
  • davulları çoğunun keyfini yerine getirecek cinsten hayko cepkin şarkısı.
  • ney, davul, elektro ritimleri ve ''yol değil bu ömür, biçaresizlik'' ''neden mevsim olup da günüm geçmiyor.'' gibi sözleriyle son derece güzel bir hayko cepkin eseri. 2016'dan beri akustik versiyonunu dinlediğimiz parçanın ablümdeki yeni versiyonu da son derece sağlam olmuş.

dolu dolu ve tema üzerine kurulu hayko cepkin albümleri dinlemeye alışan bizler için yeni ''albüm''* nicelik açısından son derece sığ olmuş. piyasa şartlarında var olmanın başka çaresi yok maalesef. böyle kaliteli insanlar hep var olsunlar yeter ki.

amme hizmeti olarak şarkı sözleri:

yolum uzun uzun ağır ağır geçer geçer ömür,
    yoruldum eğilin biraz biraz beni beni görün,
    yol değil bu ömür, biçaresizlik.
    dur durun kesin final.

bu yol ölüm.

duy duy sesim sesim biraz biraz kısık kısık buruk;
    sonunu görür görür yürür yürür deli deli gönül.

neden mevsim olup da günüm geçmiyor?
    ellerime doğup da neden ölüyor?
    bile bile sonuçta ömür geçiyor.
    ağır ağır ağır ağır ağır

kabul mu olur?
    kabul mu olur?
    kabul mu olur?
    kabul mu olur?
    evet,
    tamam.

neden mevsim olup da günüm geçmiyor?
    ellerime doğup da neden ölüyor?
    bile bile sonuçta ömür geçiyor.
    ağır ağır ağır ağır ağır...

kabul mu olur?
    kabul mu olur?
    kabul mu olur?
    kabul mu olur?
    evet,
    tamam.
  • klibi bugün yayınlanan hayko cepkin şarkısı.

aşağıdaki sözlerle birlikte instagram hesabından duyurmuştur:

"hayatı, yüksek bir binaya asılı kalmış, tutunmakta zorlanan bir insan figürü olarak anlatmak istedim.
    düşüncelerine, sorgularına kısacası, ellerinden kayıp giden hayatlarına tutunamayanları göstermek istedim.
    düşmeyi kabullenemeyen ruhların, tekrar tutunarak, denemekten vazgeçmeyerek daha da güçlü zirveye tırmanışlarını vurgulamak istedim.
    ve sonunda, ne durumda olursan ol kabul edeceğin, gerçeğin ile yüzleşmeni istedim. "
  • hayko cepkin’in, dmc etiketiyle yayınlanan “kabul olur / dans et” albümünde yer alan şarkı.

söz & müzik: hayko cepkin
    düzenleme: hayko cepkin

mustafa özen imzalı klibi buradan izlemek mümkün.
  • biçaresizlik kelimesi "bi çaresizlik" şeklinde alınmalıdır. aksi taktirde derman bulunmuş oluyor o da nerden baksan ayıp; haykolojiye uymaz!
    editör arkadaşlar artık imlaya hiç dikkat etmiyor. kartonetlere yanlış yanlış yazdırıyorlar.
    burdan hayko cepkin'e: al beni al editör yap kendine.
    kisses and hugs
  • taze çıkmış hayko albümü ve aynı ismi taşıyan şarkısı.
    ilk dinlediğimizde tekrarlar biraz zorlayabilir ama zamanla müptelası olabilirsiniz şarkının.
    şuraya da güzel videosunu bırakalım;
    kabul olur.
  • ''abi rock albüm yapıyorsunuz açın şu basları azıcık ey masteringçi abiler tıss tıss tıss bu ne amk'' dedirten ama buna rağmen keyif veren hayko cepkin şarkısı.
  • hayko cepkin'in son işlerinden, kabul olur/dans et'ten çok güzel bir şarkısı. 7 senelik özlemimi sona erdirdi. tabi ki 2016'da da bir albüm yayınladı fakat beni büyüten şarkılar bir cover albümüydü. hayko'nun sözlerini çok özlemişim bunu fark ettim bu şarkıyla ve reis, kendini teknik açıdan geliştirdiği gibi söz yazarlığında da çok güzel gidiyor. zamanında bir röportajında klipli şarkılarının kült olduğundan söz etmişti bertaraf et'i anlatırken, bundan 6-7 sene sonra bu şarkının da kült olacağı düşüncesindeyim.

sözleri de yazmak isterim:

yolum uzun uzun ağır ağır geçer geçer ömür
    yoruldum eğilin biraz biraz beni beni görün
    yol değil bu ömür biçaresizlik
    dur durun kesin final

bu yol ölüm

duy duy sesim sesim biraz biraz kısık kısık buruk
    sonunu görür görür yürür yürür deli deli gönül

neden mevsim olup da günüm geçmiyor
    ellerime doğup da neden ölüyor
    bile bile sonuçta ömür geçiyor
    ağır ağır ağır ağır ağır

kabul mu olur?
    kabul mu olur?
    kabul mu olur?
    kabul mu olur?
    evet
    tamam

neden mevsim olup da günüm geçmiyor
    ellerime doğup da neden ölüyor
    bile bile sonuçta ömür geçiyor
    ağır ağır ağır ağır ağır

kabul olur
    kabul olur
    kabul olur
    kabul olur
    evet
    tamam

şarkının klibi de: https://www.youtube.com/watch?v=kk5gziabbv4
  • şarkı hayko cepkin'in anlattığı kadarıyla kabullenişi, bazı şeylerin değişmeyeceğini, artık onu idrak edip öyle kabullenmeyi anlatıyormuş.

sözleri ne kadar güçlü bulunur bilemem ama beni vurdu. çok kapalı bir anlatımla hikayeyi aktarmaya çalışmış fakat hayko'nun tarzı bu ve ben artık hayko'yu çok iyi tanıyorum neredeyse 12 senelik dinleyicisi olarak. zamanında okan bayülgen'in programında "çok kapalı anlatımı tercih ediyor, vermek istediği mesajı açık şekilde vermeli" diyenlere cevabını vermişti burada.

kabullenme temasını evvelden de ne kadar sevdiğini biliyoruz, kendisi de bunu aktarmıştı geçmiş röportajlarında eski albümlerini anlatırken. klipte de bu kabullenişi yansıtmayı çok iyi başarmış. bir sorgulama süreci var. iç çatışma var. önce bunu reddetmek istiyor, "kabul mu olur" diye sorguluyor ve neden istediği gibi yürümediğini sorguluyor ama sonrasında realistic olan taraf ona bu acıyı kabullendiriyor. sondaki "tamam.. tamam..." kısmı adamın olmayacağını kabul etmesi üzerine kurulu ve o anda hayko'nun yüz ifadesi, mimikleri ve ses tonu da bu kabullenme olayını çok iyi yaşatıyor.

evet, sahiden zor bir şey istemediğin şeyi kabullenmek. mesela çok yakınından birinin (örneğin anne-baba-kardeş üçlüsünden birinin) vefatını inkar edersin başta, yok sayarsın, inanmazsın, her seferinde çıkmaz sokağa ulaşacağını bildiğin halde inatla ağladıkça ağlarsın ama o bir gerçektir ve zamanla o gerçekle yüzleşirsin, sonunda da kabul eder ve o acıyla yaşamaya devam edersin. hayat devam eder neticede.. kendi kendine şarkıda yansıtıldığı gibi şiddetli bir iç çatışma yaşarsın. zordur ama gerçeği de değiştiremezsin. er ya da geç kabul etmek zorundasındır...

aradaki zikri andıran kısım da her zamanki gibi hayko'nun alevi-bektaşi kültüründen ve tasavvuf tarafından ne kadar etkilendiğini gösteriyor yine. bunu çok yapıyor uzun süredir ki vaktinde headbang track'i vardı zikir içerikli. bkz: https://www.youtube.com/watch?v=4swayga-5zo
hesabın var mı? giriş yap