• komik ve doğru tespit.
  • bir doğa olayı.

günleri kadınlar-erkekler günü diye ayırmak cinsiyetçiliktir, şerefsizliktir, onursuzluktur. buradan tüm samimi feminist ve anti-seksist kardeşlerime sesleniyorum: böyle iğrenç bir günü birlikte kınayalım. lütfen. oyunlara ortak olmayın.
  • katıldığım önermedir. kadınların kadir kıymetlerinin bilinmesi gerektiği konusunda herhangi bir problemim yok fakat böyle bir gün ile onları yüceltelim derken yine samimiyetsiz mesajlar içinde boğuluyoruz ve maruz kalınan her türlü fiziki ve psikolojik şiddete her zaman ki gibi sırtımızı dönüyoruz. maalesef eleştirilen cinsiyetçilik kavramına hizmet etmekten geri kalmıyor. toplumsal farkındalık oluşturma gibi masum bir amacın ise türkiye gibi bir yerde bu tarz etkinlikler ile kazanılmadığını düşünüyorum. kadınların her insan gibi saygı ve sevgi görmesi gerekir. sloganik cümleler içinde yitip gitmek yerine.
  • bir gün için kadınlara daha zayıf, daha yardıma muhtaç insanlar olarak yaklaşmayı ve bunu sırf kadın olarak doğuşlarından ötürü yapmayı hedefleyen bir günün cinsiyetçi olmaması imkansız. kadınların ekstra desteğe ihtiyacı olduğu mesajı vermek alttan alttan eşit olmadığımız mesajını da verir.

ha meseleyi belki bir günlük cinsiyetçiliğin zararsız yada etkisiz olabileceğinden tartışırsanız haklısınız. ancak bu da bizim 23 nisan'da çocukları sembolik olarak bakan koltuklarına oturtmamıza benziyor, topluma gerçek etkilerinin ne olduğu muamma.
  • kaıdnlar günü ,anneler günü, sevgililer günü,babalar günü bunların hepsi alayı sömürü düzeninin bir parçası
  • günün anlam ve önemi kadınlar günü,
    cinsiyetçi pozitif bir ayrım var zaten çünkü''kadın''kelimesi geçiyor,
    yani kadınların günü olması,
    bu söylem de ya da bugün de kadınlara bir ayrıcalık tanıma günü gibi,
    ama altını çizerek söylemem gerekirse bundan memnunum
    hatta az bile kalıyor senede bir gün kadınlar için
    bundan daha fazlasını hak ediyorlar,
    neşet ustanın dediği gibi
    kadınlar insan bizler insan oğluyuz.
    bütün kadınların kadınlar günü kutlu olsun.
  • teoride evet ama cinsiyetçiliğin son bulması adına varolması gereken bir gün.
  • aptal bir önermedir. 8 martın neden dünya emekçi kadınlar günü olarak anıldığını okuyun. asıl 100'ü aşkın yanarak ölen emekçi kadının mücadelesini yok sayıp "seksist, cinsiyetçi" yakıştırmasını yapmak onursuzluktur.
  • komik ve saçma tespit.

kadınlar günü, 1857 de new york' ta dokuma işçilerinin greve başlaması sonrasında polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, bir sebeple yangın çıkması ve işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda hayatını kaybetmesi üzerine, yanlış hatırlamıyorsam olaydan yaklaşık 50 sene sonra yangında ölen kadınların anılması önerisi getirilerek kutlanmaya başlanmıştır. 1977'de de birleşmiş milletler, 8 mart' ın "dünya kadınlar günü" olarak anılmasını kabul etti.

aslına bakarsanız, 8 mart, kadınlar günü değil, emekçi kadınlar günüdür. ancak öyle ya da böyle tüm kadınların bir emek harcadığını düşünürsek, kutlanmasının bir avantajı olmadığı gibi, bir dezavantajı olmadığını da kabul edebiliriz. bazı iş yerleri, mesela benim çalıştığım iş yeri, kadın çalışanlarına hediye verir, (bir karanfil, bir şal, bir parfüm vb.) erkek çalışanlar da mutlu mutlu bu hediyeleşmeyi izler.

bu günün, kadın-erkek eşitliğiyle ya da cinsiyetçilikle hiç bir alakası da yoktur.
  • bu konuya bir örnek vererek yaklaşmak istiyorum:

amerika'da "black history month" diye bir şey var, siyahiler ile ilgili tarih önem ayı gibi bir ay belirlemişler. morgan freeman'ın konu ile ilgili görüşü şu: ben siyahi tarihi ayı gibi bir şey istemiyorum, bir yahudi tarihi ayı veya beyaz tarihi ayı var mı? yok. istiyor musunuz? hayır. ben de istemiyorum. amerikan tarihinin bir parçası siyahidir ve bir ay ile sınırlanamaz.

dünya kadınlar günü kutlansın, ok, ama kalan 364 günü dünya erkekler günü olarak algılamamalıyız. kadınların kendilerini "kadınlar birleşin! güçlenin!" falan kafasından çıkarmalılar, birey olarak da güçlü olmak zorundalar...

hepinizin dünya kadınlar gününü kutlarım.
hesabın var mı? giriş yap