şükela:  tümü | bugün soru sor
 • net öfkesini test ederim.

  bir adam sinirliyken bile terbiyesliyse ailesi iyi eğitmiş demektir.

  alınır.
  geri kalan kriterler nasıl olsa halledilir.
  her iki taraf için de geçerli bu.
 • önceki gün debe de şöyle bir entry gördüm.
  (bkz: #62958240)
  femme noir isimli yazarın entry sini okumadım ve yapılan hataya şaşırdım. kendisi psikiyatrist çünkü. sonra gece femme noir in entry sine baktım ve debe entry'sinin konuyu saptırdığını ve yanlış anlamaktan ziyade, yanlış anlamaya çalıştığını düşündüm. sabah mesaj attım kendisine neden kendinizi açıklamadınız diye ve yazar inanılmaz naif bir tutumla beni sessizliğine ikna etti.

  o halde ben yazmak için izin istedim;

  femme noir isimli yazarın entry'sinde şöyle bir kısım var;

  ''her insan karşısındakini değerlendirir. bunda bir gariplik yok. ancak bunu test etmek için ortam yaratmaya çalışmak ergenlere özgü bir davranış.''

  skeptico isimli yazar arkadaşım ise, kendi debe entry'sine söz konusu kısmın sadece "test etmek için ortam yaratmak ergenlere özgü bir davranış" cümlesini alarak başlamış ve konuyu kadınların erkeklerde test ettiği şeyler başlığından çıkarıp, sosyal ilişkilerde insanların birbirlerini gözlemlediklerini ve femme noir isimli yazarın yanıldığını söylemiş. işte bu davranışa psikiyatri, psikolojik maniplasyon diyor ve meslek içinde kullanımı daha çok maniplasyon olarak geçiyor.

  femme noir ergenlerin test ettiği şeyler için ortam hazırlamaktan bahsediyor. ortam hazırlamak! yani kurgulu ortam. karşısındaki insan kıskanıyor mu diye arkadaş gurubunu dahi dahil edilerek yapılan saçma planlar veya çoğumuz yapmışızdır, ebeveynler seviyor mu diye test etmek için yazılıp bırakılan intihar mektupları(keşke birisi gelip böyle bir anısını yazsa) bunlara örnek olabilir.

  femme noir her insan karşısındakini değerlendirir, bunda bir gariplik yok demiş zaten. sosyal ortama girince ki konu bu değil, insanlar birbirlerini değerlendirir demiş. debe entry'sinde geçen cümleler gibi bir mühendis başka bir mühendisi değerlendirmez dememiş, değerlendirmek için ortam hazırlamaz, karşılaşmak için kurgu yapmaz demiş.
  ve devam etmiş,
  yetişkin bir insan test etmez. birlikteliğini yaşar. zamanı gelince ilişki içinde herşey kendisini sınar demiş. kadınlar ve erkeklerden bahsediyor yazar!! başlık belli.
  cümle şu; ''bir erişkin, karşısındaki insana dair merak ettiği ve görmek istediği şeylerin sınanacağı vaktin eninde sonunda geleceğini bilir. teste, quize gerek yok, en iyi öğretmen hayatın kendisidir.''

  aynı sosyal gözlemleri hepimiz yapmaya çalışıyoruz skeptico gibi. sözlükte gözlem durumu daha da farklı oluyor ve hangi durum karşısında kim içten ya da kim öfkeli, kim kendini paylaşıyor ya da kim ne yazıyor hepimiz gözlemliyoruz.

  skeptico isimli yazar arkadaşım konuyu yanlış anlamaktan çok, yanlış anlamaya çalışmış ve cümlenin bir kısmını alarak konuyu sosyal ilişkilere getirmiş. femme noir e haksızlık etmiş ve bu haksızlık yanlış anlama ile değil, maniplasyon ile dile getirilmiş. üzücü olan bu.
  ben de maydanoz olduğum için fikir beyan etmek istedim ve soruyorum;
  insanları yanlış anlamanızı anlıyorum,
  ama neden yanlış anlamaya çalışıyorsunuz?

  okuduğunuz için teşekkür ederim.
 • nasıl terk ettiğidir. bu mal kardeşiniz 4 seferdir aynı adam üzerinde bunu test ediyor. yükselişi var ama adamın.
 • kadınlar hiçbir şeyi test etmezler. döşemişler de döşemişler ama yalan!

  kadınlar sevmedikleri; onlara yaklaşmaya çalışan erkekleri test ederler. ona da test etmek değil; tanımaya çalışmak denir.

  kadınlar sevdikleri, aşık oldukları adamların her haline katlanırlar. bir şeyleri(birtakım kötü karakter özellikleri) test edip onaylasalar bile, bu 'onlardan' vazgeçme sebebi asla değildir.
 • "test etmek" ifadesini biraz hadsiz bulmakla birlikte, bence kadinlarin erkeklerde ister istemez gozlemlemeye ve anlamaya calistigi sey istikrar ve tutarlilik. karsisindaki kadina ilgisinde, sevgisinde, saygisinda; hayata dair azminde, ofkesinde, nesesinde; dusunce sisteminde, deger yargilarinda ve dunya gorusunde tutarlilik ve istikrar sergilemeyen erkek guven telkin etmez ve uzun vadede kadinin duygu odaginda kalamaz; meger ki kadinda bunun aksi duruma sebep olan yanlis bir psikolojik kodlama bulunsun.
 • sözlük'te yürünmeyecek hatun veritabanını güncellememiz için yayınlanan son yama. teşekkürler kanzuk.

  (bkz: kezban egosu)
 • ekşi sözlükte uzun zamandır, konu kadın erkek ilişkilerine ve cinselliğe geldiği zaman, birden ortaya alfa erkek ve güç hiyerarşinin kurgulanması konusu geliyor. şu alfa erkek lafına uzun zamandır sinir olmaktayım.

  1) beşeri ilişkileri problemli adamlar, artık bunun arkasına saklanmaya başladı. "alfa erkek olmamı kıskanıyorlar. " moduna girdiler. hayır yavrum kimse senin alfa tahtını sallamıyor, senin beşeri ilişkilerin kötü. üstelik dört elle sarıldığın alfa erkek sikinden dolayı daha da kötüleşiyor.

  hem zaten modelleme gereği ortada bu kadar çok alfa olmaması lazım. alem alfa olmuş, sikini sallıyorsun alfa erkeğe çarpıyor.

  2) şu alfa erkek denilen mevzu, her şeyden önce bir modellemedir. modellemeler doğanın kendisi değildir. karmaşık olayları anlamayı kolaylaştırmak için yapılan basitleştirmelerdir. yaptığınız şey kağıda bir delik delip bu delikten bakmaktır. gördüğünüz ise manzaranın kendisi değil bir bölümüdür. modellemeleri hayatın gerçeği olarak kabul etmeyin.

  3) sol tandanslı adamların bulunduğu bir sitede güç hiyerarşisi ile ilgili entarilerin bu kadar fav toplaması ilginç bir nokta. sol ne demekti? dayanışma demekti direnmek demekti.

  güçsüzlüğün gücü

  insanlar, sadece rekabet etmezler ama aynı zamanda güce karşı birleşirler ve direnirler. şüphesiz ki isa, kendisini roma valisinin önüne atan yahudi ileri gelenlerine karşı zayıf ve acizdi. ama iki bin yıl sonra insanlar, isa'yı ve çıplak isa'nın çıplak havarilerini hatırlıyor. ya da insanlar jean d'arc'ın türküsünü söylüyorlar, onu yakan iktidarın değil. sahi bolu beyinin adı neydi?

  birbirinize haksızlık etmeyin. aslında kızları tavlamak için rekabetten çok ittifak kurdunuz ve dayanışma ağları oluşturdunuz.

  kalbimdeki iç çekişler ve erkek dayanışması

  mesela birbirinize köri soslu tavuk ve fesleğen soslu makarna yapmayı öğrettiniz. veya kızları etkilemek için kamp ateşinin etrafında toplanıp akdeniz akşamlarını söylediniz.

  kirada on dairesi olan hacı amcanın size sinir olmasının sebeplerinden biri de bu kurduğunuz dayanışma ağının dışında olması değil miydi? hacı amcanın elinde güç vardı. sizi kapının önüne koydu. siz hacı amcaya karşı acizdiniz. ama yanınızdaki kızlar sizinle geldi. hacı amcanın haremine girmedi.

  steindam vs sternschanze

  steindam ve sternschanze, hamburg'da türklerin yoğun olarak yaşadığı iki semttir.
  steindam, gelenekçi kanadın yaşadığı ve kebapçıları ile meşhur bir semttir. kebap patronlarının kapısının önünde mercedesleri, evde eşleri ve abone oldukları fahişeleri vardır. kebap salonu sahibi, garsonuna göre daha fazla dişi döller ve garson da beyhude bir şekilde, bir gün sıranın kendisine geleceği hayalini kurar. steindamm kapalı ortamında alfa erkek modeli işe yarıyor gibi.

  halbuki iki durak ileride sternschanze yer alır. sterschanze solcuların mekanıdır, multikulti'dir, kebapçıların ismi etnik restorandır. bu etnik restoranlarda, keçi sakalı, küpesi ve deri bilekliği ile bohemin dibi türk delikanlıları çalışır.

  şimdi kantarın bir tarafına, mercedes'i, metresi ve abone olduğu fahişeleri olan kebap salonu sahibini diğer tarafa da paylaşımlı dairede alman kız arkadaşı ile yaşayan bohemin dibi garsonu koyun. sahip oldukları imkanları ve toplam hayat tatminlerini karşılaştırın.

  mercedes beraberinde sosyal kabulü geitrmiyor, steindam'ın sokaklarından acı vatan alamanya ve hüzün akıyor.

  evrim ve şefkat

  evrim sadece mümkün olduğu kadar döl bırakma ile ilgili değildir. türün devamı, dünyaya gelen döllerin, üreme yaşına gelinceye kadar hayatta tutulmasına bağlıdır. yüzlerce yumurta bırakan balıkların ve böceklerin aksine evrim basamaklarında yukarı çıktıkça tek batında doğan bebek sayısı azalmakta buna karşılık bu bebekleri hayatta tutmanın maliyeti artmaktadır. evrim basamağında yukarı çıkıldıkça bu maliyet ortak olarak paylaşılır. bu paylaşımı sağlayan şey ise şefkat dürtüsüdür. bu yüzden youtube'da izlediğiniz köpek, köpek aklı ile down sendromlu çocuğu korur ve sever. şüphesiz ki şefkat, memelilerin evrim sürecinde kazandığı en değerli yetenektir.

  amerika'da yapılan bir çalışma kadınların, mastürbasyon yaptıklarında veya lezbiyen ilişki yaşadıklarında daha rahat ve yoğun orgazm yaşadıklarını ortaya koymuş.

  yağni sıfır penis, yağni sıfır fallus.

  misal tanıştığınız kızla yemeğe gittiniz ve sudan sebeple garsonla olay çıkardınız ve garsona haddini bildirdiniz. bu sırada "dişisini kollayan erkek" rolü oynayıp, dişinizi etkilediğinizi düşünebilirsiniz ama muhtemelen hatunun yaşayacağı orgazmın içine etmektesiniz. halbuki garsonun hatasına karşı alicenaplık da bir seçenekti.

  nobran güç yarışı evrimse, şefkat de evrimdir.
 • erkekliği bel hizasının üstünde taşıyıp taşıyamadığına bakıyorum.
  neredeyse her şeyi anlatıyor zaten.
 • yaşlılara, çocuklara, engellilere, hayvanlara nasıl davrandığı ve trafikteki sabrı. gerçi ''test etmek'' ağır kaçar biraz, biz ona gözlemlemek diyelim.
 • 0 dan 100 e kaç saniyede çıktığı.