• mecliste kamelyanın altında duran oruç tutmayan partili arkadaşlarından utanmış kendileri. sizinkilere bak oruç tutmuyorlar diyen yanındaki akp'li vekile ne cevabını vereceğini bilememiş. iki kelime cevap bulamayan partili arkadaşlarını kınayan bu adam bir de profesör.

en başta şunu demek gerek; oruç kendi nefsini terbiye etmedir islamda. başkalarının nefsini terbiye etmeye çalışma değildir. meclis arasında bahçede sigara çay yapan bir grup toplansa ben oruçlu olsam onları kınamayı bırak onlar rahat rahat içsinler çayını diye düşünürüm yanlarına gitmem. bu 'oruçsuzlar' yolda elinde sigara ile gezme filan da yapmıyor meclis bahçesinde bir kamelya altında çay muhabbet yapıyor sadece.

kürt halkı dindarmış muhabbeti yapmış bir de. dindar halk eğer hakkını savunduğunu düşünürse ateiste de oy verir. ben dünya görüşüm oluştuğundan beri sosyalistim yeri geldi üniversiteye başörtüsü ile giremeyen kadınları savundum yeri geldi iş yerimde öğle arasında namaz kılanlar daha rahat namazını kılsın diye ufak bir odanın mescit tarzı ayarlanmasını istedim yeri de geldi lgbt yürüyüşüne katıldım. eşcinsel değilim, namaz kılan bir müslüman da değilim kadın olsam başörtüsü de kullanmam. demek istediğim şu aslında hakkını savunduğun grupla aynı özellikleri taşıman şart değil o grubun hakkını savunman için. mescitten çıkıyorsa o profesör lgbt bir bireyin hakkını da savunabilmeli kamelyada oturan ramazanda oruç tutmayan biri de başörtüsünü gerektiğinde savunabilmeli oy verdiğim partide.

kısaca kadri yıldırım midemi bulandıran bir açıklama yapmış bu gün. umarım hatasını anlar diyeyim.
  • hakkında fazlaca birşeyler yazmaya gerek olmayan hdp milletvekili. olası bir erken seçimde adaylığını güvenceye almak için akp'ye göz kırpmaktadır. gerisi boş laf.
  • basın toplantısındaki şu açıklamalarıyla dili, ırkı, partisi her ne olursa olsun tüm gericilerin kardeş olduklarını bir kez daha görmemize vesile olan şahsiyet. tecavüzleriyle meşhur ensar vakfına sahip çıkan altan tan'dan sonra onu aratmayan zırvalarla dolu hadsiz açıklamalarda bulunan hdp'nin gerici vekilleri sanki bir yerden start almış gibiler. üstelik bunu gücünü %95 dinci kürde dayandırarak yaptığını söyleyerek adeta "dükkan biz dincilerin, solcular çekip gitsin" havalarında bir racon kesmeyi de ihmal etmemiş. hdp tabanı içerisindeki tahammülsüz bir dinci zihniyetin oranı abarttığı kadar olmasa da en az yarısının bu şekilde olduğu acı bir gerçek.

hani trabzon'da, yozgat'ta türk-islamcı yobazlar nasıl oruçsuz biri gördüğünde kin kusuyorsa, merkezine insandan çok dini dogmaları koyan o bölgedeki geleneksel tabanda da oruç tutmayanlara karşı benzer bir kin ve nefret mevcut. bunu hdp tabanının ağırlıkta olduğu sosyal medya platformlarındaki dinci yorumların yoğunluğundan ve en fazla beğenileri de bunların almasından çok rahat bir şekilde anlamak mümkün.

insani ve vicdani gelişim sağlamayıp tek insan hakkı olarak salt kendi din ve ırkları üzerine yoğunlaşan sığ bir vizyon söz konusu. tabi durum böyle olunca; alevi, hıristiyan, ateist, kadın, lgbt vs.. hakları hiç kimsenin umrunda olmadan, bu ezici tahammülsüz çoğunluklarına dahil olmayan insanları da bu şahsın açıklamasındaki cürret gibi adeta görünmezliğe mahkum ediyorlar.

bu zihniyet her cuma (tbmm'deki yeni binanın -1'den ana binaya giden tünelin önüne kurulan) meclis mescidinde veya ankara'daki kızılay metrosunda herkesin gözü önünde kafileler halinde, sizin dakikalarca karşıdan karşıya geçmenize bile müsaade etmeyecekleri bir alanı kullanarak namazlarını kılıyorlar. hiç kimsenin gıkı bile çıkmıyor. ama bu mümin beyefendinin buyurduğuna göre; ben inancımda olmayan bir orucu tutmazsam ancak odama kapanarak birşey yeyip içebilirmişim. yahu allah aşkına beni bu şekilde görünmezliğe itme hakkını bu zihniyete kim veriyor?

hani bir kafe ortamı gibi olan meclisin kamelyasındaki insanlar sohbet ederken içtiği çayın kahvenin hesabını bunlara mı vermek zorunda? kaldı ki kişi durup orada seni özellikle dikizlemese zaten tam olarak o kamelyada birşey yeyip içildiğini bile görme imkanı zorken, bunlar utanmadan iran'daki rejim muhafızları gibi mollalığa soyunuyorlar. eğer ortada bir saygısızlık aranıyorsa, benim özgür yaşam alanıma müdahale edip beni görünmezliğe mahkum etmelerinden âla bir saygısızlık bulamazlar.

siz hiç muharrem ayında orucuna saygısızlık edildiğini söyleyen tek bir alevi duydunuz mu? aleviler muharrem oruçlarını bile bunların gözüne batmamak için gizli saklı tutarken, bunlar neden gizliliği saklılığı bir tek oruç tutmayanlardan bekliyorlar? sadece bu memleketi değil, tüm ortadoğu'yu cehenneme döndüren bu anlayışa karşı net bir tavır koymayıp, %95'i arkasına aldığını iddia eden bu otoriter dincilik damarını besleyen hiçbir siyasi yapıya umut bağlanamaz. çünkü biliyoruz ki yarın bir gün kürt sorunu bittiğinde kendilerinden olmayanların burnundan ziyadesiyle getirip karadeniz ve içanadolu'da farklı ırklardaki yobaz zihindaşlarını aratmayacak bir potansiyelleri var.

bu memleketin doğu batı fark etmeksizin mutabakat içinde oldukları tek ortak noktası bu otoriter dini reflekstir. hani hangi siyasi görüşte olursa olsun bu topraklarda evrensel insanlık bilincine erişen kişilerin sayısı o kadar az ki, asırlar geçse de ortaçağ zihniyetinin egemenliği maalesef her dönem devam ediyor.
  • kürtlere statü ve anadilde eğitim sözüne karşılık "geri kalan tüm demokratik isteklerimizden vazgeçebiliriz" anlamına gelen bir açıklama yapan hdp milletvekili. önümüzdeki günlerde, bu adama karşı herhangi bir açıklama yapılmadığı takdirde seçimlerde oy kullanma hakkımdan vazgeçeceğim.
  • hdp tarafından bir an önce hakkında önlem alınması gereken adam.
    artık kafasına şişeyle vurup dönem milletvekilliği sona erene kadar çuvala mı tıkarsınız ne yaparsınız ama bi şey yapın gari. bir değil iki değil, nedir bu allasen.
  • meclis’teki çalışma odasını kütüphaneye dönüştüren ve bu yönüyle takdiri hak eden hdp siirt milletvekili ve mardin artuklu üniversitesi'nin ilahiyat fakültesi kurucu dekanı olan profesör.

http://www.t24.com.tr/…iysam-kitaba-yatirdim,484899
  • hayatını kaybetmiştir. kürtler için çabalayan değerli şahsiyetlerden biriydi.
  • neden yazdigini anlayamadigim derleme bir islami feminizmler kitabi yazmis ve bugun vefat etmis akademisyen.

allah taksiratini affetsin.
  • vefat haberini şuan öğrendim, üzüldüm vallahi. iyi ve samimi hocaydı. ibv'nin düzenlediği bir seminer dizisinde tanışma şansım olmuştu, ayrıca 3 ciltlik -kürt medreseleri ve âlimleri- kitabını da literatüre kazandırdı.
  • xemgîn im. gelek bêwext bu mamoste. xwedê bi rihma şa bike.
hesabın var mı? giriş yap