• anne memesinden koparılan yavrular, deri veya kürk son derece kaliteli olsun diye canlı canlı dövülerek öldürülüyor, çengellerle canlı avlanıyor. hayvanların derileri canlı canlı yüzülüyor.

işte insanın en vahşi varlık olduğuna dair bir kanıt daha sayın seyirciler. yok mu artıran?

kar beyaz fok yavruları hani derler ya " küçük olan güzeldir" diye,öyle güzeller ki ,öyle masumca bakıyorlar ki insanoğluna , minik nefeslerinin son bulacağını bilemeden hem de az sonra.

ne için bu katliam peki? efendim kürkleri para*ediyormuş da ondan.
    kokoş bir boka benzemeyen hanımlar ,giyinsin kuşansın hava atsın diğer kokoşlara diye en fazla bir ,iki sezon giyecekler o yavrulardan oluşan kürkleri diye.. (sonra fırlatıp atacaklar yada yenisi için tutturacaklar parababası kocalarına)ünlü moda markalarının vitrinlerinde sallanacak o yavrucuklar ,sütlerini daha bitirmemişlerdi oysa annelerinin ...

leş gibi insan kokuyor havada ,katliamı yapan da ,göz yuman da ,...giyenin de..kokudan duramıyorum.
  • etçil bir hayvanım, kabul.
    inek olsun, koyun olsun, tavuk, hindi vs ne varsa protein namına yerim, kabul.
    ineğe, koyuna yapılanlara laf etmezken, foka arka çıkmakla iki yüzlülük yapıyorum, kabul.
    ama canlar, benim anlayamadığım, aşırı rahatsız olduğum konu bu ikiyüzlülüğüm değil.

durum şu: kanada her sene fokları sayıyor. sonra bir hesap yapıyor, "bu yıl xxx kadar fok öldürürsem bunların nüfusu sabitlenir" diyor. sonra da o belirlediği xxx rakamını fok avından geçinenlere bildiriyor. zamanı gelince bu eli sopalı dalyaraklar da allah verdi demeden girişiyor casper tadındaki akça-pakça beyaz foklara ve kürkü için, eti için yavruları avlıyorlar.

yalnız fok dediğin doğada vahşi halde yaşayan bir hayvancağız. nüfusu bu yıl 5 milyon olur, seneye 6 milyon. sonraki sene aşırı nüfus artışından toplu ölümler gerçekleşir, düşer 2 milyona. sonraki sene artan yiyecek ve yaşam alanları sayesinde nüfus tekrar artar ve 3 milyon olur. kısacası insan bu döngüden uzak kaldıkça foklar kendi kendilerine artar, azalır.

biz tanrı mıyız ki "bu sene şu kadar fok öldürelim ki seneye nüfusları artmasın" diyoruz yahu? kimiz amına koyim hakikaten? kimiz lan biz? ne pislik bir ırkız ki biz doğal yaşama bu kadar müdahale etme hakkını kendimizde bulabiliyoruz? lan ibişler, bırakın fokları, artacaksa artsın, azalacaksa azalsın nüfusu. doğal seçilimin, fokların evrim sürecinin de içine sıçıyoruz bu müdahaleciliğimizle. hayır, ben de biliyorum yarın kanada'dan okuryazar bir fok çıkıp "selam ben evrimimi tamamladım, tanışalım mı" diye gelmeyecek modern dünyaya. ama bir hak da verelim bu canlılara. bakınız inek falan bu haklarını çoktan kaybetti, "abi sen benim yerime düşünürsün en iyisini" dedi tarihin bir anında insanoğluna. o gün bugündür başı dertten kurtulmadı. ama fok öyle değil ya. anlayın ya. ulan gecenin 4'ü olmuş hala "ah fokum vah fokum" diyorsam vardır bir hikmet bu hayvancağızlarda.

velhasıl kelam, asla ve kat'a onaylamadığım katliamdır, durdurulmalıdır.
  • insan denen aciz varlığın kendi eliyle kuyusunu kazdığının katliamlı göstergesidir.

bugün sırtına giydiğin milyon dolarlık kürk yarın götünde patlayacak. küçücük beyninle henüz bunu düşünebilmiş değilsin ancak fütursuzca öldürdüğün her hayvanla ölümüne bir adım daha yaklaşıyorsun. ekolojik denge diye bir şey var mesela haberin var mı bilmiyorum. böyle bir dengenin var olduğunu da yine bir insan açıklamış. nasıl evrenin hakimi olduğunu sanıyorsun onu da anlamıyorum. şu dünyada kapladığın alan bir maymununkiyle aynı, koca evrende yalnızca bir zerresin. sana ait değil bu dünya. onlardan farklı olduğunu düşünüyorsan beynini daha çok kullanacaksın. çok değil 20 25 yıl sonra bir damla su için savaştığında bunun sorumlusu öldürdüğün hayvanlar olmayacak. sorumluyu aynaya baktığında göreceksin.

bütün fokların toplanıp “siktirin gidin, rahat bırakın lan bizi” diyebilmesini istiyorum. bunu yapabilecek insan evladı çıkmıyor çünkü. her boku mal gibi izlediğimiz için kanla kaplanmış bembeyaz buzları da embesil gibi izliyoruz. hani çok süperdik lan biz? insanlık diye bişey varsa eğer ondan utanıyorum. hiçbir şey düşünmeden sırtına kürk geçirebilecek hemcinslerimden utanıyorum. onlara bu kürkleri armağan edecek karşı cinslerimden utanıyorum.

skip attık gezegeni, aferin...
  • bu durumun katliam olarak genelgeçer bir kabulle karşılanışı fokların sevimliliğinden değil
    a) insanla aynı derecede acı çekme kapasitesiyle donatılmış bir yüksek memeli hayvana karşı uygulanmakta olan öldürme metodunun vahşiliğinden
    b) fokların tehlike altındaki türler olmalarından
    c) tekstil endüstrisinde insanlığın tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek sentetik kürk üretme kapasitesinin bulunmasından ileri gelir.

herhangi bir tehlike altındaki türü öldürmeye devam etmek, bunun ötesinde yok olmalarına göz yummak bile günümüz kriterleriyle incelendiğinde insanlık suçudur. bu örümcek de olabilir, kurbağa da. çocuk felci virüsünün bile kopyaları devlet laboratuarlarında saklanmaktadır, mesele türlerin eşsiz dna'larının korunmasıdır.
  • doğa kanununda avcı avını yemek için avlar. boynuzundan kemiğinden elde edilen tozla çüküne kan yürütmek, beynini dağıttığı hayvanı sırf kürkünü üstüne başına giymek için değil.
    tavuğu ineği yiyoruz, yaşamımız için gerekli diye meşrulaştırıyoruz, ancak "doğa kanunu işte", "tavuklar da ölüyor, sesiniz çıkmıyor" gibisinden lafları bu durumda da diyebilmemiz için "insan"lık hariç bir kusurumuzun olması şart, bilhassa psikolojik bir kusur.
    ne dünya, ne doğa, sadece insan denen yıkıcı dökücü mahluka mahsus değildir. her şeyi, her hakkı, havayı, suyu, çölden kutuplara, havadan okyanus diplerine kadar kendinize ait sanıyorsanız orada bir durun, zira en büyük maldan da malsınız...
  • katliamın sebebi uzaklarda değildir.

halı satış mağazalarına gidin ve fok balığından üretilmiş halıların fahiş fiyatlarına rağmen nasıl rağbet gördüğünü gözlemleyin.

halı mağazasında halılara el sürmek gibi satıcıyı gıcık eden bir alışkanlığım var. yumuşacık dokusu, uzun tüyleri ile hemen dikkatimi çekti.nedense lama yününden filan yapılmış sandım yada nepal halısı . "nedir bu? ne kadar yumuşak nerdeyse yanağa sürecek kadar sevimli olan şey." "fok balığı" cümlesini duyunca sanki ben öldürmüşüm gibi hissettim .

fok balıklarının vura vura öldürüldüğünü o güne kadar duyuyordum fakat kimin satın aldığını neden öldürülmüş olabileceklerinin farkında değildim.

insanın lüks merakının, zalimliğinin ve para kazanma hırsının ülkemizden de beslendiğini öğrenmiş oldum.
  • bugün itibariyle av sezonu açılmış. ben dünyanın bir ucunda en derin uykularımda huzurla yatarken dünyanın bir diğer tarafında o güzelim fok yavrularının biri tepesine dikilecek eli sopalı cani tarafından hunharca katlediliyor olacak. düzenine bilmem ne yaptığımın dünyası. lanet!
  • insan olamayacak mahluklarin eylemidir bu. (aslinda tam da insana yakisan harekettir. kendi cinsini gaz odalarinda topyekun olduren bir canlidan kendisini savunamayan bariscil hayvanlara merhamet etmesi beklenmez ki)

(bkz: allah belanizi versin)

savunmasiz zavalli hayvanlari mermi bile harcamadan sopa ile oldurmek hangi insanliga hangi vicdana sigar? umarim cehennemin en dip kosesinde, oldurdugunuz hayvanlarin kurklerindeki her bir tuyun hesabi sorulur .
  • bunu yapan ve yaptıran yaratıkları bi araya toplayıp aynısını bizzat kendi üzerlerinde gerçekleştirmek istediğim eylem
hesabın var mı? giriş yap