• sigara, alkol, gdo, şeker gibi tonla etken sayılmasına karşın hayvansal ağırlıklı beslenmenin esamesinin okunmaması manidar. "geldi yine tipini ..." diyenlere plaketlerini daha sonra takdim edebilirim ama önce derdimi söyleyeyim.

şimdi bu kanser mevzuu biraz karışık. gerek ailede kanser öyküsü nedeniyle yatkınlık artışı gerekse çevresel etmenlerin uyarımı sonucu genetik yapının bozulması nedeniyle hücreler apoptoz yeteneğini kaybederek kontrolsüz çoğalmaya başlıyor. kanser dediğimiz şey aslında bu. her organın hatta her dokunun kanser türü için risk faktörleri ve prognozları değişkenlik gösteriyor. misal, akciğer kanserinin en önemli etkeni sigara olarak bilinse de aslında bu sadece küçük hücreli akciğer karsinomu için geçerli ve sigara içenlerin kansere yakalanma oranı da sadece %11 (pasif içicilik hesaba katılmadan). yani o açıdan bakarsak, radon gazı çok daha tehlikeli bir kanserojen olarak göze çarpıyor zira ev içi radon maruziyetinin akciğer kanserlerindeki payı %15.

beslenmeye dönecek olursak, "hayvansal ürün tüketen kanser olur" gibi bir önerme bilimsel olarak elbette mümkün değil ancak istatistiki bağlamda, bu ürünleri tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre daha yüksek risk altında olduğunu söylemenin hiçbir yanlış yönü yoktur. peki kaynak götümüz mü? bakalım neremizmiş.

aslında bununla ilgili yapılan tonla çalışma var. yine de kafanızı çok ütülememek adına en bilinenlerinden birkaç örnekle yetineceğim. zaten daha sonra ayrıntılı bir yazı hazırlamayı düşünüyorum, orada uzun uzun anlatırım. şimdilik kısa kısa açıklamasını verip sizi linkler arasında uzun bir yolculukla baş başa bırakıyorum.
    *et meme kanseri riskini artırır, etin farklı protein kaynaklarıyla değişimi bu riski azaltır
    *et, erkeklerde kolorektal kanser riskini artırır
    *et, kadınlarda kolorektal kanser riskini artırır
    *et tüketimi kanserden ölümü artırır
    *vejetaryenlerde kanser ve ölüm riski daha azdır
    et gibi süt ve yumurta da masum değil.
    *süt, prostat kanseri riskini artırır
    *süt, yumurtalık kanseri riskini artırır
    *yumurta, ölümcül prostat kanseri riskini artırır

dediğim gibi bunlar yalnızca başlıca çalışmalar, neu5gc, igf-1, choline gibi teknik ayrıntılara girerek yazıyı çorba etmek istemedim. sadece şunu belirtmek istiyorum: bir dahaki sefere kanserle ilgili bir tartışma söz konusu olduğunda, diğer tüm sebepler gibi hayvansal ürünlerin etkileri de aklınıza gelsin. milyarlarca dolarlık gıda endüstrisinin tıp üzerinde müthiş bir baskısı ve toplum nezdinde ciddi manipülasyon atakları var. bu nedenle kanıta dayandırılsa da gerçeklerin anlatılması o kadar kolay olmuyor. kaldı ki kanserden çok daha tehlikeli olan kardiyovasküler hastalıkların bir numaralı uyaranı da aynı hayvansal ürünler. yani eğer hastalıklarla cebelleşmek istemiyorsanız birtakım tedbirler almak zorundasınız ve bunun başında da beslenme geliyor. sözün özü; bitkisel beslenin, rahat sıçın, mutlu yaşayın.
  • reptilian ve illuminatiler yapıyor bunları ama alüminyum folyo şapkamızı takarak korunabiliriz.
  • sigara ve alkolün, tüm uyarılara rağmen kullanımına son sürat devam edilmesi. bunun dışında nüfusun gittikçe artması ve var olan nüfusun gittikçe yaşlanması.
  • son 2 yıldır kanser vakalarında inanılmaz bir artış var. çevremde olan her 5 kişiden biri kanser. özellikle kadınlara daha çok musallat olmuş durumda. meme kanseri ve rahim ağzı kanserinde korkutucu bir yükseliş var. kadın veya erkek farketmeksizin düzenli olarak doktora gidin bu kadar artışın normal olmadığını düşünüyorum. bu işte palm yağının bir etkisi varsa kesinlikle araştırılmalı.
  • olayi akp'ye baglayisi ile güldüren, guldururken düşünduren tespit.

buraz fazla ulusalci jargonuyla yazilmis olsa da durumum vardi, okudum.

biraz düşündüm, sonra fazla komplocu buldum. erdoganin hastane hikayesini bilmeden atmasi da inandiriciligi etkiledi.

yediklerimizin bozulduğu bir gerçek. ama bunun suclusu zenginler degil icimizdeki yamyam. her boku yiyip (mecazi) seytani suclamayalim.
  • gdo kanser yapmaz seni cahil herif. copy-paste yoluyla boyle uydurma haber yapip firmalari kotuleyenlere, firmalar ne kadar dava acsa yeridir.
  • bilinçli yanlış beslenme.
  • bence en başta stres ve şehirli hayatın yarattığı immünsupresyon.
hesabın var mı? giriş yap