• (bkz: var böyle bir şey)

ilginç bir hadisedir: kara sinek iğerençtir ama ısırmaz diye bilinir. fakat bazı zamanlar ki ben güneşin en üstte olduğu zamanlarda karşılaştım, kara sinekler sürü halinde ısırırlar. ve hiç bir şey onları durudurmaz. sivri sinek ısırığından farkı bu acının anlık bir acı, anlık bir yanma hissi olması. fakat acısı çok takılmasa bile 5 - 6 sinek çetesi tarafından ısırılıyosanız ciddi rahatsız edicidir. diğer yandan her ne kadar bir sivri sinek daha çok acıtsa da bu hayvanı haklı bularsunuz. fakat bir kara sineğin ısırmak için hiç bir nedeni yoktur. sonuçta kan emici bir hayvan değildir. fizyolojik bir ihtiyacı olmamasına rağmen sizi ısırması da size karşı bir gıcıklığı olduğunu düşündürür ve ona karşı diş bilersiniz.
  • sürekli tekrarlandığında sinir sahibi edici bir el şakası gibidir. ani bir refleksle ısırılan yere vurulurken (sinek çoktan kaçmıştır uçaraktan) aynı anda "-nısını sktimini" denir. bu arada küfürden hemen önce sıkılan dişler arasından nokta hedef acıların sebebiyet verdiği ses çıkar. son olarak yapılacak hareket yine refleksif bir kaşımadır. sineği öldürüyormuş gibi hışımla icra edilen kaşıma esnasında küfretmeye devam edilebilir. eğer ısırmakta ısrarlı bir karasinek güruhuyla karşı karşıyaysanız dellenip "bunu siz istediniz üüleeen" nidalarıyla o an yapılmakta olan iş her ne olursa olsun bırakılıp topyekün savaşa hazırlanılır. her bir düşmanın can verişinden psikopatça bir haz alınır. ısırılma anında yüzde oluşan buruşma intikam nişanesi gibi hiç bozulmadan durmaktadır, ama artık gözlerdeki ifadede mazlumluktan eser yoktur.
  • karasinek isirmaz, sokmaz..yalar. ama dili pek kucuk ve vantuzlu oldugu icin isirildim zannederiz.

(bkz: #8601167)
  • ancak yazın yagmurlu günlerden bir gün önce görülen aktivitedir ,yagmur yagacagının garantisidir. normal zamanda karasinek ısırmaz konar,akabinde dürtüklersiniz kaçar gider.
  • hala inanmakta güçlük çektiğim ısırmadır. ne zaman sinek ısırığıyla birlikte kaşınmaya başlasam, ilk gördüğüm sineğe atardım suçu. ama sürekli etrafımdan, ''siyah sinek ısırmaz olm, sivrisinektir o'' dendi. bir gün tam sivrisineğe suçu atacakken, arkadaşım ''dişi sivrinekler ısırır, onlar daha küçük oluyo bu erkek baksana ayı gibi'' diyerek ısırma mevzusuna level atlatmıştı. artık sabah kaşınınca, suçu kendime atıyorum.
  • 33 yaşındayım. bu sineklerle ilgili bir sürü anım var. yakalayıp örümcek ağına mı atmadım. elimle yakalayıp bir güzel sarsıp manyak mı etmedim. kanatlarını koparıp karıncalar gibi yaşamaya mahkum mu etmedim. bazen sadece elime konmasına izin verip yakından incelerdim. ellerini ovuşturduklarını görürdüm birde sanırım dilleriyle vantuzlarlardı. ama canımı acıtmazdı yani. neyse arkadaşlar bu gün köyde işaret parmağımın tam üstüne kondu. 33 yaşında adamım sinekle mi oynayacağım bu saatten sonra? neyse hiçbir şey yapmadım incelemeye başladım. ama canım acımaya başladı. yine hiçbir şey yapmadım. sonra bir tırstım "ulan hastalık falan bulaştıracak diye" parmağımı hareket ettirdim. kitlenmiş gibiydi. normalde uçup giderdi. hiç kaçmadı bile. ve kanattı yemin ederim. ilk defa başıma böyle bir şey geliyor. yeni bir keşif mi yaptım. karasinekle sivrisinekler çiftleşti mi kafamda deli sorular?
  • bu sene aşırı alerjiye sebep olan durum.
  • (bkz: at sinegi)
  • baldırsokan sineği, ahır sineği diye de geçer. genelde ayaklardan dalarlar, bu yaz kendileriyle ikinci münasebetim.

eczane eğer size stiderm verirse eczacının lütfen götüne oracıkta sokun çünkü bir işe yaramıyor.
hesabın var mı? giriş yap