şükela:  tümü | bugün
  • sınavı yetiştirememiştim ama yinede geçmişim, yarın da ilk mülakatımatıma böylece tecrübe etmiş olucak...

edit: mülakat korktuğum kadar kötü geçmedi, olumlu sonuçlanması halinde ingilizce sınava davet ediceklermiş, son aşama da değil yani artık olmaz ise mayısın ortasında hiç bir staj yeri ayarlamadan kalacağım.

edit_2: çok sayıda konuyla ilgili mesaj almamdan ötürü 2. edit

gecen seneden bu yana herhangi bir değişiklik olmadı ise 3 aşamalı bir eleme yapıyorlar. ilk aşama sayısal-sözel 2 bölümlük bir sınav. bu aşamaya başvuran herkes çağırıyorlar. hatta farklı şehirlerde farklı seanslarda filan yapılıyor sınav. sayısal kısmı istatistik sınavı gibi diyebilirim. hiç istatistik dersi almadı iseniz oldukça zorlanabilirsiniz.

ikinci aşama ise bire-bir mülakat şeklinde oluyor. ben bu aşamada elendim, bunu da geçseydim ingilizce sınava çağırıcaklardı oda bilgisayar üstünden olacağı söylenmişti ama tam bir bilgim yok.

bu staj normal bir staj programı değil projeli, en az 3 ay katılımınız isteniyor, benim zorunlu stajım 1 ay gerisini yapamam diyebiliyorsunuz bunları da görüşmede soruyorlar. mülakat nasıldı derseniz ilk mülakatım olması sebebiyle oldukça stresli geçmişti benim için, mülakatı eczacıbaşının holding binasında yapıyorlar insan bi oraya gidince ekstrada bir heycanlanıyor alt tarafı staj diyorsunuz ama baya önem veriyorlar.
  • eczacıbaşı kuruluşlarının en az iki ay süreli işe alım odaklı staj çalışması. başvuruları 1 şubat-31 mart tarihleri arasında alınıyor. lisans 3. sınıf öğrencilerinin yanısıra yüksek lisans 1. sınıf öğrencileri de bu programa başvurabiliyor. bu program süresince üst düzey yöneticilerle proje bazlı çalışabilme imkanı olduğu söylenmekte. ayrıca değerlendirme sürecinin şu aşamalardan olduğu belirtilmiş;
    -yetenek testleri
    -ingilizce testi *
    -ön görüşme(holding insan kaynakları)
    -iş simülasyonları
    -mesleki kişilik envanteri
    -kapsamlı görüşme (kuruluş insan kaynakları ve mentor)
    -teklif.
  • bugün iş simülasyonu mülakatına girdiğim, eczacıbaşı'nın staj programı.

öncelikle şunu söylemeliyim ki, ilginç bir olay bu iş simülasyonu. yarın ve daha sonrasında girecekler için fikir mahiyetinde bulunması amacıyla yazıyorum.

3 farklı odada 3 farklı görüşme yapılıyor. önce bir odaya girdim ve bana bir genel müdür olduğumu, önümde günlük planımın olduğunu söylediler. amma velakin ki benim sekreterim 4 farklı yeni durumun oluştuğunu bana çok geç söylüyor. ben de önümdeki günlük programı, sekreterin söyledikleriyle yeniden oluşturmaya çalışıyorum. süre 15 dakika. ben patladım burada. çünkü kimseyi kırmamak gerek. japon misafirlerle görüşmedim mesela. ya da üniversite öğrencilerine şirketi gezdirmedim. banka a.ş yöneticilerine raporumu hazırlayamadım. bu aşamadan eleneceğim belliydi zaten.

diğer görüşmede 3'er dakikadan 4 tane konu veriliyor önümüze. her konuda ben yine hede başkanıyım ve çalışanlarımın belli başlı sorunları var. bu sorunları nasıl halledebileceğimi karşımdaki kişiye anlatmaya çalışıyorum. yine kimseyi kırmamak ve ortak bir çözüm bulmak önemli.

son görüşme ise çok ilginç, belki de biraz komedi. ben bu sefer ekip lideriyim, karşımdaki kadın da ekiptekilerden biri. kadın son 3 toplantıya gelmemiş ve yapmış olduğu sunum felaket. 10 dakika boyunca bildiğin rol play yapıyoruz bu senaryo üzerinde. ben kadına neden gelemedin bak zordayız diyorum, o da tam bir helen hunt edasıyla üzülüyor, mutsuz olduğunu çok yoğun olduğunu söylüyor. kadın bayağı bildiğin rol yapıyor karşımda. onu önümüzdeki haftaki toplantıya çağırmaya ve sunumu yapmasını sağlamaya çabalıyorum. ama beceremiyorum. ikna olmadı yani kadın söylediklerimle. sağlık olsun diyorum.

sonuç olarak bu staj macerası da böyle sona eriyor. eve dönüyorum. çalışanlarımı mutlu edemememin verdiği huzursuzlukla bir köşeye çekiliyorum. bugün ne çok insanı üzdüm diyorum ve istifa edip, bir sahil kıyısına yerleşiyorum.

edit: geri dönüş yapıldı ve tabii ki olumsuz. olumsuz olmasına rağmen geri dönüş yapmaları güzel fakat bir bilgisayar mühendisine hiçbir teknik bilgi sorulmadan yalnızca bu simülasyonları yaptırmak, staj için onca ama onca elemeden geçirmek ne kadar mantıklı bir iş anlamadım. yeni moda bu herhalde kurumsal şirketler arasında.
  • 2015 başvuruları başlamış staj programıdır. son başvuru 15 martmış. bu da linki http://kariyertestsurusu.com/
  • eczacıbaşı topluluğu'nun işe alım odaklı proje staj programının adı. işe alım odaklı derken aslında şayet staj programını kazanırsanız artık eczacıbaşı'nda iş garantisi elde etmiş olduğunuzu belirtiyor. stajyer olup da görüp görebileceğiniz en büyük saygi ve pohpohlama için de ayrıca birebir bir staj programı denilse yeridir.
  • ağlatan bir sürece sahip, eczacıbaşı'nın en az 8 haftalık staj programı.

öncelikle online olarak kişilik envanteri ve yetenek testi çözmenizi istiyorlar. yetenek testi mi sabır testi mi belli de değil tabii, bitmiyor allah bitmiyor.

buralarda elenmezseniz ingilizce testine çağırıyorlar. bu test 75 dk ve boşluk doldurma, çoktan seçmeli gibi çeşitli şekillerde oluyor. listening de var, ama speaking yok.

eğer yine elenmezseniz üç aşamalı bir iş simülasyonuna davet ediyorlar. ilk aşamada size yönetici rolü veriliyor ve bir plan veriyorlar fakat bu plan haricinde ortaya çıkmış işleriniz var ve siz bu işlerin hepsi için yeni bir plan hazırlamalısınız. ikinci aşama role playing. karşınızdaki kişiyi bir şey için ikna etmeniz gerekiyor (ben para bile teklif ettim hahah). üçüncü aşamada ise yine yönetici konumundasınız ve önünüzde 4 adet kısa problemler var, bu problemler için alternatif çözümler üretmeniz gerekiyor. sanırım agresif değil yapıcı çözümler arıyorlar.

eğer bunda da elenmezseniz son aşama-umarım- mülakata çağrılıyorsunuz. önceden seçtiğiniz bölümlerden birinden iki üst düzey çalışanla görüşüyorsunuz, mülakat gayet tatlı gidiyor, çok yapıcı davranıyorlar diyebilirim. işte ben burada elendim........

eğer bundan da alnınızın akıyla çıkarsanız teklif yapıyorlar. bir staj için bile bu kadar ağlatan eczacıbaşı'na iş başvurusunda bulunanlara yüce tanrılar sabır versin gerçekten.
  • (bkz: #60587014)