şükela:  tümü | bugün
 • tanım : kasların sıklıkla ağrılı kasılmalarıdır.

  açıklanamayan veya basit bir uzanma ile geçirilemeyen ciddi , uzun süren , tekrarlayan kas spazmı varsa veya krampları varsa doktorunuza başvurun

  nedir : kas krampları sıklıkla baldır veya ayak kaslarında meydana gelir.

  sık rastlanan nedenleri :
  * ağır egzersizler
  * gebelik
  * dehidratasyon
  * kas yorgunluğu

  not : kas kramplarının başka sebepleri de vardır. bu liste hepsini içermemektedir. sebepler hem kişinin yaşı , cinsiyeti hem de belirtinin özelliği , zamanı , kötüleştiren faktörler , iyileştiren faktörler ve beraberindeki şikayetler gibi spesifik karakterleriyle değişiklik gösterebilir.

  ilk yaklaşım

  yavaş yavaş gerinme ( uzanma ) rahatlama sağlayabilir.
  verilen reçeteye uyulmalıdır.

  muayene sırasında sorulabilecek sorular

  * tıbbi hikaye alınır ve fizik muayene yapılır.

  tıbbi hikaye soruları şunları içerebilir :
  + kasılmalar ne zaman başladı ?
  + kasılmalar ne kadar sürüyor ?
  + kasılmalar hangi sıklıkta ortaya çıkıyor ?
  + hangi kaslarda kasılma meydana geliyor?
  + hamile misiniz ?
  + son zamanlarda ağır bir egzersiz yaptınızmı?
  + dehidratasyona yol açabilecek kusma , ishal , aşırı terleme veya çok idrara çıkma gibi bir şikayetiniz var mı ?
  + başka belirtiler var mı ?

  tanısal testler şunları içerebilir :
  + ekstremite ( kollar ve bacaklar ) anjiografisi veya arteriografisi
  + serum kalsiyum düzeyi
  + serum sodyum düzeyi
  + tiroid fonksiyon testleri
  + myelografi
  + elektromiyografi
  + omurga filmi
  + omurganın bilgisayarlı tomografisi
  + kan akışı testleri

  kaynak : medicare
 • çok da ergonomik olmayan bilgisayar koltuğunda uzun süre ve yanlış şekilde otuduktan sonra bel ile bacak arasında dayanılmaz ağrılar çektirten, sancı bonuslarıyla yürüyememe zorluğu çıkaran, parmaklarda ve bacakta his kaybına sebep olabilen, başıma geldikten sonra bel fıtığı olmadığımı anlayınca gözüme nedense sevimli gelen rahatsızlık. kas gevşetici kremlerle, haplarla ve fizik tedaviyle dinlenerek geçmektedir kendisi.
 • solunum kaslarında meydana geldiği taktirde kişinin nefesini keserek, ne olduğunu anlamadan kendini yerde bulmasına sebep olan, kramp'ın insafsız halde gelişmişidir. acilen gidilen hastanede volteren-muscoril karışımı'nı kalçadan yemek suretiyle 2 saat içerisinde sorunsuz nefes alma geri kazanılacaktır. akabindeki bir kaç gün de devam edeceği için kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar sayesinde bireyin kendine gelmesi sağlanabilinilir. bu süre içerisinde hastayı güldürmemeye dikkat edilmelidir...
 • topuklu ayakkabılarla güzel ve seksi görünme isteyen bayanlar dikkat!!! kas spazmına davetiye çıkarmış olabilirsiniz.

  geçen hafta 2 gün üst üste ince ve yüksek topuklu ayakkabı giydim. ama aksi gibi çok yürüdüm ben diyeyim 2 saat siz deyin 3 saat aralıksız arnavut kaldırımlı sokaklarda iğne gibi topuklarla debelendim durdum. ama çok seksiydim ya kıyafetime uygundu ya umurum olmadı. o gece eve geldiğimde "ahh bugün ayaklarım mahvoldu" dedim ama olay bitti gitti.

  sabah saatin sesiyle uyandım ama kendimi toparlamam 3dk mı aldı. gözlerimi açamadan -ki işe yetişmem gerekiyordu- bacaklarımı kendime çekmeye çalıştım ama o da ne? o bacaklar hissedilmiyor. bir de nasıl bir ağrıdır yarappim anlatamam. ikinciye bir kez daaha denedim ama ıhhh olmadığı gibi felaket bir ağrı da var. dedim ki "sıçtın kızım kesin felç oldun" ve o can havliyle "anneeeee" diye bağırdım. benim annem prenses diana olduğundan o saatte uyuyor hanımefendi. tabiki sesim de çıkmadı ve duymadı. akabinde "babaaaa" böğürüşlerimle annemin odama damlaması bir oldu. "noooldu?" diye bağrınırken aynı anda benim "kalkamıyorum, yürüyemiyorum, hareket edemiyorum, böğhüüühühüüüüü" feryadım bir oldu.

  akabinde annem deli danalar gibi evde kendini salona odaya mutfağa atıp "napıcaz şimdi" diye söylenirken ben "böhüüüüü hastaneye götürün beni ühüüüüü" diye zırlıyordum. babam ise gayet cool havalarda ecza dolabına gitmiş bengay ve kas gevşetici hap arıyordu. "hey cool adam onlarla geçmez bu" dedim ve çığlık çığlığa "hastaneye götürün beniiii telefonumu da alın işe gidemeceğimi bildirmem lazım" dedim ve apar topar hastaneye gittik.

  acilden giriş yapıldı, iğne ile az buçuk kendime geldim. ama esas tedavi şudur ki;
  1- sırt üstü 2 gün yat,
  2- beline sıcak su torbası koy.

  bu öyle bir acıdır ki sevgili okuyan, düşmanının başına gelmesin diye yakarırsın, 2 gün seni yatalak gibi yapar, çişin gelir ama tuvalete gidemezsin çünkü o lanet olası belin bükülmez. sopa yutmuş gibi dümdüz robatik hareketler yaparsın ve 2 gün boyunca gözünden yaş eksik olmaz.
 • bu güne kadar haberdar olmadığım rahatsızlıktı bu gün belimin sol tarafinda başlayan sızıdan rahatsız olup doktora girmemle öğrenmiş oldum insan başına gelmeyince bazı şeyleri bilemiyor aslında belirtilerini geçen ay vermişti gecenin bir saati belimdeki sızıyla uykumdan beni uyandırmış neredeyse bütün gece uyutmamıştı neyse ki sabah uyandığımda şikayetim geçtiği için önemsememistim ta ki dün geceye kadar gecenin bir buçugunda yine belimin sol tarafında bir acıyla uyandım öyle bir acı ki düşünün her beş saniyede birinin sizi dürttüğünü çimdik attığını ya da iğne batırdığını.oyle rahatsız edici bir şey ki ovsanız geçmiyor uyumaya çalışsanız olmuyor olmadı kalkayım belki geçer diyorsun yine geçmiyor o an o bölgeyi vücudunuzdan koparıp atasınız geliyor.nihayet sabahı zor etmiş bir halde fizik tedavi doktorunda buldum kendimi ve teşhis kas spazmı.iç sesim böyle bir rahatsızlık mı varmış dedi.ama evet varmış tedavi önerisi için iki hap bir krem bir de sık sık ağrıyan bölgeye sıcak su torbası koymak.tedavi başladı ancak şikayetim hala devam ediyor şu an için en büyük sıkıntım bu gece de uyuyamayacak olmam ve en büyük istediğim bir an önce bu rahatsızlıktan kurtulmak.
 • sirttaki versiyonu derin nefes almanizi bile engelliyormus, ben bugun bunu gordum.
 • bu bana 2-3 ayda bir olur, ilk gün aniden sırtımdan bıçak yemiş gibi olurum nefesim kesilir, gece zor yatarım , sabah zor kalkarım, 2-3 güne geçer bende hayatıma devam ederim.
 • boyun bölgemde tanıştığım ancak tanıştığıma hiç de memnun olmadığım hastalık. nasıl geçer, ne kadar sürede geçer bu aşamada masaj yaptırmak ya da saunaya girmek tehlikeli midir gibi sorularıma cevap aradığım hastalık. zira kendisi yaşamimi ileri derece de kisitlamis durumda.
 • insanı işlevsiz hissettiren rahatsızlık. sağdan sola desteksiz dönemiyor, oturunca kalkmıyor kalkınca oturamıyor insan. bir de sahtekar, sabah iyi hissettirip iki saat sonra ben sana kıpırdanma demedim mi diye ikiye katlıyor bedeni. iğne, krem, hap... bakalım kaç güne çözülür.
 • magnezyum eksikliğinden de oluşabilen durumdur.