• babadan kalma 10 dönüm arazim ile bağımsız sodyumklorur devletini kurma fikrimi alevlendiren bölge...

akrabalar arasında yapacağım referandum ile %100 evet oyu alırım. tek sorun devletimin denize ve karayoluna olan uzaklığı, bizim dedeler işi bilmiyormuş, dağ başında arazi almışlar.
  • kafası az çalışanlar için katalonya-ispanya arasındaki ilişkiyi şöyle açıklayayım:

hani en çok vergiyi beşiktaş, kadıköy, bakırköy ödüyor ama yepisyeni otobüsler bağcılar, başakşehir, sultanbeyli'ye veriliyor ya; işte hesap o hesap.
  • yukarıda bir arkadaş sormuş,

evet tam olarak hayal ettiğimiz kendini mevcut ülkesinden farklı gören, kendi dili kültürü olan, üstelik mevcut ülkesinden daha iyi ekonomisi olan halkların referandum yaparak bağımsız bir ülke kurmaları.

katalanlar, basklar, valonlar, kuzey italya, bavyera, california hepsi isterse bağımsız olmalılar.
  • ülkeden binlerce km uzaktaki bir bölgenin bagimsiz olmasi sözlükteki köpekleri germis, salyalarini akitmaya baslamislar. sizene, birakin nasil yasayacaklarina oradakiler karar versin. bknz: #826933
  • imdi bu katalonya hikayesi ilginç ,benim çalıştığım şirketteki en yakın arkadaşlarımdan biri kendi deyimi ile "a lady from barcelona" ,katalan denmesi çok hoşuna gitmiyor,bugün konuştuk ,referanduma gidip oy vermiş ve bu anda diktatörlük altında yaşadıklarını hissediyorlar,bağımsız olmayı pek de beklemiyor gibi bir hali var. enteresan halk, benim arkadaşın evlat edindiği çinli bir kızı var,tek başına büyütüyor.

okuduğum ıvır zıvıra göre ise ab'nin tavrı net, katalonya ispanya'nın bir parçasıdır. çünkü bu bölge ispanya dan ayrılırsa, ab'den de ayrılması anlamına gelir,üstelik ispanya ab ile olası tüm katalan anlaşmalarını veto edeceği için işler ab içersinde tam bir arap saçına dönebilir.yani katalonya otomatik ab üyesi olmaz. tüm ithalat ihracat işleri durabilir, üstelik ambargo gelir. bu anda ab sisteminin dışarısında tek başına var olma gayretleri, bugünün zenginliğini ispanyol baskısı ile uçurur. bu anda katalanların gözüken milli geliri gerçekte ispanya ülkesinin içersinde, ab ye tam anlamı ile entegre olan katalonya bölgesinin milli geliridir. bu birebir katalonya ülkesinin milli geliri olmayacaktır.üstelik ispanya çok ciddi bir tazminat isteyecektir.

madalyonun diğer yüzünde ise bask'lar da "e haydin bizde ayrılalım" derlerse, ispanya'nın ülke bütünlüğünü tartışılabilir hale gelir,ciddi bir güç kaybı olur, üstelik bir ucunda fransa da konuya kendi bask bölgesi ile dahil olur ve durum içerisinden çıkılmaz çileye dönüşebilir.

avrupa mikro milliyetciliği demir perdenin uzantısı olan yugoslavya yı parçalamak için kullandı ama iş kendisine dönünce tepkisi sert olacaktır. aksi halde ab nin parçalanma süreci başlıyabilir ki aslen bu referandumun arka planında biraz da bu amaç olabilir. gerçi ispanyollar gerektiği zaman son derece sert olabiliyorlar eğer temiz bir anlaşma olmaz ise pek çok masum insan maalesef zarar görebilir.
  • katalanlar katalunya diyor ama biz türkler herşeyin en doğrusunu biliriz. katalonyadır o.
  • öncelikle tanımımızı yapalım: düz adamların memleketi

katalunya denen bölge birçok yazarın da bahsettiği gibi ispanya'nın sanayi ve turizm açısından en gelişmiş bölgesi. adamların normalde -bildiğim kadarıyla- hak ve özgürlükler konusunda yeni bir talepleri yok. görünen tek ayrılma sebepleri: "abi biz zenginiz". hayatımda gördüğüm en malca taleplerden bir tanesi. arkadaşım siz zenginseniz sadece katalan olduğunuz için veya çok çalıştığınız için veya diğer bölgelerdeki insanlar yattığı için zengin değilsiniz. bugün katalunya denen bölge 2 bin yıl önce yunan kolonisiydi. o zaman da zengindi. sonra roma geldi, imparatorun çocuklarının talim terbiye mekanı oldu tüm iber yarımadası, dolayısıyla yatırım aktı. sonra araplar geldi. sizin oraya uğramadılar, hadi o sıra biraz fakirleştiniz desek...sonra reconquista dönemi oldu sonra coğrafi keşifler derken tüm ispanya'ya gemileri batıracak kadar çok altın yağdı. sonra berbat yönetilen bir ispanya devleti, sanayi devrimi, 1. ve 2. dünya savaşları ve franco dönemi geldi. yani şöyle bir 2000 yıla baktığınız zaman sizin sıkıntılı geçen 100-150 yılınız oldu. ha o dönem harbi sıkıntı çektiniz orası doğru. ama coğrafi avantajınız nedeniyle hep en iyi durumdaki bölge olarak kaldınız.
    günümüze gelelim. katalunya'nın başkenti barcelona denen şehirden antoni gaudi'yi çıkar, geriye koca bir sıfır kalır. ayrıca merak ediyorum 1992 olimpiyatları öncesindeki barcelona ve katalunya hakkındaki fikirleri ne? evet yukarıda söyledik diğer bölgelere göre her zaman bir miktar zengindiniz ama sizi uçuran şey o 1992 olimpiyatları oldu. ayıptır sorması siz katalunya olarak mı aldınız barcelona şehrine o olimpiyatları? ispanya devletinin hiç mi emeği yok? veya devletin sizin bölgenizdeki bu diğer bölgelere fark atan gelişime yardımcı olan yatırım planlamaları olmadı mı? öyle bir konuşuyor ki adamlar sanki gökten lincoln marka arabayla inmişler.
    lan oğlum siz ispanyol üst kimliğiniz olmadan bir hiçsiniz... bugün bağımsız olsan dünyaya katalanlığı kabul ettirmen minimum 30 sene. aynı şey basklar için de geçerli. avrupa'da iyisin hoşsun. git bakalım biraz uzağa bir iş bağlamaya çalış. katalanım dersen mi alırsın ispanyolum dersen mi?
    zamanında dil kursuna gittiğim madrid'te juana diye 80 yaşında bi teyzenin yanında kalmıştım. dedim "ne olacak bu basklarla katalanların durumu?". "ben sosyalistim. halkların kendi kendini yönetmesi gerektiğine inanırım. isterlerse ayrılsınlar umurumda değil, haklarıdır. ama senin burada katalan/basklı olman sınırdan dışarı adım attığında da katalan/basklı olacağın anlamına gelmiyor. bu topraklardan çıktığın an alt kimliğin ne olursa olsun sen ispanyolsun. kimse de seni katalan/basklı olarak tanımaz" diye cevap vermişti.
    şahsi kanaatimce katalunya hiçbir zaman ispanya'dan ayrılmayacak. eğer hesap hatası yapmadılarsa bu iş bir taraflarında çok fena patlar çünkü. ben bu referandumun merkezi yönetime karşı hissettikleri franco döneminden kalma bir hesaplaşma olduğunu düşünüyorum.
  • lan bunlarin derdi ne.
    ben gittim barselonaya birtane ispanya bayragi gördüysem serefsizim. zaten özgürlügün babasini yasiyosunuz, polisiniz katalan, siyasetciniz katalan, bayraginiz katalan derdiniz ne olm sizin.
    ha en cok vergiyi biz veriyoruz falansa gecin oturun konusun adam gibi.
    lan orasi zaten katalunya ispanya ile bi ilgisi yok. kürtlere bunlar kadar hak versek belki özerk olma fikrini bile unuturlar amk.
  • yarın barselona'da grev olacakmış ve kulüp antrenman yapmayıp katılacakmış.
    katalan ekip deyip durdukları meğerse katalonya 'ymış.*

haber linki
hesabın var mı? giriş yap