• e.s.e.k.'in başarılı bir oyunu daha. uğur uludağ'ın son derece zekice metinler yazdığını bir kez daha göstermiştir. kadın-erkek ilişkilerini başarılı bir şekilde didik didik etmek bir yana, her ne kadar başka örnekleri de olsa aynı olayı birden fazla farklı açılardan anlatmak, bir uğur uludağ klasiği sayılabilecek oyunu zaman zaman gerçeklikle kesiştirmek ve seyirciyle olan duvarı yıkmak*, binbir değişik yere gönderme yapmak (ömer hayyam'dan the godfather'a uzanan bir skalada üstelik) hep uludağ'ın başarı ile altından kalktığı işler olmuş.

oyuncuların hepinin performansları da gayet iyi olmakla birlikte murat akkoyunlu'nun inanılmaz bir fiziksel hareketle taçlandırdığı oyunculuğu (edward norton, fight club'ın benzer sahnesinde halt etmiş adeta) ile yağmur kaşifoğlu'nun klişelerden uzak ve aslında tüm oyunun en kilit anlarının altını çizen sarhoş tiplemesi öne çıkıyordu. bir insan hem bu kadar güzel, hem de yetenekli olur mu kardeşim, ayıp....
  • uzun zamandır üzerimde bulunan lanet ile birlikte izlemeye gittiğim ve elektrik kesintisiyle karşılaşan oyun!

oyunu 21 temmuz akşamı karşıyaka açık hava'da izleme şerefine erişebildim. bu şeref bize elektrik kesilen bostancı semtine oyunda bulunan seyirciler marifetiyle jeneratör yollayan galiba belediye sayesinde nail oldu -ancak elektriğin üzerimdeki lanet yüzünden kesildiğine eminim!-. izleyici oyunu o karanlıkta bırakmayıp, başka bir ışıkta maç izlemeye gitmeyip sonuna kadar oyuncularla geyik yapmayı seçen izmirliydi. oyunculardan hak ettikleri alkışı da aldılar)

bu elektrik kesintisine uğrayan tuhaf performans herhalde izlemeye gelenlere de tiyatronun aslında ne olduğunu hatırlatmıştır. olmadık aksilikler, sahnelerin oyuncu tıkanmasıyla kesintiye uğraması gibi şenlikli teatral olaylar elbirliğiyle aşıldı. oyun kotarıldı.

sıcak bir izmir akşamından spoiler olmasın diye sadece izleyene -ve elbette mağdur ekibe ithafen- sıcak atlantis tespitleri:
    - tamam, oyuncuları izmir havası çarpmıştı
    - ama karşıyakalı izleyicileri ıstanbul bazlı cihangir-levent-şirinevler semt isimleri esprileri o kadar çarpmadı (ıstanbul'u terk ettiğimden beri bu sorunu daha çok fark ediyorum)
    - elektrik kesintisi nedeniyle seyirci oyuncularla fazla yüz-göz mü oldu ne olduysa artık biz konuyu biraz anlayamadık. bu noktada "benim kafam karıştı, oyunu baştan alın" diyen oyunculardan birinin oğluna katılacaktık ama zaten oyun kendini baştan aldığı için daha çok kafamız karışacakmış..
    - dejavu böyle bir şey olmalı, hem de tam ergenekon derken kesilen elektrikle *

çeşitli kesintilerle izlediğimiz oyun fena değildi. yine kesintiler dolayısıyla kaçırdığımız bir şeyler olabilir ama oyun bence çok fazla şeyi barındırmaya çalışmasıyla başarısız. oyunculuk süper. tuluat süper. "doğal" afetler süper. çığköfte süper:) söz verilen oyun sonrası işkembe çorbası -ve hatta çeşme- ve indirimli izleyebileceğimiz yeni oyuna kadar...

*sarhoşu 2 saat bu kadar akıcı oynamak ne kadar zor! nilüfer hatun'u kutluyorum...
  • 12 ocak'taki oyundaki inanilmaz performansin otesinde, ilk defa izleyen biri icin oyunun kurgusu bir tiyatro oyunu icin cok orijinal. ogrendim ki benzer konseptte tiyatro oyunlari varmis, misal kuliste gecen "oyunun oyunu".

yosi mizrahi, hakan bilgin, ugur uludag, yagmur kasifoglu gibi oyuncularin iyi oynamasina alisigim da ben en cok doga rutkay'in oyunculuguna cok sasirdim. cem ozer gibi o da beni tiyatro performansiyla etkiledi. ozellikle antrakt oncesi tiradiyla.

oyun sonrasi guru ve furu'yu yadettik, olsalardi daha cok keyif alacaktik orasi kesin.
  • aşağıdaki linklerden izleyebileceğiniz tiyatro oyunu:

1.perde
    2. perde
  • kaygan zemin izliyoruz zirvesi dahilinde dün gece bkm'de izlediğim oyun. oyunun başındaki espriler kötü olmakla birlikte ilerleyen bölümlerde güldürmeyi başaran eğlenceli bir seyirlik halini almıştır. esprilerin çoğu bel altı olsa da özellikle adeta gerçekten öylesi piç bir insan olduğunu düşündürten uğur uludağ ve çok az replikle sürekli sahne çalıp kopartan barış ataş çok başarılıydılar bence.

--- spoiler ---
    oyuncuların rollerinden sıyrılıp kendilerini oynadıkları anlar o ana kadar tekrara girmeye başlayıp kendisinden uzaklaştığımız oyuna tekrar ve daha heyecanlı bir şekilde dahil olmamızı sağlayan akıllıca bir taktik olmuş.
    --- spoiler ---

edit:düzeltme için knulp'a teşekkürler.
  • dün akşam tim maslak gösteri merkezi'nde galası gerçekleştirilmiş e.s.e.k. grubunun son marifeti.. hem tiyatro , hem sinema hem de gazeteci camiasından bilinen simaların göze çarpmasına rağmen, katılımın pek yoğun olmadığı bir gala olmuştur. hıncal uluç , yüksel aytuğ , şahan gökbakar, bergüzar korel , şencan güleryüz, deniz pulaş galaya teşrif eden ünlülerden efenim..

oyuna gelirsek, ben ki genelde sinema dahil sabit oturma eylemini gerektiren her tür sahne aktivitesinde sıkıntıdan patlarım, buna rağmen bu oyunda pek sıkılmadım. eğlenceli , güldüren, mesaj kaygısını da gözardı etmemiş bir oyun. oyuncuların herbirinin performansı pek iyi olsa da yağmur kaşifoğlu bence gecenin starıydı. açıkçası beni güldüren ilk sarhoş tiplemesi oldu .. gecenin esprisi ise oyuncu kadrosunda olmamasına rağmen uğur uludağ dan geldi.

ayrıyetten , şahan gökbakar'ın ön sırada attığı kahkalar bile izleyenlerden bazısını güldürdü. sanırım ivedik tepkimesi bu.

sonuç olarak ; paraya kıyıp izlenilebilecek bir oyun olduğu kanaatine varılabilir. en azından çıkışta yanınızdaki insanın eline biraz daha sıkı sarılıyorsunuz
  • sağolsunlar youtube'a yüklenmiş, evde tiyatro keyfi...

https://youtu.be/hj9immj-9fa
  • youtube'daki ilk dizileri daire 4 ile ortaya hem orijinal hem de kaliteli bir iş koymayı başaran gradus production ekibinin ilk bölümü yayımlanan yeni dizilerinin adı. çok başarılı bu gençleri izleyiniz, izlettiriniz. zira videolarını çok az kişi izliyor ve pes edip sanatlarından vazgeçecekler diye çok korkuyorum :(

https://www.youtube.com/watch?v=cbeaehoh_oo
  • oyuncuların samimiyeti ve performansları ile beraber insanı eğlendiren ve kesinlikle güldüren bir oyun. tabi bu güldürme görevini ağırlıklı olarak belden* espriler götürüyor. bunun dışında konu çok fazla dağınık geldi bana. evet bir hikaye var ama darmadağın. sonuçta kadın erkek ilişkisini anlatıyor ve hicvedecek çok şey var bu kadar ekleme yapmaya gerek yokmuş kanımca.
    bir de yağmur kaşifoğlu'nun oyun boyunca hiç bozmadan oynadığı sarhoş kadın mükemmel ötesiydi.
hesabın var mı? giriş yap