şükela:  tümü | bugün
 • başlık bana ait değil. bugün t24'teki yazısında kedilerin doğal yaşamı öldürdüğüne dair saçma sapan bir yazı döşenen metin münir'e ait.
  yazı şu

  öncelikle kedilerden, doğal yaşamdan ayrı sanki insan yapımı bir şey gibi bahsediyor. kedilerin yılda bilmem kaç milyon sürüngen, kuş vs. avladıklarından bahsediyor. bu doğal yaşamın bir parçası. kedi zaten carnivor bir hayvan, bu sürpriz değil. kediler bu döngünün ( besin zinciri ) içerisinde neredeyse 10 milyon yıldır var. hem birileri bu adama orta çağda kedilere olan olumsuz önyargıdan dolayı öldürülmeleri ve dolayısı ile kedi nüfusunun azalması ile birlikte o yasını tuttuğu kemirgenlerin yaydığı vebadan yüzbinlerce insan öldüğünü hatırlatsın. hayır sen hem mutlak ekolojik bir seri katil olan, gittiği her yere yıkım ve ölüm getiren, en büyük yıkıcı " homo sapiens " sınıfına dahil ol, ama git kedigilleri doğa düşmanı ilan et. bu kadar salak bir yazı okumadım.
 • imza:insan nam-ı diger yok edici.

  tanim:yok olası bir fikir.
 • yeni bir iddia değildir. öfke kusmadan önce bir okuyun.

  http://www.australiangeographic.com.au/…m-with-cats
 • doğal yaşamın en büyük savuncularından national geographic'de de benzeri bir belgesel mevcuttur. yazdığı her satır doğru malesef.

  evet, biz de bir predetatörüz, ve diğer predatörleri de korumamıza alıyoruz. neden? sevimli diye...

  diğer hayvanlara kediler veya köpekler gibi sahip çıkılıyor mu? hayır... neden? çirkinler...
 • adam sevgilisinin isteği üzerine eve gelen bakıma muhtaç kediyi sahipleniyor, sevgilisinden ayrılınca da kediyi atmak için bahane arıyor. allah'tan kadın hamile filan kalmamış. çocuğu bırakıp gitseydi yanmıştık.

  (bkz: ne içiyorsan aynısından ben de istiyorum)

  not: burada ciddi ciddi "ama iddia doğru" demeden önce aynaya bakın. ayna burada

  edit: avustralya'daki kedi problemini avustralya'ya özel bir durum. oradaki vahşi kedi popülasyonu fazla. buradan yola çıkarak kedilerin doğal yaşamı yok ettiğini iddia etmek saçmalık. ayrıca yazarın kitaptaki örneğinde de bir anormallik yok. sen kediyi alıp bir adaya götürürsen oradaki dengeyi tabi ki bozar. bir benzeri fare konusunda da olmuştu. koruma altındaki böceklerin olduğu küçük bir adacığa yanlışılıkla fare soktular ve ada mahvoldu. yani adamın evindeki kedisinden nefret etmesi beni ilgilendirmiyor. saçmalamanın da bir adabı vardır.
 • e insan da değil sadece doğal yaşamı, dünyanın anasını belliyor. o zaman sen de bi katkıda bulun gebert kendini? hasta ruh yazısı.
 • olm sen de insansın ben de insanım aynaya niye ben bakıyorum?

  insan türü diğer 522 hayvan türünü yok etmiş, boyları devrilsin de önümüzde gözlem var istatistik var. kediler diğer hayvan türleri için tehdit. itirazınız neye?

  edit: ayrıca insanlar da yok ediyor diyenler için: http://mantikhatalari.com/elestiriye-cevap-verme
 • bilinen anlamıyla kedi yani burada bahsedilenler sokakta yaşasa da ev kedisi olan cinstir, diğer aslan kaplan vb. harici bu küçük kediler ev kedisi sınıfına girer yaşam alanı da insan şehirleri köyleri vs dir.. kedi insan yaşamının bir parçası haline gelmiştir. evet çok avlanan bir hayvandır.. eğer kediler olmasa şehirlerde olacak olan muhtemelen çok aşırı miktarda fare haşere akrep vb.. canlılardır.. bunlar da insan yaşamını zorlaştıracaktır.. yani bu kediler doğal yaşama zarar vermekte değiller aksine insanın yaşayabileceği hale getirmekteler şehirleri.. sen haşere dolu insan şehirlerini doğal yaşam alanı kabul edeceksen o ayrı konu. ozaman yol da yapılmasın doğal bataklıklar da falan yaşayalım. haşerenin de yaşam hakkına saygılıyım ama kediler bunların sayısını makul seviyede tutmaktadır..
 • bir arkadasimin yaziyi okuduktan sonra

  'o y*arraga mail at kediyi isteyen birine evlatlik versin. yoksa oldurecek guzelim hayvani amk cocugu'

  diyerek katkida bulundugu yazidir.