• üst edit: ikinci bir yöntem eklenmiştir.

yıllardır kurtulmaya çalıştığım, türlü türlü ilaçlar içip kurtulamadığım ve bir çok yol denediğim bu beladan* nasıl kurtulacağınızı anlatacağım.

malzemelerimiz:
    sarımsak
    havuç
    yoğurt

tarif: en az 3 diş sarımsağı rendeliyoruz veya havanda eziyoruz. ardından bir adet havucumuzu rendeleyerek, bir kaseye yoğurt* ekleyip karıştırıyoruz ve tamamını tüketiyoruz. 3-4 gün boyunca sabahları aç karnımıza* uyguluyoruz ve 1.5-2 saat boyunca bir şey yiyip içmiyoruz.

not: uygulamadan önce sabahları aç karnınıza bir bardak su ve sızma zeytinyağı* içmenizi öneririm. bu tedavinin daha etkili olmasını sağlayacaktır.

bol sağlıklı günler dilerim.

edit: bir takım düzenlemeler

edit 2: sarımsaklı yoğurdunuza bir kaç tutam nane ve kekik ekleyebilirsiniz. en azından daha yenilebilir oluyor. ve gün içerisinde limonlu kekik çayı içmeniz bu parazitlerin öldürülmesinde yardımcı olur.

ikinci yöntem: (bkz: karanfil çayı)

bu yöntemi de denemiş biri olarak kesinlikle bu parazitlerden kurtulacağınıza eminim. yalnız dikkat edin bir çok kişide karanfil alerji yapabiliyor. alerjiniz varsa üstteki yöntemi deneyiniz.

tarif: aktardan biraz karanfil alıyorsunuz ve içme suyunu kaynatıyorsunuz. ardından demliğe bir fincan kaynamış suyu koyuyorsunuz ve içerisine yaklaşık 10 adet karanfil atıyorsunuz. 15 dakika alttaki sıcak suyun buharında demlendikten sonra hazırlanmış oluyor ve bu uygulamayı sabah, öğlen ve akşam yemeklerden sonra bir fincan olarak tüketiyorsunuz. yaklaşık 2 hafta boyunca tükettiğinizde bu pisliklerden kurtulmuş oluyorsunuz.

geçmiş olsun.
  • "küçükken sahip olduğum beyaz kıl kurtlar
    onlar da senin gibi çok tatlıydılar ama canımı yakardılaar..." diye şebnem ferahtan çarpma cezmi ersözden bozma bir girişi layık gördüm kurtçuklarıma.
    efenim pek çoğumuzun çocukluğuna, aslında tam olarak bağırsağına yer etmiş parazitlerdi. geceleri oranızı buranızı kaşıdığınızda doktordan önce ebeveynler teşhis ederdi onları, maymun ederdi çünkü adamı. (şımaran çocuğa kurtlu denmesi bu sebepten olsa gerek) farzı misal aile bireylerinin önünde hart hurt kaşındınız. işte o an sizin bittiğiniz andır. hemen taşın aile eşrafının görebileceği bir noktasına sıçmanız salık verilir ve her sıçışınız "kurt arama ayini" ile noktalanırdı. eğer ki "kurtlu" iseniz bokunuzdan kafasını dışarı çıkarıp şapşal şapşal etrafa bakınan salak sevimli kurtçuklar olurdu. teşhisten sonra kırmızı minik haplar yutulur her yer kaynatılırdı. ve işte benim kitlendiğim an da bu andır. minik şaşkın güzel kurtcuklardı hepsi, benimdiler, "bir milyon canlıydım". annem arkalarından ölsünler diye çamaşır suyu dökerdi, ben su. öldürdük de ne oldu? artık bokumda boncuk mu buluyoruz? hayır. kurtlar ölmesin kardeşim! ben pokelerin tuvaletinde bir milyon kıl kurdu, üç yüzbin de tenya katledildi dedirtmem!
  • bilimsel adı enterobius vermicularis olan bir çeşit bağırsak nematodu. geceleyin dişi anüsten dışarı çıkar ve döllenmiş binlerce yumurtayı perine derisi ve çevreye bırakır. yumurtalarda 6 saat içinde kurtçuklar gelişir ve enfeksiyon yapacak hale gelir. kaşınan deriyi kaşıma sırasında parmaklara bulaşan yumurtaların ağıza götürülmesiye hasta yeniden enfekte olabilir.''

mikrobiyoloji kitabından birebir alıntı bu paragraf, ne kadar iğrenç olduklarını ve kıçını kaşıyanlardan uzak durmak gerektiğini gözler önüne sermeye yetmektedir.
  • gündüz çıkmıyor ki ayyuka aklımıza gelsin eczaneden kontil almak. gecenin bir körü delleneleri, gecenin bir körü yumurta bırakma ayinleri tutuyor. o ara da uykuya hazırlandığımızdan üşenip gidemiyoruz eczaneye tabi. sabah biz uyanıyoruz onlar uyuyor derken...
  • yumurtaları iç çamaşırlarına, yatak ve çarşaflara bulaşır. daha da kötüsü havada uçuşur ve ağız-burun yoluyla alınma riski taşır.*

(bkz: enterobius vermicularis)
  • geceleri anüsten dışarı çıkar ve yumurtalarını anüs çevresini bırakırlar. varlığını saptamak için üretilen bantlar anüs çevresine yapıştırılır, ve sonra bant tiksinerek alınır, burna mandal takılmış vaziyette mikroskopta incelenir.
  • geceleri yumurtlamak için anüs dışına çıkan, bu sırada da aşırı kaşıntıya * neden olan parazit türü.
    (bkz: oksiyür)

tedavisinde parazit öldüren şuruplar * kullanılır. bulaşıcı olduğu için tüm aile bireylerinin tedavi görmesi ve evdeki çarşafların kaynatılması gereklidir.
  • yuvarlak solucanlar ailesinden, bağırsaklarda asalak olarak yaşayan bir tür.
    genel olarak çocuklarda görülür. onbinlerce larva kolonisine sahip olabilirler. boyları 7 ila 10 mm. arasında değişiklik gösterir.
    huzursuzluk, uykusuzluk, geceleri makat bölgesinde kaşıntı ve uyku esnasında yatağı ıslatma gibi sorunlar yaşatır. bulaşmanın önüne geçmek için kişisel hijyen ve yiyeceklerin strelizasyonu önem ihtiva etmektedir.
  • böyle bir şey olabilir mi ya!
    bugün öğle saatlerinden beri aklımda türlü laflar. bir akraba bir hafta önce çocuğuyla başka şehirden tatile geldi. çocuklar kuzen, hasret gidersinler, doya doya kuzen&kardeş ilişkisi yaşasınlar diye çocuğunu evimizde misafir ettik. yer yatağı yaptık ikisine, eğlensinler istedik, aynı wc yi, banyoyu kullandılar. yanyana yemek yediler, büyük kaseden meyveler paylaştılar. havuza girdiler, parklara, eğlence merkezlerine gittiler. aklınıza ne gelirse. sabaha bayram diye dün gece annesiyle kaldı.
    bugün annesi demiş ki eşime, çocuğumda kıl kurdu var, nöbetçi eczaneden x ilacı alabilir misin, gece uyuyamadı çocuğum.
    bu bilgiyi öğrendiğimden beri aklımdan ve içimden geçenleri siz düşünün artık.
    sayelerinde bayramın ilk günü evi kırkladım, peluş oyuncaklara kadar dokunmuş olabileceği her şeyi yıkadım, sildim, hala da çamaşır makinesi çalışıyor. daha perşembe günü rutin temizliği yapmıştık oysa, ama o tiksinti ve aptal&enayi yerine konma duygusu insanı kontrolden çıkartıyor. eczaneler kapalı olmasa haberimiz bile olmayacaktı muhtemelen.

akşamdan beri de yumurta yuttuysa(k) (kurt olmadan) ilaç işe yarar mı, onu araştırıyorum.
    şimdi bekle 35-40 gün, kurt olsun da ilaç verelim allah korusun. kurtulması da kolay değilmiş.

böyle bir şey olabilir mi ya!
    yarın nasıl yüzüme bakacak acaba, nasıl teşhis ettiğini (!) nasıl açıklayacak merak ediyorum.
    madem böyle bir durum var, insan uyarmaz mı, birlikte yatmasınlar vs demez mi?!
    kızım da diyor ki, tuvalete gireceğimizde o sıkışmış olabileceği için önceliği ona veriyordum.
    hastalıktan utanılır mı? içimizden geçenleri duymayınca sorun olmuyor mu?

sizde de varsa, nedeni işte böyle bencil insanlar.
  • bulaştığı zaman tüm aile bireylerinin tedavisini gerektiren selofan bant yöntemini ile tetkiki yapılan parazit.
hesabın var mı? giriş yap