• yazan amcanın cennet mahallesi izlediğini düşündüğüm şiir. neden?

mahallaye biri mi gelecek, herkeslere duyurup o gelmeden mahallede illa ki roman havası eşliğinde göbek atılıyo ya, aha bu amca da izleye izleye "neden ben de ortalığı velveleye vermeyeyim" dedi bence, kadın da gelmedi aha amca kalakaldı, yazdı şiiri.

"hadi beni bırak, hani komşular?
    geleceksin diye nasıl coştular
    mahallede sağa sola koştular
    komşulara karşı çok ayıp oldu "

dizelerinde açıkça görmekteyiz cennet mahallesi dizisinin etkilerini.
  • orta yaş üstü türk erkeğinin isyanidir bu şiir.

sana sesleniyorum beyamca, hiç argümanın kalmadı da , tüm kozları oynadın da bi komşular mı kaldı, onların hatırına mı dönsün hatun koynuna girsin.
  • bu güzide şiirimizi yazan amcanın '' karabulut gizli artık hanemde'' kısmında karabulut taklidi yapması beni derinden etkilemiştir.
    şiiri bir mantık çerçevesine oturtup yorumlamaya çalışacağım.
    bir tane amca var eşi bu amcamızı (sahiplendim yazık) terketmiş. adam da bunun üzerine bir şiir yazmış ki sanırım 10 dk gibi bir süre de doğaçlama yazıp kağıda geçirmiş.
    konu ne kadar adamın aşkıymış gibi görünse de aslında komşular ve komşuların düşünceleri üzerine hastalıklı bir duyguyla yazılmış.
    yahu amca bu kadın seni yani eşini terketmiş mi etmiş? senin amacın bu teyzenin geri dönmesini sağlamak mı? evet. o zaman amca amca söyle bana neden bu şiirin teması komşular üzerine?
    yani bu teyze videonu bir yerlerde görüp '' nee karabulut mu? hasiktir yağmur, su basması, komşulara karşı çok ayıp olcak üstten damlatır şimdi'' diye döncek hali falan da yok.
    başta sana karşı ayıp olmuş zaten. ne komşusu, ne coşması eheh ya ayrıca komşuların da sen terkedildiğin ve dönmeyen bu şiirden sonra da dönmeyecek olan eşin için coşup sağa sola koşup gözlerinin yollarda kaldığına da hiç inanmadım. hadi kabul et sıktın orayı.
    bir de düşünmedin mi hiç yeğenlerinin, akrabalarının düşüceği durumu..
    - ahahaha la bir video izledim dur atiiim linkine bak ehehe
    + oğuz o benim amcam.. ( amca akrabalara karşı çok ayıp oldu)
    - ...
    işte ne gerek var ki bunlara.
    ayrıca 2. mısranın 1. dizesi, yani kafiye çılgınlığının bir ürünü olan '' davetiye bile geldi baskıdan'' kısmı için de daha iyi bir fikrim var.

''senin yokluğunda düştüm damdan
    ayağımı kırdım farkına varmadan
    komşular yetişti handan mandan
    handana karşı çok ayıp oldu''
    neyse hıh nasıl oldu?
    telif hakkı için sonra konuşuruz. kib.öptm.byes
  • komşular diye diye, kadıncağızı kaçırttığı yetmemiş gibi bir de hala komşulara karşı çok ayıp olması temalı bir şiir ile teyzemizi delirtme çabaları sürmektedir.
  • "hadi beni beni birak hani komsular" diyerek komusuluk kavraminin ulkemizdeki onemini belirten bir calisma
  • türkiye'de mahalle baskısının ne derece etkili olduğunu anlatan şiir.

karın evi terketmiş sen komşular diyosun be amca.
  • amcanın bütün derdi konukomşu olmuş. okuyor okuyor komşuya gelince boğazı düğümleniyor. amca şunun şurasında kalmış 3-5 senen yaşa hayatını komşu bok yesin.
  • yazan amcanın terk ediliş sebebini içinde barındıran şiir.

bir eş düşünün. yani, bir kadının kocası. kadın evi terk ediyor, ve bu şahıs açısından olayın can alıcı noktası "komşulara karşı ayıp olması".

bu neyin kafasıdır ya?

sen komşulara karşı (nedense) ayıp olmasın diye mi eşinle aynı çatı altında yaşıyordun? kadının anlamı ve işlevi miydi bu senin açından? öyleyse yıkıl ey sezar!

bi de, komşu olayı neymiş yahu bu kuşakta! kime ne başkasının evliliğinden, özel hayatından, işi gücü mü yok komşuların? hayır, her boka burunlarını sokuyor bile olsalar, onlara giren çıkan ne ki ayıp oluyor? terk eden teyze aynı zamanda apartman yöneticisi miydi, altı aylık yakıt parasıyla mı gitti, niye ayıp oluyor ki komşulara?
  • gece gece educatedear'ın youtube sayfasını kurcalarken izleyip eskiyi yad ettiğim şiirdir. sözlükte hala tamamı yazılmamış yazayım (kopyala-yapıştırayım) da tam olsun.

ha geldi ha geliyor diye bekledik,
    başka bir kapıya ondan gitmedik,
    niçin gittin söyle sana ne ettik,
    komşulara karşı çok ayıp oldu!

davetiye bile geldi baskıdan
    yanıp kül olmuştum senin aşkından
    kaynar sular döktün sanki başımdan

hani beni bırak hani komşular
    geleceksin diye nasıl coştular
    mahalleli sağa sola koştular