• temas eden parcaciklarin yerlerinden kimildamadan aki (flux) iletme yontemidir. elektrik, isi gibi akilarin en etkili iletim yollarindan biridir.

ayrica
    (bkz: konveksiyon)
    (bkz: radyasyon)
  • conduction'ın dilimize girmiş versiyonu. türkçesi iletim'dir.
  • katı cisimlerde meydana gelen ısı transferidir. fourier kanunu ile aşağıdaki gibi ifade edilir.

q = - k (dt/dx)

q: birim zamanda, birim alandan geçen ısı miktarı (ısı akısı) [w/m2]
    k: malzemenin ısı iletim katsayısı [w/mk]
    (dt/dx): isı geçişi yönündeki sıcaklık değişimi [k/m]

fourier kanunundaki eksi işareti ise ısı geçişinin yönünü belirtmektedir (ısı, her zaman yüksek sıcaklıktan düşük sıcaklığa doğru akar).

not: türkçesi ısı iletimidir, gönül isterdi ki başlık konduksiyon yerine ısı iletimi olsun...
  • isı akışkan yüksek lisans öğrencileri bu dersin ısı transferi ile ilgisi olmadığını ancak bessel ,strum, liouville gibi isimleri duyup, korkunç diferansiyel denklemlerle uğraştıktan sonra anlayabilirler. vedat arpacı, sadık kakaç, carslaw ve özışık'ın kitapları özellikle analitik çözüm yöntemleri üzerine çalışılıyorsa şiddetle tavsiye edilir. kitapların ilk baskılarının 40 sene yapılmış olmasına bakıp dünyanın değiştiği zannedenlerin sıcak ütü üzerine oturup ısı iletimi kanunlarının baki kaldığını görmeleri tavsiye edilir.
  • madde moleküllerinin birbirlerine teması sonucu oluşan ki,netik enerji akımıdır
  • bebeğin vücudunun soğuk bir ortama temasıyla oluşan ısı kaybı.
hesabın var mı? giriş yap