şükela:  tümü | bugün
6120 entry daha
 • üstteki yazarın da değindiği gibi sokak köpekleri çok çeşitli trafik kazalarına da sebep olmakta, maddi manevi bir çok zarara sebep olmaktadır.
  örnek 1

  örnek 2

  milyon tane örnek verilebilir. eğer bu sokak köpekleri kaynaklı güvenlik ve halk sağlığına sorunları yasal yollardan çözülmezse, köpeklere zulüm eden haberleri çok duyarız. yasal yolları tıkamayı marifet sayan sözde hayvanseverlerin azıcık düşünmesi gerekmez mi? 5199 sayılı kanun değişmeli ve insan hakları ve toplum sağlığını önceleyen amir hükümler getirilmelidir. başlığı provoke etmeye çalışan kişiler sayesinde sözde "hayvansever" güruhun nasıl bir ruh hali içinde olduğunu da herkes görmesi sağlanmış oluyor. bu vebal herkesten çok o insanların. umarım herkesin insan,hayvan tam bir refah içerisinde yaşayabildiği günleri görür bu ülke.
 • buna karşı insansız sokaklar isteniyordu bak oldu. bence çok kaşınmayın, bedduaların, ahların tutma yılı 2020nin ilk çeyreğindeyiz henüz.
 • bizim mahallede iki haftadır musallat oldular bana. hiçbirine bir kötülüğüm olmadığı gibi yanaşanları da severim halbüsü. bunların 3-5 tanesinin mekan tuttuğu bir park var mahallemizde. bunlar yatar, gezinir burada. yatarken aralarından yürür insanlar. ben de yürürüm. korkulacak bir yanları yok neticede.

  bir gün siyah montumun kapşonu kapalı vaziyette parktan geçerken bir tanesi hırıldadı bana. dönüp baktım. bakar bakmaz havlayarak saldırmaya başladı. bunu duyan diğerleri de saldırdı. 3 köpek bana havlayıp saldırmaya çalışıyor ama bir mesafeyi de tutuyorlar. neticede kavgacı tip olmadıklarından onlar da bir miktar korkuyor benden. boşverip arkamı dönüp yürümek isteyince direkt saldırmaya geçeceklerdi. hemen yüzümü döndüm ve onlara doğru koşarmış gibi hamle yaptım. önce bir dağıldılar. sonra tekrar toplandılar. gözlerimle dik dik bakıp, dişlerimi gösterdim. klasik ilkel içgüdü hareketidir bu. karşındaki hayvana dişlerini göstermen ve senin de hırlaman önemli. bir de asla gözlerini kaçırmayacaksın. dik dik gözlerine bakman lazım. sonra yüksek sesle bir kaç defa heyt, hoyt diye bağırdım. ayağımın tabanını sertçe yere vurdum. uzaklaştılar ve ileriden havlamaya devam ettiler.

  bu şekilde iki defa tartışmamız oldu çeteyle. artık sokağı değiştiriyorum tekrar uğraşmamak için. 7 yaşında oğlum var ve o böyle bir durumda koşarak kaçar ve köpekler için çok kolay bir hedefe dönüşür. seviyoruz kediyi-köpeği de laf anlatamıyoruz böyle durumlarda. bu nedenle hem onların sağlığı hem de bizlerin sağlığı için köpeksiz sokakların yayılması gerektiğini düşünüyorum.

  daha evvel şöyle şeyler yazmışım misal,
  (bkz: mahalle köpeklerine akredite olmak)
 • başlığı görünce acaba onlar neler istiyor diye düşündüm. bencilliği ve kibri bırakmak gerekiyor.
 • insansız sokaklar istiyoruz!
 • yine onun bunun çocukları; hayvanların düzgün şartlarda bakılabileceği, tedavilerinin yapılabileceği, kısırlaştırılacağı... tesisler var, "köpeksiz sokaklar istiyoruz" diye anıran mallar aslında sokak hayvanlarının buralarda bakılmasını istiyor, ama hayvanseverler inatla sokakta kalmalarını istiyor gibi bir algı yaratılmaya çalışıyorlar .

  hayvanseverleri hedef gösterip, insanları korkularınıza ortak etmek için uğraşacağınıza ödediğiniz vergilerin peşine düşüp yerel yönetiimlerin doğru düzgün barınaklar yapması için uğraşsanız, hatta uğraşmanıza da gerek yok, sadece engel olmaktan vazgeçseniz çoktan çözülürdü bu sorun.

  ama köpekten korkan ödleklerde belediyeden hesap soracak taşak ne arar zaten, anca hayvanseverlere çemkirin.

  (bkz: 500 köpeğin olduğu barınağa yıkım kararı/#103436189)
  (bkz: sokak köpekleri sorununun çözümü/#100606680)
 • istemeye devam edin, ha gayret.. belki yakinda bizim neslimiz tukenir.
 • isteyenlere yağmurlu havada su veren itfaiyenin hortumu götlerine girsin. saygılar
 • her sabah sokak köpeklerini özel mama alıp besliyorum. bu karantina günlerinde yemek bulmakta cok zorlanıyo canlar.
117 entry daha