• görsel

15 nisan 1954 günü kore'deki türk birliğinde görev yapan bir askerin eşine gönderdiği güzel bir fotoğraf. arkasındaki not ise iç ısıtan türden.

"sevgili mukaddesim. gerçi kıymetsiz hatıralarımla sizi meşgul ettim. amma hayat bulan baharın taze kır çiçeklerini koklamak kadar güzel bir zevkin mevcudiyetini taktir edersiniz. sevgilerimle. eşin hasan."

dedem.
  • bir insanın eşine kurduğu cümlelerdeki nezaket ile beni benden almış fotoğraftır.

bir de şimdiki zamana bak "kankalarla kır qeyfi" yazan bir whatsapp mesajı olurdu en fazla.
  • çok naif cümleler. sanırım bu çağa denk gelmek isterdim, teknoloji geliştikçe duygular köreldi.
    ekleme : turti lr ' nin ricası üzerine ;
    (bkz: #123908948) bir bebeğin hayatı söz konusu.
  • siz savaşta bile güzel insanlardınız.
    bizler ise barışta çirkinleştik.

edit: sma'lı kardeşimize destek: #123908948
  • ne kadar nahif ve güzel bir cümle. sevginin, aşkın, saygının tanımı belki bu sözlerle vücut bulurdu.
    her şeyi tükettik ; sevgiyi, aşkı, dostluğu, vefayı...
    öyle bir çağda doğduk ki, hüznümü tarif edemiyorum.
  • savaşta bile hayatın güzelliğine varmış türk askeri fotoğrafıdır.

nostalji hastalığına tutulmuş yazarlara ithafen, hala eşine güzel sözler sarf edecek güzel insanlar mevcuttur. medeniyet bilmez yakışıklı barzolarla veya maddi gücü yüksek davarlarla takılırsanız bu tip şeylere özlemle tutulursunuz. tabii hayatta kalabilirseniz.

modern olmak insanlıktan uzaklaşmak değildir. aksine güzel şeylere daha ihtimamlı olmak demektir. başlıkta modernlikten yakınanların çoğu güzel insanla o zamanda bile muhtemelen tanışamayacaklar ve şimdi anlamsız bir şekilde özlemle ona methiyeler düzüyorlar.*

savaş ortamında bile güzel bakışını kaybetmemiş güzel modern insanı tanımak güzeldi.
  • böyle nezaket dolu bir kocan olsun istiyorsan bir o kadar naif bir kadın olmalısın. öyle ortamlarda küçük dili gözükecek kadar kahkahalarla gülen, yaptığı tek şeyin instagrama klasik laflarla resim paylaşanlardan olmayacaksın. bir de zamanın hükümetine muhalif olan muhalefet acaba gene " bizim kore de ne işimiz var demiş midir?" yoksa bu çağa özel mi bu salaklık.

edit: küçük yavrucağıza destek lütfen #123908948
  • tevazuya bakar mısınız! kendi hatırasını kıymetsiz olarak değerlendirip, bu sebeple sevgiliye verdiği meşguliyetten ötürü öncelikle özür diliyor. ardından, "baharın taze çiçeklerini koklamanın bir hazzı" vardır; bunu siz de takdir eder ve mazeretimi kabul edersiniz, diyor.

hayat bulan baharın, taze kır çiçekleri
  • bu nasıl bir nezakettir, nasıl ince bir hitap şeklidir... gerçek hayattaki davranışları, kullandığı cümleler kadar nahifse cidden hayran kaldım.
  • romantizmi hak eden kadın onu alır günümüzün kadınları pabuç gibi dilleri ile bunu hak etmiyor.
hesabın var mı? giriş yap