• eskiden dedem yapardı. çocukluğumdan beri en sevdiğim peynirdir.
    aslında yapılışı epeyce basit.
    http://ye-mek.net/tarif/ev-yapimi-koy-peyniri
    daha teknik hali de şöyle bir şey:
    https://www.youtube.com/watch?v=os9wrrszdxm
  • bu dünya üzerinde yediklerim arasında en sevdigim yiyecek.

o lastik-kauçuk(umsu) kıvamı, o dişlerde yarattığı gıcırtı hissi, bembeyaz rengi, ağızda dağılmaması ve kokusu.....
    yok böyle bişey birader.
    genelde pazardan alıyorum.

varsa ünlü-marka önerileri beklerim...
  • cocuklugumda tatillerde almanya´dan ankara´ya gelisimizde her kahvalti sofrasinda sivas´tan anneannemlerin getirdigi köy peyniri olurdu ve ben her seferinde peynirin benden uzak tutulmasini isterdim, midem bulanirdi ve "burasi köy kokuyor" derdim. o güne kadar türkiye´de hic bir köye gitmisligim yoktu ama köy öyle kokuyor olmaliydi. peynir köy kokuyordu.
    simdilerdeyse anneannemler hala sivas´tan köy peyniri getirir ve ben bayilarak yerim bu peynir türünü. bitince de ciddi anlamda üzülürüm. cok degerli bir peynirdir.
  • açıkçası çok sevdiğim peynir. üniversite günlerimde eve özellikle bundan alırdık ev arkadaşlarımla. kesmesi de kolay hem. hem de oldukça ucuz.

yazın karpuz ile yendiğinde sizi bambaşka boyutlara ulaştırmakta ayrıca.
  • geçen hafta sarıkamış'tan aldığım, bundan 25 sene önce rahmetli babaannemin yaptığı peynirin aynısı olan peynir. tat ve koku hafızası gerçekten çok daha etkili oluyor, o günlere dair hatırladığım hiçbir anı bu peynirin tadı kadar berrak değildi.
  • biz gıcır peynir derdik kendisine, anneanne evinin vazgeçilmeziydi.
  • taze peynirdir.o yüzden pastörize sütten yapılmış olanını özellikle aramak her taze peyniri almamak gerekir.aman dikkat.
    (bkz: brusella)
  • babam peynirden çok iyi anlar. ve hem biz daha iyi yetişelim diye, hem de kendi daha çok sevdiği için eve genelde daha yağlı ve besleyici peynirler alınırdı. dolayısıyla şu yaşıma kadar bu peynirden hiç yemedim. derken bir süre önce şirin bir şarapevinde getirdikleri peynir tabağının içinde yedim ve bayıldım. garsona peynirin türünü sorduğumda köy peyniri dedi ama onun özel bir peynir adı olduğunu hiç düşünmediğimden bilmiyor da sallıyor diye düşünmüştüm. sonra eve geldim ve bu sefer de babama sordum, nasıl anlatacağımı da bilemediğimden "böyle beyaz, kaşardan biraz daha yumuşak, lastik gibi gıcır gıcır yapıyor dişte, yağsız tuzsuz bir şey." diye saçmaladım. meğer adı gerçekten de köy peyniriymiş. köy peyniri deyince tek bir tür peynir gelmiyor akla, ne bileyim.
    sonuç olarak en sevdiğim yerel peynirlerden biri kendisi, severek yiyoruz. yalnız düşük yağ oranı nedeniyle buzdolabında bile çok kolay bozuluyor, haftalık haftalık almakta fayda var.
  • sarıya çalan kırığını (ufağını) tereyağında eritip üzerine yumurta kırdığınızda harika bir kahvaltılık elde edebileceğiniz peynir türü.
  • (bkz: senol gunes)
hesabın var mı? giriş yap