• 1956 yılında yul bryner'a en iyi aktör oskarı kazandıran filmdir.

margaret london'ın, anna and the king of siam (1944, anna ve siyam kralı) adlı kitabından uyarlanan film gerçek bir yaşam öyküsüne (bkz: anna leonowens) dayanır. yul bryner başrolü deborah kerr ile paylaşmıştır. siyam kralı rolüyle çok başarılı olan yul bryner'in ünlü repliği (etcetera ,etcetera, etcetera) unutulmazlar arasına girmiştir.
  • anlatmaya gerek yok. teşekkürler youtube. teşekkürler flu tv. sinemayla ilgilenen herkesin mustafa preşeva'nın hikayesini keyifle izleyeceğinden eminim.

kurgucular kralı preşeva'nın yugloslavya'dan türkiye'de gelişi ve piyasada tutunma çabalarının anlatıldığı seri.

1. bölüm
    https://youtu.be/matf-vrijb4

2. bölüm
    https://youtu.be/ziatpz097jo

3. bölüm
    https://youtu.be/qylzhdg5g8o

kafa karışıklığı önleyici not: program caniklıgil ve preşeva'nın sinema üzerine sohbetlerini içeriyor normalde. ancak 5. bölümden itibaren kralın otobiyografik kariyer öyküsünü dinliyoruz. 1. bölüm diye verdiğim link, programın 5. bölümü ancak preşeva'nın hikayesinin ilk bölümü.
  • ankara'da, ulus'ta, santana isimli pavyonun yanında bulunan bir gazinonun ismidir.
  • bence youtube'daki en iyi programlardan biri.

mustafa preşava'yı izlemek inanılmaz eğlenceli, ayrıca preşva'nın doğallığı; ekşi ahalisinin gözünde günden güne antipatikleşen ilker canikligil'i de yukarı taşıyor. bu kadar eğlenceliyken sinema üzerine de gayet dolu bir sohbet dönüyor. ayrıca yotube'da seçim programı dahil onlarca içerik çekmiş ilker canikligil'in tarih programından bile daha az konuşması ve sürekli dinlemesi tam bir dinsizin hakkından imansız gelir durumu.
  • flu tv'de yayınlanan program. türkiye'de sinema endüstrisi bir yere gelecekse bu saygı duyulası adamların bilgilerini böyle paylaşmaları sayesinde gelecek. koduğumun okulunda iki sene senaryo dersi aldım bu adam kadar net ve berrak anlatan bir hocam olmadı. çünkü hocam torpille hoca olmuştu ve metodu yoktu...

iki büyük ustaya saygılarımı sunuyorum...
  • en karizmatik kral için (bkz: yul brynner)
  • alemde yedigim en guzel pizzalari yapan yer idi.caddede idi o donem pizza yapiyor diye cok sosyetik yer olmus idi.nese icinde karisik pizzamizi yer, amerikan mutfaginins seckin tadlarina ulastigimizi sanirdik, amma gel gor ki bir zenci gidasi idi, sallayan yoku pizzayi.
    amma yine de kral ve ben ozenirdi mis gibi yapar getirirdi.
  • rivayet olmuştur ki kral ve ben'in sahibi paralari alip yurtdişina kaçmiştir, ondan kapanmiştir... bi sefer üst kati kapatmiştik, hey gidi günler diyesim geldi... şimdi orda ye ye döviz vardir...
  • küçükken benim için efsanevi bir yerdi. akşam yemeğine kral ve ben'e gitmek çok önemli bir şeydi. pizzayı asil bir yiyecek yapan bir pizzacıydı. kapandığında çok üzülmüştüm.
  • hem bagdat ceddesinde, hem de galatasaray'da varidi, galatasaray'daki kapandıktan çok sonra hassiktir bar olmuştu. bugün üstünde sangria isimli bar var (bkz: sangria).
hesabın var mı? giriş yap