• 1995-2003 yılları arasında tamı tamına 8 sene çektiğim, zyrtec, claritine ve telfast gibi antihistaminiklerle akraba olmama sebep olan lanet bir illet.

insanı hayattan soğutur, aşırı kaşınmaktan ölmenin mümkün olup olmayacağını düşünmeye başlarsınız.

çok şükür ben bu illetten kurtuldum. telfast almama rağmen it gibi kaşındığım bir akşam karar verdim, öleceğimi de bilsem artık antihistaminik almayacaktım. kaşındım, kaşındım, kaşındım ve nihayet gözümde eşime çaktırmamaya çalıştığım yaşlarla uykuya daldım.

ertesi gün de kaşınmaya devam ettim. ancak kararım kesindi, dayandım... uyuz bir it gibi kaşınmama rağmen dayandım. kendi kendime bunun bir noktada duracağını telkin edip duruyordum. 3-4 gün bu şekilde devam etti. kendimi işe, internete, okumaya verdim. hiçbir şeyi takmamaya çalıştım.

ve en sonunda önce kaşıntı durdu. sonra derimdeki kızarıklık ve kabartılar kaybolmaya başladı. şu anda ise yaklaşık 7 yıldır antihistaminiksiz bir hayat sürmekteyim. zaman zaman derimde kızarıklıklar oluşsa da asla ürtikere dönüşmüyor.

ürtikerden kurtulmuş bir insanın mutluluğunu tarif edebilmem mümkün değil. sanki cehennemden alınıp cennete konulmuş gibi hissediyorum. bu açıdan bakınca öğretici bir musibet.

bende işe yarayan ilacı kesip ürtikerle inatlaşma yönteminin çok az kişide faydalı olabileceğini düşünüyorum. danıştığım çok sayıda doktor bendeki ürtikerin geçmesinin mucizevi bir istisna olduğunu söylediler.

her kim ki kronik ürtikere sahipse kendisine sonsuz sabır ve dayanma gücü diliyorum. çeken bilir.
  • iki buçuk yılı aşkın bir süredir tarafımdan yedi sülalesine küfredilen hastalık. tabi küfettiğinizle kalıyorsunuz. modern tıp tarafından yeterince ciddiye alındığını düşünmüyorum, ne bunun ne de öteki alerji türü hastalıkların. ciddiye alınması için ölümcül olması gerekiyor galiba. antihistaminlerle geçici bir rahatlık sağlansa da bu canım haplar ana sebebi ortadan kaldırmayıp sadece belirtileri bir süre gizliyor.

önceleri kabullenemedim bir türlü. o doktor senin, bu doktor benim dolaşıp durdum sebebini anlamak için. ama türkiye'deki bir hastanın başına her zaman gelen şey benim de başıma geldi. tam teşhis konulamadı. sonra internette york test diye bir şey duydum. geçen sene 700 tl baydım bu teste. test sonucunda inek sütü ve mayaya karşı yüksek intoleransım çıktı. sevgili diyetisyenimin bana öberdiği diyet listesini buraya yazacağım:

süt proteini ve maya barındıran hiçbir ürün tüketmeyeceğim.ben önce süt, yoğurt ve peynir sandım ama yanılmışım. bunların yanı sıra sütle işlenmiş, margarin, çikolata, makarna, bisküvi, salam, sucuk, mayalı ekmek, tatlı çeşitleri vs... neyse efem, bir delilik yapıp bu diyeti uygulamaya çalıştım, birkaç hafta içinde ayakta bir cenazeye dönüşen vücudumu gördükten sonra "s...m hastalığını da, diyetini de" deyip bıraktım, sığındım antihistaminlerin huzurlu dünyasına.

sonunda hangi sonuca mı vardım? insan vücudu o kadar da mükemmel değilmiş. yeri geldiğinde gayet faydalı besinleri düşman zannedecek kadar salak bir yapıya sahipmiş.
  • nedenini ve çözümünü modern tıbbın bulamadığı (modern olmayan tıp da bulamıyor) insanı fiziksel ve ruhsal olarak başka biri yapan hastalığım.bir aydır kısa aralıklarla cehennemdeyim.bir çözümü muhakkak olmalı.çözümü bilen varsa açıklamalı.
  • dördüncü ayımızı bitirdik kendisiyle beraber.. kronik ürtikeriniz varsa bi de kafanız bozuksa üstüne, değmeyin keyfine. sinirlendikçe kabarır, kabardıkça daha da sinirlendirir. bu kısır döngü alınan ilaç kana karışana kadar devam eder durur. hemen her gün başınıza gelince de artık bildiğin bağımlı olursun, elinde cebinde çeşit çeşit antihistaminikler fln..

ne denir yani efenim, cümleten kolay gelsin..
  • her şeyin cinsinin beni bulduğu gibi, hastalığında cinsinin beni bulduğunu düşündüğüm hastalığım. öyle bir hastalık düşün ki 2 yıldır her sabah yeni sürprizlerle uyanmana vesile oluyor. bir sabah tüm yüzün kırmızı, diğer sabah gözlerin şiş, başka bir sabah ayaklarının altı şiş. 2 yıldır gidilmedik doktor, yapılmadık test, içilmedik ilaç bırakmamama rağmen hiç bir sonuç elde edilemedi, bende sonuç aramaktan vazgeçtim. insan artık öyle bir yoruluyor ki, hastane önünden geçmekten bile tiksinir hale gelebiliyorsunuz. doktorlar sebebini bulamadıkları anda psikolojik damgasını yapıştırıveriyor. o kadar hastane dolaşıp, çözüm bulamayıp, yapılan testler sonucu delik deşik olmuş bir bedenin psikolojisinin düzgün olmasını kim bekleyebilir ki.
  • geçen yıl kurtulduğum illet.

bir anda afedersin zombiye dönmeye başlıyordum.gözlerim, dudaklarım anında şişiyor; kulaklarım, saç diplerim, ensem, boynum hem kaşınıyor hem şişiyordu.her hafta belirli bir gün oluyordu bu.o gün mutlaka acil serviste soluğu alıyor kendime bir iğne yaptırıp normal hayata dönüyordum.

alerji testi sonucunda köpek tüyü ve her türlü polen çeşitleri çıkmıştı.sizin kadar şanslı değildim üstelik.çünkü bu kaşınma esnasında boğazım da şiştiğinden tehlikeli görmüşlerdi durumumu.ilaca güvenip önemsizleştirmemem içinde olduğunda acil servise gtmemi mantıklı bulmuşlardı.kendime fanus bakmadan önce üstüne gittim olayın.köpekleri zaten seviyordum ama bu defa daha fazla sarılıyordum, bekliyordum tık yok. dağ bayır zaten gezerim, gezdim tık yok.

zaman çizelgesi halinde geriye dönük baktığımda hep aynı gün bu krizleri yaşadığımı tespit ettim.peki ne vardı bugünde?elbette beni hem sinirlendiren hem de çok üzen olay/kişi her neyse adı.ne kadar düşünüp üzülmemeye olayı unutmaya çalışsan da olmuyormuş.öyle olduğunu sanıyormuşsun.akşam kafa derini tırnaklayarak kaşırken anlıyorsun.

sonra nefes terapisine başladım.başladığım günden beri hiç yaşamadım bu durumu.
  • vücudun her yerinde önce kaşıntı daha sonra kabartı şeklinde görülen yapılanmanın durmadan döngü biçimde tekrarlanması durumu. hastanenin dermoloji bölümünde teşhis konulur.
    bir ürtikerin kronik olması için 6 haftadır sürmesi gerkemektedir. bu süreç içerisinde, kafanızı duvarlara vurana kadar ağlayabilirsiniz. geçiş serbest.
    hastaneye gittiğiniz zaman size kendi serumunuzdan yapılan bir sıvı enjekte etmek suretiyle test yapabilirler. bu testin amacı, sebepsiz yere olan bu kaşınıtının kanınızla ve/veya vücudunuzdaki bir maddeyle alakalı olup olmadığıdır. serumu enjekte ettikten sonra yarım saat içinde enjekte edilen kısım kabarıp kızarıp şişmezse ne ala, test negatif çıkar ve bu sebepten tedavi görmenize gerek kalmaz. pozitif çıkarsa ona göre bir yol izlenir.

negatif çıkarsa, ön kolunuzdan alerji testine devam edilebilir. hassasiyet duyduğunuz, alerjiye sebep olan maddelerden uzak durmanız gerekecektir. elinize bir diyet listesi de tutuştururlar ve 6 haftadan uzun sürdüğü için kronik ürtiker tanısı konulur. sebep? her insanda farklıdır. genel olarak alerjik bir vücuda sahip olmak diyebiliriz ama günümüzdeki stres faktörü sanırım en çok etki edenidir. kısacası, kendinizi stresten arındırmanın bir şekilde yolunu bulamadığınızdan dolayı vücudunuz artık tepki verir hale gelmiştir. bu da özetle, sizi üzen ne varsa hayatınızdan def etmeniz gerektiğine dair bir mesajdır. yani, bence.

diyet listesiyle birlikte size bir antihistaminik türü denilen alerji yapan zımbırtıdan sizi rahatlatmayı hedefleyen ilaçlardan yazabilirler. düzenli kullanmanızda ve doktorunuzun size söylediği günde tekrar kontrole gitmenizde fayda var.

şahsen ben 5 senedir çekiyorum. bazı dönemler azıtıyor, bazı dönemler hiç olmuyor. ama o hep orada. alerjik bir bünyeye sahip olmanın getirdiği eziyet, ömür billah yaşamımda olacak.

ha bu arada, evinizde kedi köpek varsa, anında doktor kurtulmanızı tavsiye edecektir. tabi siz bilirsiniz, ama ben birisinin kedisi olsam terk edildiğim için çok üzülürdüm. benim kedim var. kurtulmamı söyledi doktor. bırakmam. ya ben ya ölene kadar birlikteyiz. nokta.

hayvan beslerken ne gibi sıkıntılar oluşabilir? özellikle kediye köpeğe alerjiniz olmasa bile bir kere tetiklendiğiniz için bunlar da size dokunabilir. akar dediğimiz kıl tüy, kepek siz dokunmaya başladıysa evcil arkadaşınızın tüylerini kırptırmak, her hafta mutlaka nevresimlerinizi değiştirmek, haftada 2-3 kere evin tozunu almak, halılardan kurtulmak ve hayvanınızın odanızda geçireceği vakti minimuma indirerek çare bulabilirsiniz. bu esnada veterinerinize de danışın. size bir çare söyleyebilir.

yani ne diyelim? çeken bilir. hepimiz birbirimizi çok iyi anlıyoruz. dün gece oturup ağladım mesela. oluyor. çare, alerji ilaçlarının etki etmesini ummak, mümkün mertebe güneşten, tozdan, fiziksel temastan uzak durmak. evet, kıyafetler dahi. pamuklu giymeye özen gösterin. sentetikten uzak durun. yünlü şeylerden uzak durun. bakın yaz geliyor, güneş kremsiz dışarı adım atmayın. esmerim bana bir şey olmaz demeyin, ne esmerlerin güneş alerjisi var. sen kendine iyi bakacaksın. ondan sonra çare alacaksın. allah kurtarsın diyerek girdimi sonlandırıyorum. geçmiş olsun.
  • üç aydır beni benden alan hastalık. milyon tane test yaptırsam da henüz bir sonuç yok. şiddeti farklı olmakla birlikte her gün bir yerlerimde kızarıklıklar, kaşıntılarla uyanmaktayım. iki adet antihistaminik derdime çare olamamakta
    ah benim dertli başım**
  • halk arasında kurdeşen olarak bilinen ürtikerin 6 haftadan uzun süren vakalarına koyulan teşhise kronik ürtiker denilmektedir. bir çok rahatsızlık vücudun bu allerjik; kaşıntılı tepkiyi vermesine neden olabilir ancak her iki hastadan birinde bu hastalığa yol açabilecek hiç bir neden saptanamamaktadır.
  • kandaki ige oranının normal değerinin üstüne çıkması durumunda da görülebilecek, insan bedenini esir alan hastalıklardan biri.o kadar çok rahatsız eder ve kaşındırır ki baygınlığa bile sebep olabilir.
hesabın var mı? giriş yap