• tarihinde toplam 7'nci kez birinci lige yükselen ve 2018/19 sezonunda yeniden rusya premier ligi'nde göreceğimiz takım. dünya kupası için inşa edilen 44 bin kişi kapasiteli cosmos arena işlerini kolaylaştırır mı, yoksa kaiserslautern gibi "ulan stat var da parasını ödeyemiyoruz ki!" deyip iflas bayrağı mı çekerler bilmiyorum ancak daha önceki entry'mde de belirttiğim gibi kağıt üstünde rusya'nın en potansiyelli takımlarından biri konumundalar. şehir büyük. stadyum muazzam. halk futbolu seviyor ve şehrin futbol dışında daha başarılı olduğu veya ilgi çekebilecek bir spor dalı yok (belki voleybol).

canım krasnoyarsk'ı geçip de yükseldiniz, madem öyle bizim için de oynayıp her allahın günü küme düşmeyin artık.
  • iddaa bülteninde adı ısrarla krylya sovietov şeklinde yazılan takım...
  • ulan öyle okuyunca bir anda yeni bir rus manken veya kadın tenisçi diye koştum geldim link arıyorum.

tam bir hayal kırıklığı yaratan başlığın başrolündeki asansör takımıymış...
  • rusya'nın en köklü asansör markalarındandır. şu an rusya futbol piramidinin ikinci basamağına denk gelen rusya birinci futbol ligi'nde top koşturmakta ve şampiyonluk mücadelesi vermektedir. hatta entry'yi yazdığım sıralarda lider fc yenisey krasnoyarsk ile oynuyorlar.

bu arada takımın ismi doğrudan "sovyetlerin kanatları" anlamına gelmektedir ve yaklaşık 100 yıllık tarihlerinde 2004 yılında rusya premier ligi'ni üçüncü bitirmek, kupada üç kez ikinci gelmek ve birinci ligi (ikinci sıradaki lig yani, bizdeki ptt 1. lig gibi) tam 6 kez kazanmak dışında kayda değer bir başarıları yoktur.

geçtiğimiz sezon son haftada küme düşmüşlerdi. maçlarını artık dünya kupası için samara'da inşa edilen 44 bin kişi kapasiteli cosmos arena'da oynayacaklar. ilk maçın 28 nisan'da oynanması bekleniyor ancak stadyum o zamana yetişmeyebilir. doğru bir yönetimle premier ligin gediklisi olup üst sıralara oynamamaları için hiçbir sebep yok. krasnodar, tula, ufa ve kazan kadar potansiyelleri olduğunu düşünüyorum şahsen.
  • yabancı alfabelerde yazılan isimleri ekşi sözlük'e türkçe okunuşuna göre yazacak isek, aslı "krılya sovyetov samara" olmalıdır.

l harfi ince okunur. öyle garip bir isim işte...
  • asansör takımı olmamasını dilediğim takım.
  • rusya süper ligi ekiplerinden. mavi-beyaz renklere sahiptirler. ligin her zaman iddialı ekiplerinden biri olmuşlardır.
    2004-2005 sezonu uefa kupası ilk tur maçında az'yi 5-3 yenerek dikkatleri üzerlerine çektiler.
  • jan koller'in yeni takımı
  • alt ligde geçirdiği 2020/21 sezonunu şampiyon tamamlayarak rusya premier ligi'ne geri dönen takım. samara'da hiçbir şey değişmiyor.
  • (bkz: şike)
hesabın var mı? giriş yap