• bir şey satın alacaksam, irade dışı olarak dükkanlardan alışveriş yapmak istemiyorum. sanki küçük esnaf benim için yok hükmünde. onlardan da bir şeyler satın alınabileceği aklımdan silinmiş gibi; adeta onları görmüyorum.

hani şu mahallemizde dükkanları olan bakkallar, perdeciler, her türlü giyimciler vs. özellikle bunu kast ediyorum. tamam gittiğim marketler büyük esnaf olmuyor ama kast ettiğim, en azından yurt çapında bir marka olmayan yerlerden alışveriş yapma alışkanlığımı kaybetmiş olmam.

geçen mahalledeki bir bakkala girdim; senelerden beridir hiç girmemişim bu bakkala, onu fark ettim. bana en yakında dükkanlardan olan bu bakkala girip alışveriş yapmak aklımın ucundan bile geçmemiş. seneler olmuş lan seneler. çünkü, bu bakkallarda, giyimcilerde, mobilyacılarda vs. her şey olması gerekenden biraz daha pahalı oluyor muhakkak düşüncesi aklıma kazınmış durumda. eee sen bunu kullanırken yapmışsın bunu abi, biz verirken yoktu; abi ne bileyim şimdi bu ürüne senin zarar verip vermediğini diyen ve hesap makinasıyla leblebi yazarak fiyat çıkartan esnafın varlığı beni buralardan tamamen uzaklaştırmış durumda.

ayrıca lokal olduğu kadar diğerlerine nazaran küçük dükkanlara da girmiyorum. gidiyorum fırının büyüğünü arıyorum. şu anda sadece berberler bu konunun dışında kalabildi bende. bir de kuyumcular sayılabilir belki. gerçi beyaz eşyayı, elektroniği bile internetten aldığım için, küçük esnaf bana artık çok uzaklaşmış durumda.
  • esnafına göre değişse de benim de genel olarak istemediğimdir. sebebi ise açık, esnaf arkadaşların genellikle herkese "kardeşim, birader, bacım" demesi. yahu güzel insan benim anam bir babam bir ne kardeşi ala ala

edit: bir de bana sürekli "abim" diyen bi sığır bakkal var cornettoyu kulağına sokacam
  • kazıklanacağım hissi olabilir. çünkü ağzın laf yapan biri değilsen aynı malı başkasından pahalı alma ihtimalin var ve de bu beni deli ediyor. avm'deki mağazalarda belki daha pahalıya alırım ama herkesin aynı paraya aldığını bilmek içimi rahatlatıyor.
  • genellemeyi sevmem ama bir çoğunun yavsak olup, her birinin günün birinde bir şekilde ufaktan bir kazik atmasını yüzünden kişide oluşmuş davranış şeklidir.
  • esnaflar nasıl kazık sokarım derdinde olduğu için normal durum
    avm çalışanları cenazemize gelmeye başladığı gün esnafların işi bitecek
  • bizim mahalledeki iki bakkal da dükkana ampullü bayrak astığından girmek istemiyorum, zaten başka da esnaf kalmadı sanırım.
  • sishane'de kucuk bir lambacidan 200 liraya aldigim lambanin aynisini birkac hafta sonra koctas'ta 100 liraya gordugumden beri icimde uyanan his.
  • fiş kesmeyip vergi kaçırdıkları için olabilir.
  • bir masa ve portmantoya ihtiyacım vardı. mahalle esnafını şöyle bir gezdim. sadece portmanto için 1200 tl fiyat verdiler. daha sıra masaya bile gelmedi. sonra oradan çıkıp bir yapı markete gittik bir masa ve portmanto beğendik. yanlış anlaşılma olmasın esnafta gördüğümüzün aynısı. boyut, kalite işte tıpkısının aynısı... nakliye ve montaj dahil masa ve portmantoyu 600 tlye aldık.

bir daha mahalle esnafından neden alışveriş edeyim?
hesabın var mı? giriş yap