• işlem görmemiş kömür, doğal gaz gibi fosil yakıtlarının içerdiği kükürdün yanması sonucunda ortaya çıkan zehirli gaz. yakılan her yüz ton kömür ve kokun ortaya üç ton kükürt dioksit çıkardığı bilinmektedir. metallerde paslanmaya neden olmasının yanı sıra, solunum sistemine de zarar verir. asit yağmurunun baş suçlusu kükürt dioksittir.
  • şarap yapımında şarapta bulunan oksijeni ortamdan uzaklaştırmak dolayısı ile oksidasyonu engellemek için kullanılan kimyasal bileşim.
  • biralara da eklenen zamazingo. bugün gördüm, buradan baktım. sonumuz ne olacak?
  • meyvelerin üzerine serpiştirmek suretiyle hava ile temasını keserek bozulmalarını geciktiren kimyasal. misal diyarbekir'den kamyona yüklemişin boğazkereyi, üzerine biraz so2 attırıosun, cerkezkoy'de bulunan şarap üretim tesisine sapasağlam sevk ediosun.
    bunun haricinde sülfürik asit yapımında kullanılır. bir birim kükürdün yanması sonucunda üç birim asit elde edilir. sonra bu asidi gübre yapımında kullanırsın. sonra bu gübre ile tekrar üzüm üretirsin.
    (bkz: kısırdöngü)
  • şarabın bozulmasını engellediğinden içine katılır. şarabın baş ağrısı yapmasının en önemli sebebi bu maddedir, miktarı ne kadar azsa o kadar iyidir.
  • aynı zamanda bir çok 'bira'da konsantrasyonu en fazla olan uçucu bir bileşiktir. 'bira'da bağlı olarak bulunur. maya metabolizmasının aktif bir ürünüdür. 'bira'daki konsantrasyonu yasal olarak sınırlandırılmıştır.
  • boğucu gaz kavramının ne demek olduğunu so2 gazıyla anlayabilirsiniz. kesinlikle solumayınız ve ortamdan uzaklaşınız. şöyleki ortamda ilk nefesi aldığınızda ciğerlerinize doluyor ve ikinci nefesi ciğerlerinize çekemiyorsunuz, burnunuzu kapatırsınızda nefes almaya çalışırsınız ya işte öyle birşey. tecrübeyle sabittir efendim, so2 varsa acil durum var demektir.
  • müslinin içinde bulunan koruyucu.

edit: imla
  • paketlenmiş kuru kayısıda bulunan madde. an itibariyle aldığım kuru kayısıyı çöpe atmama sebep olmuş "koruyucu" katkı maddesidir.
  • kuru meyvelerde renk koruyucu olarak kullanılan madde. etkisi gün kurusu kayısı ile diğerinin arasındaki renk farkından anlaşılabilir. hemen hemen her kuru meyvede var ve benim gibi tropik kuru meyve hastasını durduramıyor...
hesabın var mı? giriş yap