• antakya, antep, adana, mersin mutfaklarının en leziz yemeklerindendir. patlıcan, biber, kabak kurularının doldurulmasıyla yapılır. içi, etlisinde de zeytinyağlısında da biber salçası katılarak hazırlanan bir dolmadır.
  • en güzelini anne yapar.
  • tencereye dizmeden önce dibine domates rendesi,kuru nane,tereyağı ve biraz da nar ekşisi konulması şiddetle önerilir..
    (bkz: denedim,biliyorum)
  • yamulmuyorsam adını içinin doldurulduğu biber, domates, patlıcan gibi sebzelerin güneşte kurutulmalarından alan dolma türü. lezzetlidir, sebzeleri ipe dizilmiş şekilde satılır.
  • bunun yapılmasında iki tane önemli husus vardır. özellikle bunlar, yemeğin tadını veren unsurlardır.

ilkine gelince kuru dolma yapılırken kullanılacak kurutulmuş sebzelerin iyi şekilde kurutulduğuna dikkat etmek. bu yüzden dışarda yediklerimize göre evlerde kurutulmuş kısmen daha organik bu besinler herkese daha lezzetli gelmektedir.

ikincisi kuru dolmayı kuru dolma yapan ekşi tadıdır. bu yüzden bu yemek pişirilirken içinden koruk suyu gibi sıvılar eksik edilmemeli, ona göre pişirilmelidir.

sadece kuru dolma için değil, tüm dolma türlerinde önemli bir konuya gelirsek;

(bkz: dolma taşı)
  • dun butun gece dusundugum yemektir. evet; kuru dolma yaninda cacik, dunyanin butun eski sevgililerini toplasan bir tabak kuru dolma eder mi be? kuru dolma hele de antep kuru dolmasiysa... gercekten depresyondayim, surekli dusunuyorum ve kafam cok karisik, sacmasapan bir insan oldum.
  • içinin kuş üzümü, çam fıstığı eksik olmayan, zeytinyağlıya yakışacak kadar şekerli olan yani hakkı verilerek yapılan herhangi bir türü için adam öldürebilirim.
  • içinde nar ekşisi+sumak+karabiber+kimyon+sarımsak+kuru nane birleşimiyle kışkırtıcı olabilen yemek..
  • antep'den alınan kuru patlıcan ve kuru dolmalık acı biberler ile, nar ekşisi katılarak pişirilmesi makbul olan dolma çeşididir. içini ise, bulgur ve parça kuşbaşı hafif yağlı kuzu eti ile doldurmak gerekmektedir.
hesabın var mı? giriş yap