• ödemede sonuna kadar kolaylık sağlansın! taksitleri gerekirse 20 yıla yaysınlar, ödeyemeyeninkini ötelesinler, ihtiyacı olana daha çok versinler ancak kredi adıyla verilen bu parayı silmenin doğru bir icraat olacağını düşünmüyorum.

sebebi şu ki gayet iyi durumda olup da bu krediyi ekstra olarak keyfi alıp starbucks parası yapanların az olmadığını biliyorum. yani bir kesimin keyfi yediği parayı millet ödemek zorunda değil!
  • napıyosanız hızlı yapın be temmuz olmadan bitsin bu olay beratcım.
  • benim ödediğim borçlar: kyk öğrenci kredisi, kyk katkı kredisi, kyk yüksek lisans öğrenci kredisi. bir bakanlıktan alınan öğrenci kredisi
    eşimin ödediği borç : kyk öğrenci katkı kredisi

tamam bizler ödedik ama, bence artık bu saçmalıkların bitmesi lazım.

yahu zaten öğrencisin, parasız pulsuz dolanıyorsun çoğu zaman ve daha işe girmeden yüklenmeye başlıyorlar. hele ki bu dönemlerde.

ben türkiye' nin en iyi üniversitesinden mezun olmama rağmen, tanıdık olmadığı için burs bulamayan ve mecburen kredi ile okuyan bir memur çocuğuyum.

zaten devlet neden öğrencisine kredi verir ki. "burs" olması lazım onun.

benim hakkım varsa helal olsun, tüm genç arkadaşlarımıza. okuyun, eğlenin, gezin, için, sosyalleşin. ne yaparsanız yapın bu paralarla. sonra da kıvılcım olarak gittiyseniz, ama lütfen ateş olarak geri dönün.

biz artık yorulduk bu ülkenin gençlerinin yorgun olması üzüyor atık bizleri.

devletin verdiği öğrenci yardımlarının, gerçekten ihtiyacı olanlara verilmesi ayrı bir konudur. adam özel üniversitede okuyor ve para yatınca gidip pavyonda eziyorsa, onu biz değil devlet halletmeli.
  • silinmesi daha önce ödeyenlere haksızlık olacağından, ertelenmesi mantıklıdır ki onu bile yapacaklarını sanmıyorum.
    ben ödediysem sen de ödeyeceksin diyenler haklı. kyk borçluları, yağmur yağsa kyk borçları silinsin istiyor. yok öyle yağma, seve seve ödeyeceksiniz.
  • ben ödedim herkes ödeyecek zihniyetini anlamıyorum.askerlik zamanında 18 aydı şimdi 6 aya kadar düştü kalan zamanı devlet verebiliyor mu bize ? borç borçtur.

zaman bu zaman silindi silindi son umut..
  • beleşçiler ve onların destekçilerinin burada borçların affedilmesine karşı çıkanlara etmedikleri hakaret kalmamış.
    burada borçların affedilmesini isteyenler kendi menfaatleri için az çok çalışan sistemlerin bile içine edecek karakterdeki insanlardır.
    kyk kredisi eskiden herkese çıkmazdı. burs gibi kriterleri vardı. kriterleri sağlamayan ancak gerçekten paraya ihtiyacı olanlar kredi alamazdı. sonra paranın değerini koruyarak ödeme sistemi geldiğinden her isteyene verir oldular.
    af çıkarsa bu sistem yürümez hale gelir ve bundan sonraki öğrencilerden her isteyene verilmez.
    kyk şu haliyle az çok çalışan ve yaraya merhem olan bir sistem. kendi menfaatiniz için bunu da bozun.
    bu ülke bu beleşçi ve bencil mantıktan kurtulmadıktan sonra adam olmaz.
    bundan sonra boşuna da ağlamayın. sen çakalsan senden daha çakalı çıkar ülkeyi sömürür.
    ne haliniz varsa görün.
  • neyin borcu arkadaş, benim paramı vergimi anamın, babamın dişinden artırdıkları kazançlara vergi adında ipotek koy, sonra aldığım krediyi sanki devletin babasının parasıymış gibi zorla hacizle geri al, sonra bide duyar kasan kekolar var burada yok borca sadıklışmış, yok işte sorumlu vatandaşmış, yok kılmış, yünmüş, tüğmüş olum bu krediler bizim paralarımız, sosyal devletsen karşılıksız vereceksin geri de almayacaksın..
  • bu yasanın uygulanması gerekir ama sağlam şart aramalılar. mesela mezun olduktan sonra 4-5 sene iş bulamamışsa silsinler.zorlamanın alemi yok.
  • ödeyeceğimizi bile bile almış olduğumuz için ödemek zorunda olduğumuzu söyleyenler var. bak güzel kardeşim sana şöyle anlatayım. benim üniversiteye başladığım zaman iş bulmak bu kadar zor değildi. yeni mezun bir mühendis/bilim insanı gayet de mis gibi maaşla işe girebiliyordu. dolar 1.7 falandı, o maaş her şeye çok güzel yetiyordu. üniversiteyi resmen sürüne sürüne, sanki mesai yapar gibi sabah 8den akşama kadar derslere girerek. işçi babanın maaşıyla geçinilmediği için kyk kredisi ile geçinerek okudum. durumu benden kat kat iyi olan çoğu kişiye burs çıktı fakat bana burs murs çıkmadı. hiçbir siyasi yakınlığım olmadığı için de çoğu kurum burs başvurumu reddetti. akşam 7de dersten çıkıp iş bulamadım, bulsam da gecelerimin çoğunu kütüphanede geçirmek zorunda kaldım, öyle dişe dokunur bir maaş alamadım.
    millet yurtdışlarında stajlara gitti, 20 bin 30 bin para ödedi. ben bir şehir dışına çıktım dönüşte sene boyu borç ödedim. ben kredi alıyordum bunların hepsinin kyk bursu vardı, hatta ekstra vakıflardan burs alan da vardı. bunlara helal ediyor musun hakkını öncelikle onu bir söyle. mezun olduk iş arıyoruz, dolar olmuş 6 tl. gidiyorsun markete bir haftalık gıda harcamana minimum 200 tl veriyorsun. ev kirası desen ebesinin nikahı olmuş. maaşlarda değişim var mı? yok. yani var da şu şekilde var. önceden 2000 dolara yakın olan maaş bugün 500 dolar olmuş.
    hadi ödeyebiliyorsan sen öde bu borcu. ödenebiliyor mu? senin yaptığının boomerlıktan farkı yok.
    ben borcumun yarısını kapattım bir şekilde. bugün iptal olursa ödediğim paraya da asla üzülmem. ben ödedim siz de ödeyeceksiniz demem. zira insan olan bunu demez.
  • parasite filminde bir durum var bunun ilgili. fakir aile güç eline geçtiği zaman diğer fakir aileye güç uygulamaya başlar. mağdur insanın diğer bir mağdur insanı aşağı çekmek için girdiği durum, kısaca yengeç sepeti sendromu.

ben yaptıysam sen de yapacaksın, ben ödeyeceksem sen de ödeyeceksin. dostlar, ben üniversite bitirmiş biriyim. ama insanlar çok zor şartlarda. bırakın en azından bir yerden nefes alabiliyorlarsa buradan alsınlar. ilerde gördüğünüz intihar haberlerinin kıvılcımları buradan geliyor.

fayda görecek biri varsa sonuna kadar görsün.
hesabın var mı? giriş yap