şükela:  tümü | bugün
 • peter watkins'in yonettigi ve agathe bluysen ile birlikte yazdigi, 2000 yili cikisli, paris komunu uzerine 6 saatlik film.
 • komün muhabirleri blanche capellier ile gérard bourlet'in le père duchesne muhabiri ile sunduğu belgesel-film. aslında komünden ziyade mass media ile alternatif medya farkını anlatan upuzun bir belgesel bu.
  paris halkı oturmuş (oturmamış aslında) yunanistan'daki ayaklanmayı izlememiz gibi komünü izliyor. bir yanda sokakta, barikatlarda, orda burda olup bitenleri anlatan komün tv'si öte yanda versailles national tv'den aktarılanlar.

  kişisel bir not olarak, her şey iyi güzel de insanın bir noktada "yahu bi susun ya da az konuşun" diyesi gelse de gözünüzün önünde komün yaşanıyor ve anlatılıyor, diyemiyorsunuz tabii.
 • paris'in dışında, terk edilmiş bir fabrikada 13 günde çekilen, çok başarılı bulduğum bir belgesel-film. kurgusal karakterleri ve medya anakronizmi yüzünden ne tam bir belgesel; arametinleri, arada kameraya bakan (kasıtlı yapıldığı bariz) amatör oyuncuları (kadronun tamamı amatör) ve 1871 - komün zaman ve mekânı dahilinde, bir anda günümüz fransasını tartışmaya başlamaları (ve muhtemelen doğaçlama) yüzünden de tam bir film sayılabilir. 345 dakika boyunca komün'ü izlemiyor, yaşıyorsunuz; yönetmenin seyirciyi filmden yabancılaştırma hamleleri sayesinde de, geçmişi, günceli ve ikisinin etkileşimini düşünme olanağı buluyorsunuz. altyazısı da tarafımdan hazırlanmış olup, ilgilenenlere duyurulur.
 • bu akşam saat 17.00'da ankara filim festivali kapsamında batı sineması'nda gösterilecek belgesel film.*
 • valla çok güzel film olmuş bence. herhalde bu gece bitmez ama, yarına bitiririm. şüphesiz ki izleyenler için çok feyzler vardır.

  edit: tamamını anca izleyebildim. herhalde şimdiye kadar izlediğim en iyi film buydu. düşünüyorum ve evet abartı değil.
 • muhtemelen 6 saatlik oluşundan dolayı insanların kaçınıp buraları boş bıraktığı film. birkaç parça halinde izledim doğal olarak. mekan olarak sadece bir fabrikanın içinde çekilmiş olmasına rağmen sizi 6 saat boyunca 1871 paris'inde hissettiriyor. içinde ders niteliğinde çokça diyalog mevcut. ben hayranlıkla izledim. filmin ismini bir yerlerden duyup burayı okuyan varsa izlediğine değecektir mutlaka.
 • 5 saat 45 dakika (345 dk.) süren belgesel film. ben iki güne yayarak izlemiş ve sıkılma ihtimalimi ortadan kaldırmıştım.

  "paris tadında bir stüdyo, büyük bir sahne, parisli veya göçmen halk, canlandırmalar, röportajlar, komün şeklinde işleyen çekimler, farklı bir üslup, medya, tarih, bugün ve sosyalizm..."

  ( la commune paris 1871 - 2000 / peter watkins )